Roraima – Hayallerin Ötesindeki Dağ

Güney Amerika’nın kalbinde, dünyanın en gizemli doğal alanlarından biri bulunur. Venezuela, Brezilya ve Guyana’nın sınırında, karanlık ve gizemli ormanın içinden 2770 metre yüksekliğinde bir dağ yükselir. Etrafı sislerle kaplı, görkemli Roraima Dağı, Pacaraima Dağlarının en yükseğidir. Ancak onun ihtişamı, diğer dağlar gibi yüksekliğinden kaynaklanmaz.

Dünya üzerindeki en ilham verici doğal güzelliklerden biri olan Roraima Dağı, sayısız kitap ve filme konu olmuştur. Gezegenin başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ise, buranın dünya dışı bir yer olduğunu insana düşündürmektedir. Masalların gerçekleştiği zirve Roraima, insan eliyle yapılmış gibi görünen figürü ve tepelerinden akan şelaleleriyle gerçeküstü bir dünyaya aitmiş gibi durur.

Sert kuvars taşından oluşan bu dağ bir mimarın elinden çıkmış görüntüsüne sahiptir. Bu görüntü yüzünden yerliler, uzun süre bu dağı burada yaşayan insanların yapmış olabileceğini düşündü. Ancak bu tezi doğrulayacak bir bulguya rastlanmadı. Bu sarp ve çıkılması çok zor olan dağ sadece görünümüyle değil, zirvedeki esrarengiz coğrafi farklılıklarıyla da bir efsane haline geldi zamanla.

Bazı yerleri saf granitten olan Roraima Dağında yaşayan bitki ve hayvanları buradan başka yerde görmek mümkün değildir. Roraima’daki granit taşların 1.8 milyar yıldan daha fazla süredir burada olduğu hesaplandı ve taşlar, dünyadaki en eski jeolojik oluşumlar arasında yer alıyor.

Roraima’daki turların çoğu 6 gün sürer: Bunun 2,5 günü çıkış, 1,5 günü üst kısımın keşfi ve 2 gün de iniş biçiminde gerçekleşir. yeterince deneyimli yürüyüşçülerin bunu 4 günde yapması mümkündür ama daha kısa süresi önerilmez. Ayrıca zirvede hava koşulları izin verdiği müddetçe ne kadar çok zaman harcanırsa o kadar iyidir çünkü burada keşfedilecek çok fazla şey vardır.

Günümüzde Roraima Dağı, macera severler için vazgeçilmez bir yer olmaya devam ediyor. Detaylar için göz atmak isterseniz: https://wikitravel.org/en/Mount_Roraima

Bölgeyi daha yakından tanımak istiyorsanız aşağıdaki kısa videoya da göz atmanınız öneriyoruz.

Ayrıca göz atmak isterseniz: Yeryüzünün Tuvali: Gökkuşağı Dağları

Kaynak: Boyut Yayın Grubu – Kayıp Dünyalar Atlası

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu