KESFET

Roraima Dağı – Hayallerin Ötesindeki Yükselen Bir Dağ

Güney Amerika’nın kalbinde, dünyanın en gizemli doğal alanlarından biri bulunur. Venezuela, Brezilya ve Guyana’nın sınırında, karanlık ve gizemli ormanın içinden 2770 metre yüksekliğinde bir dağ yükselir. Etrafı sislerle kaplı, görkemli Roraima Dağı, Pacaraima Dağlarının en yükseğidir. Ancak onun ihtişamı, diğer dağlar gibi yüksekliğinden kaynaklanmaz.

Dünya üzerindeki en ilham verici doğal güzelliklerden biri olan Roraima Dağı, sayısız kitap ve filme konu olmuştur. Bunlardan birisi de Arthur Conan Doyle’un 1912’de kaleme aldığı The Lost World isimli romandır.

Nefes kesen manzaralara ek olarak, Roraima Dağı, Dünya üzerinde başka hiçbir yerde bulamayacağınız eşsiz flora ve faunanın yanı sıra var olan en eski jeolojik oluşumlardan bazılarını sunar.

Roraima Dağı’nın düz zirvesi gerçekten de, Dünya’nın başka hiçbir yerinde bulunmayan birçok türe ev sahipliği yapıyor. Gezegenin başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği, buranın dünya dışı bir yer olduğunu insana düşündürüyor. Masalların gerçekleştiği zirve Roraima, insan eliyle yapılmış gibi görünen figürü ve tepelerinden akan şelaleleriyle gerçeküstü bir dünyaya aitmiş gibi durur. Milyonlarca yıldır, bu sisle örtülü dağ tepelerinde, medeniyetin meraklı gözlerinden uzakta, tamamen bağımsız bir şekilde yaşam var olmuştur.

Dağın zirvesi eşsiz bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapıyor.

Roraima Dağı Nasıl Oluştu?

Sert kuvars taşından oluşan bu dağ bir mimarın elinden çıkmış görüntüsüne sahiptir. Bu görüntü yüzünden yerliler, uzun süre bu dağı burada yaşayan insanların yapmış olabileceğini düşündü. Ancak bu tezi doğrulayacak bir bulguya rastlanmadı. Bu sarp ve çıkılması çok zor olan dağ sadece görünümüyle değil, zirvedeki esrarengiz coğrafi farklılıklarıyla da bir efsane haline geldi zamanla.

Bazı yerleri saf granitten olan Roraima Dağında yaşayan bitki ve hayvanları buradan başka yerde görmek mümkün değildir. Roraima’daki granit taşların 1.8 milyar yıldan daha fazla süredir burada olduğu hesaplandı. Bu nedenle bu taşlar, dünyadaki en eski jeolojik oluşumlar arasında yer alıyor. Kutsal kabul edilmesi ve zirvesindeki gizemli yaşamdan çekinilmesi nedeniyle uzun süre kimse bu dağa tırmanmak istememişti. Tarihsel kayıtlara göre, dağa ilk olarak 1884’te Sir Everard Thurn tırmandı. Ancak günümüzde elbette bu durum artık değişti.

Roraima Dağı, aynı zamanda dünya tarihindeki en eski kaya oluşumu olduğuna inanılıyor. Jeologlar, şeklinin yaklaşık iki milyar yıl önce tektonik plakaları değiştiren büyük bir deprem tarafından oluştuğunu tahmin ediyorlar.

Roraima Dağına Nasıl Gidilir?

Bazı insanlar, neredeyse imkânsız görünmesine rağmen dağın dik yüzeyinden tırmanmaya çalıştılar. Ölümle sonuçlanan birçok girişim nedeniyle dağı tırmanmak isteyenlerin yerel makamlardan izin alması gerekiyor. Bu nedenle buraya turlar aracılığı ile gidebilirsiniz.

Roraima’daki turların çoğu 6 gün sürer: Bunun 2,5 günü çıkış, 1,5 günü üst kısmın keşfi ve 2 gün de iniş biçiminde gerçekleşir. Yeterince deneyimli yürüyüşçülerin bunu 4 günde yapması mümkündür ama daha kısa süresi önerilmez. Roraima dağının zirvesi hemen hemen her gün yağış almaktadır. Bu nedenle bu dağa çıkarken hava koşullarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca asıl görülmesi gereken yerlerin zirvenin üstündeki düzlükte olduğunu hatırlanmalıdır. Bu nedenle, planlamanın zirvede mümkün oldukça çok zaman geçirecek biçimde yapılması gerekir.

Sonuç olarak, Roraima dağında yaşayacağınız bir deneyim şimdiye kadar yaşadığınız herhangi bir yere benzemeyen yabancı bir dünyada olduğunuzu hissetmek gibi olacaktır. Ancak bunu deneyimlemeyi düşünüyorsanız, bunun sağlıklı bir hazırlık gerektirdiğini unutmayın. Günümüzde bu dağ, macera severler için vazgeçilmez bir yer olmaya devam ediyor. Bölgeyi daha yakından tanımak istiyorsanız bu kısa videoya da göz atmanınız öneriyoruz.


Ayrıca göz atmak isterseniz:

Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu