KÜLTÜR

Doğa bir şeyler anlatıyor, sesleri duyabiliyor musunuz?

Amerikalı müzisyen Bernie Krause, yaklaşık 50 yıldır doğanın sesini kaydediyor. 

Gençliğinde Pete Seeger ile de çalışmış, elektronik müziğin usta isimlerinden biri Bernie Krause’un çok sevdiğimiz birçok filmin müziklerinde de imzası var. 15 bin hayvanın sesini banda almış ve bunlardan 4 bin 500 saatlik bir kayıt yapmış. “Bu bir orkestradır ama yok edilen bir orkestra’’ diyor.

Küçük de olsa, büyük de olsa her yaşayan organizmanın kendine özgü bir ses karakteri vardır” diyen Krause, insanın gelip de bozamadığı doğanın sesleriyle ilgileniyor.

Doğadaki sesleri ekolojik bir olgu olarak ele alan Krause, “ses ortamı ekolojisi” adını verdiği ve giderek de yaygınlaşan bilim ve araştırma dalının kurucusu. Bu ekoloji üç boyuttan oluşuyor: Biyofoni(hayvanların sesi), jeofoni (yağmur sesi, akan şelalenin çıkardığı ses gibi doğanın kendi sesleri) ve antrofoni (insan sesleri). Krause ve arkadaşları bu sesleri kaydetmekle yetinmiyor; zaman, mekan ve hava şartlarına göre analiz ediyor. Bunların sonucunda elde edilen bilgiler ve saptanan değişimler de bizlere önemli ekolojik bilgiler sunuyor.

Krause’un araştırmalarına bakıldığında antrofoninin zaman içinde sürekli artan ve diğer iki boyutu ezen bir yükselişi var. Bu da bazı türlerin yaşam düzenlerinin bir şeylerden etkilendiğinin kanıtı.

Kendisini daha yakından tanımak için internet sitesine göz atabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki konuşması da ilginizi çekebilir.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu