NELER OLUYOR

Büyük Mavi Delik’in Dibinde Ne Var?

Belize sahilinin 100 km açığında bulunan Büyük Mavi Delik, buzul çağının sonunda su seviyesinin altında kalmış bir dev mağara sistemi. 300 metre genişliği, 125 metre derinliği ile dünyanın en büyük çökme çukuru.

Fakat derinliklerinde nelerin yattığı bugüne dek bilinmiyordu; doğru düzgün bir haritası bile çıkarılmamıştı.

Büyük gizemi çözmek için milyarder işadamı Richard Branson, Kaptan Cousteau’nun kendisini okyanusları korumaya adamış torunu Fabien Cousteau ve Aquatica Vakfı’ndan bilim insanları devreye girdi. Ekip, Aralık 2018’de ek ışıklarla donatılmış Aquatica denizaltıyla deliğin karanlıklarına indi. Hatta bu anlar Discovery Channel’dan da canlı olarak yayınlandı.

Keşif, 1971’de deliği keşfeden Kaptan Cousteau ve ekibinin “Mavi Delik bir zamanlar bir mağaralar sistemiydi” saptamasını doğruladı.

Ekip, önce 10 dakika boyunca daldı, sonra sarkıtlardan oluşan devasa duvarları, ardından da yüzyıllar önce oluşmuş ürkütücü hidrojen sülfür tabakasını geçti. Ya dipte ne vardı?

Oksijen yetersizliği sebebiyle sadece ölü yengeçler, deniz kabukları vb. Ama plastik şişeler her zamanki gibi oradaydılar.

Belize Bariyer Resifi Korumu Sistemi’nin bir parçası olan Mavi Delik, hem koruma altında bir UNESCO Dünya Mirası, hem de Belize Ulusal Anıtı.

Şimdiki hedef, Mavi Delik’in yüksek çözünürlüklü bir taramasını yaparak gerçek modelini inşa edebilmek. Dalış, son 100 bin yılda iklim değişikliğinin etkilerini görebilmek açısından da önemli. Richard Branson da buranın bir zamanlar karada yer aldığını hatırlatarak, “bu, okyanus sularının nasıl hızla ve felaket derecesinde yükselebileceğinin bir kanıtı” diyor.

Melih Şabanoğlu

Kaynak: Atlas Dergisi, Şubat 2019

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı