YAŞAMIN İÇİNDEN

Anları Biriktirmek Gerekli, Fotoğrafları Değil

Akıllı teknolojiler dönemindeyiz ve fotoğraf makineleri cebimize girmiş durumda. Ancak yine de fotoğraf çekmek için düğmeye basmadan önce bazı şeyleri anımsamakta fayda var…

Dünyanın neresinde olursanız olun, doğal güzelliklerin, tarihî kalıntıların, sanat eserlerinin çevresinde fotoğraf çekenler günümüzde hiç olmadığı kadar fazla.

Bir arkeoloji müzesini gezerken dikkat edin. Her camın gerisinde tek tek tüm sergilenen buluntuları fotoğraflayan insanlar görebilirsiniz.

Akla gelen soru şu, eğer bir sanat danışmanı veya arkeolog değil ise bu çekilen fotoğraflar devamında ne işe yarar? Kime gösterecektir bu fotoğrafları?

“Bak, bu, ne yazdığı çok belli olmayan kilden bir tablet. Bu da öyle… İşte bir başkası daha…”

Eğer bu önemli arkeolojik hazinenin tamamını gösteren bir kaynak peşindeyse, Müze’nin profesyonel fotoğrafçıların çektiği fotoğraflardan derlediği kataloğu satın alabilir.

Aslında bu, herkesi bir arşivciye dönüştüren, küresel bir histerinin parçası.

Çünkü günümüzde bir şeyin fotoğrafını çekmek sevdası, o deneyimi yaşamanın yerini almaya başladı. Tatili kataloglamak, arşivlemek bir amaç haline geldi. Elinizde, fotoğraf çeken bir cihaz var ise, bu dayanılmaz bir istek haline geliyor.

Ancak düğmeye her bastığımızda aslında kendimizi o ortamın dışında bırakıyoruz.

Tatildeyken çekilen pek çok fotoğrafla ilgili hatırlanması gereken, sizden önce bir başkasının, muhtemelen daha iyi şekilde aynı fotoğrafı çekmiş olduğu. Basit bir arama ile zaten bu fotoğraflara da erişmek günümüzde çok kolay.

Peki, hiç mi fotoğraf çekmeyelim? Elbette hayır…

Ancak sizin için anı oluşturacak, zaman içinde değişecek, yitip gidecek şeyler biriktirmeye değerlidir. Dostlarla paylaşılan güzel anlar, çocuğunuzun gülümsemesi mesela…

Tatile çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza alın elbette. Ancak deklanşöre basmadan önce, neyi fotoğrafladığınızı, anılarınıza hangi anları katmak istediğinizi iki kere düşünün.

Referans yazı: https://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/07/130730_tatil_fotograflar

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu