Coober Pedy: İnsanların Yeraltında Yaşadığı Bir Kasaba

Yeraltında yaşam olur muymuş canım demeyin hiç, iklim değişikliği tüm dünyayı etkisi altına almış durumda, belki de yakın zamanda hepimiz için model teşkil edebilir bu yaşam biçimi…

Coober Pedy, Avustralya’nın güneyinde, Adelaide şehrinin 846 km kuzeyinde yer alıyor. Kasabanın iki bine yakın nüfusu var ve bunun üç yüze yakını aborjinler oluşturuyor. Kasaba dünyanın opal madeni başkenti sayılıyor.

Coober Pedy

Kasabanın her yanında beyazların maden çıkarmak için açtıkları binlerce kuyu olduğundan, aborjinler bu bölgeye kupa-piti yani beyaz adam deliği olarak adlandırmışlar. Zamanla kupa-piti adı Coober Pedy’e dönüşmüş.

Coober Pedy coğrafi konumundan dolayı ortalama 43°C’lik bir sıcaklığa, dayanılamayacak bir kuruluğa ve devamlı süregelen toz fırtınalarına da ev sahipliği yapıyor aynı zamanda.

Coober Pedy

Buna bir çözüm arayan kasaba sakinleri de alternatif bir yöntem bulmuşlar kendilerince.

Yerin üstüne değil altına yerleşmek…

Coober Pedy

Şehrin yaklaşık %80’i şu anda yerin altında yaşıyor. Coober Pedy’nin halkı bölgede bulunan madenlerden kalan tünellerde 1500 ev inşa edip bunları birbirine bağlamış. 

Bunların yanında kasabada bir bar, birçok mağaza, kilise, müze, sanat galerisi ve hatta bir otel bile var. Elbette bunlar da yeraltında…

Coober Pedy

Kasaba sakinlerinin en çok sevdiği mevsim ise kış. Kış geceleri şehrin sıcaklığı sıfıra yaklaşırken yer altı evlerinde sıcaklık 20-22 derece arasında oluyor.

Ayrıca bu yer altı kasabası, modern ulaşım imkanlarının hepsine sahip. Bu ilginç kasaba, gezginlerin ilgisini bir hayli çekeceğe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu