Hayatın Anlamını Yürüyerek Bulan Bir Adam: Meredith Eberhart

61. yaşında kendini Nimblewill Nomad diye isimlendiren Meredith Eberhart evden ayrıldı ve dağlarda yürümeye başladı. çok uzun bir yol yürüdü: Yaklaşık 10 milyon adım, ya da 7000 kilometre. Ardından, daha da uzun bir yürüyüş yaptı. Ve sonra bir tane daha. Ve sonra bir tane daha. Kısa süre sonra, Kuzey Amerika’nın endüstri sonrası vahşi doğasında kendisini “çaresiz bir barış arayışı” olarak adlandırmaya başladı ve yürümeye devam etti.

Standart bir yaşam süren Meredith Eberhart uzun yıllar görme bozukluğu alanında çalışmış ve 1993 yılında emekli olmuştu. Emekli olduktan sonra Florida’daki evini bırakıp Georgia’da bir arazi satın alarak orada tek başına yaşamaya başlamıştı. Bu dönemde eşiyle de yollarını ayıran Meredith, devamında hayatın anlamını yollarda arayacaktı.

Meredith Eberhart2
Meredith, çıktığı yolculuktan kim olduğunu öğrenerek dönmüş. Saçlarını uzatmaya başlayan, duş almayı bırakan Meredith, uzun yıllardır evinde tuttuğu kitapları tek tek yakmış.

Yaşadığı değişim ve dönüşümle beraber maddiyata daha az ihtiyaç duyduğunu fark eden Meredith, evini ve diğer pek çok mal varlığını 2003 yılında ayrıldığı eşine bırakmış. Yürüyüşünün tohumlarını ektiği ilk yer olan Georgia’daki araziyi de çocuklarının üzerine geçirmiş. Meredith o zamandan bu zamana bir sırt çantasıyla beraber durmadan yürüyor.

ect map
Meredith Eberhart’in yürüdüğü lokasyonlar

Meredith, sahip olduğu şeyler azaldıkça mutluluğunun arttığını söylüyor. Aslında Meredith doğadaki şu gerçeği fark ediyor: ‘Hiçbir şey sana ait değil. Kendin dışında hiçbir şeye sahip olamazsın. Ne sevdiklerin, ne evin, ne araban, ne kıyafetlerin… Senin zannetsen de senin senden başka hiçbir şeyin yok.’

Yürümek çoğu zaman yalnızca fiziksel bir eylem olarak kalmaz. Öyle başlasa da doğanın dengesinde de olduğu gibi sürekli bir değişim ve dönüşümü beraberinde getirir. Atılan her bir adım bir diğerini tetikler. İnsan bir süre sonra durdurulamaz olduğunu hisseder. Ve düşünceler, yürünen yoldan, ayaklardan, ağaçlardan bambaşka dönemeçlere sapar. Sahip olduklarından, daha doğrusu ‘sahip olmaktan vazgeçen’ Meredith, bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

Her geçen yıl sahip olduklarım azaldı ve her geçen yıl daha mutlu bir adam oldum. Hiçbir şeyim olmayınca ne olacağını merak ediyordum. Böyle geldik, böyle gidiyoruz. Sanırım sadece buna biraz daha erkenden hazırlık yapıyorum.”

Şu an 80 yaşında olan, dünyanın en başarılı uzun mesafe yürüyüşçülerinden biri olarak kabul edilen Meredith Eberhart doğu Alabama’da bir dağın tepesine yerleşti. Yürüyüşlerini 3 adet kitabında kaleme aldı. Bir kaç defa yürüyüşlerden de emekli olduğunu açıklamasına rağmen kendisi yürüyüşlerine devam ediyor.

513l2jTrTpL. SX342 SY445 QL70 ML2
Son yayınlanan kitabı

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

The man who went on a hike – and never stopped walking; https://www.theguardian.com/

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu