Hayat mı? Bazen Tek Karavan

Öncelikle hayattaki seçimleriniz belirler yaşam tarzınızı ve kişiliğinizi. Maddi anlamda rahatlığa kavuşup rahat diye bilinen geniş ve ferah evlerde yaşamak mı yoksa hayalleriniz için yolda olmak mı? Kim bilir, bir karavana atlayıp yapmak istediğiniz ne varsa gerçekleştirmek için tüm zorluklara göğüs germek mi, kim istemez ki?

Sizde bu hayalle yanıp tutuşanlardan biriyseniz hemen bir karavan almadan önce bazı şeyleri bilmekte fayda var…

Karavanla seyahat etmek için karavan satın almak gerekmiyor. Karavan kiralayan pek çok firma hizmet veriyor günümüzde. Seyahatinizin kaç gün süreceğine ve kişi sayınıza göre uygun bir karavan kiralayabilirsiniz. 3 kişi ve daha az kişi sayısı için 10 m2’lik küçük karavanlar idealdir. Kamyon kasa ve römorklu, yani aracınızın arkasına bağlayacağınız ve moto karavan modelleri için B tipi ehliyet yeterli. Ancak doğrudan tır şeklindeki karavanlar için bundan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Kiralayacağınız karavanın içerisinde; yatak, mutfak, sandalye, TV, bardak, tencere-tabak, ocak, dolaplar, duş ve tuvalet gibi demirbaş ihtiyaçlar bulunuyor genelde.

Karavanı kiraladıktan sonra sürekli olarak yol yapma ihtimaliniz olmadığına göre rotanızın üzerinde konaklamaya uygun karavan kamplarını incelemeniz gerekiyor elbette. Buralarda geceliği 50-100 tl gibi bir ücrete karavanınızla kalabilir, elektrik, su gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Güvenilirliğinden emin olmadığınız yerlerde karavanınız ile konaklamanız önerilmez.

Her zaman olduğu gibi elbette güvenlik işin olmazsa olmazlarından. Bu nedenle yola çıkarken yanınıza yedek lastik almayı, uzatma kablosu, çamaşır ipi, birkaç metre tel, fener, alet çantası, su hortumu ve ilaç çantası gibi elinizin altında her an lazım olabilecek şeyleri yanınızda bulundurmayı unutmayın. Evi karavana taşımanıza gerek yok, fazla giyim kuşam gerekmeyecektir. Bu arada olurda içeride değil de dışarıda yatmak istersiniz, bu nedenle varsa çadır, mat ve uyku tulumu gibi şeyleri de varsa alınacaklar listenize eklemelisiniz.

Karavanla seyahat ederken basit bazı kurallar dikkat ederseniz konfor düzeyiniz artacaktır. Öncelikle yolda yüklü bir araç olduğunuzu anımsayarak hız yapmamalısınız, konaklama zamanı mümkünse karavanı gölge bir yere çekmelisiniz ki içerisi çok ısınmasın, mümkün oldukça araç seyir halindeyken elektrikli bir alet kullanmayın ki akünüz yolda sizi yarım bırakmasın.

Karavanlarda genelde 30 ila 10 litre su tankları oluyor. Yani 1 günde rahatlıkla banyo yapıp bulaşık yıkayabilirsiniz. Tuvalet için ise ayrı bir pis su tankı bulunuyor. Atıklar, ufak jet motoruna benzer bir sistemle dışarı fışkırtılıyor ve bu sistem genelde aracın altında ya da yan tarafında oluyor. Yalnız atıklarınızı otoyola değil de, boş tarla veya toprak yola boşaltmanızı öneriyoruz, çevreyi olabildiğince temiz tutmalıyız. Aracı durduğunuzda bir düğme ile boşaltma işlemini yapabilirsiniz. Hijyenik olması açısından bu işlemi 4 günde bir yapmalısınız.

Karavan dediğimiz şey bir kültür, hatta bir yaşam biçimidir. Yolunuz açık olsun…

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu