Taş Cambazı Michael Grab İle Tanışalım

Bazıları kocaman birer kaya, bazılarıysa bildiğimiz çakıl. İlk bakışta üst üste durmaları imkânsız görünüyor. Oysa onları mükemmel bir denge içinde bir araya getiren, onlardan doğal heykeller yaratan biri var. Sizi bu yazımızda Michael Grab ile tanıştıralım.

Michael Grab

Kanada doğumlu Michael Grab, Colorado Üniversitesi’nde mühendislik, mimarlık, edebiyat, son olarak da sosyoloji okumuş. Bu ilginç eğitim kombinasyonunu tembelliği ve özgürlük sevdası yüzünden sürekli okuldan kovulup her iade edildiğinde de başka bir bölümü seçmesine borçlu. 

İlk taş üzerine taş koyması da mezun olduğu yıla denk geliyor. Okulun yakınlarında bir plajda oynarken hissettiği rahatlama zamanla ona meditasyon için alternatif bir fikir olmuş.

Grab’in çalışma saatlerini güneş belirliyor. Güneş doğarken çıkıyor, batana kadar plajda kalıyor. Bölgede suni bir gürültü yoksa müzik dinlemiyor. Hayat felsefesi ise ilham verici:

Michael Grab 1

“Beklentilerden sıyrıldım. Hiçbir amacım yok. Beklentisizlik en doğrusu. Çünkü öbür türlüsü hayal kırıklığı getiriyor. Bu benim felsefem… Mail kutumda okumadığım, belki de bana çok para kazandıracak yüzlerce e-mail var ama umurumda değil. Kazanacaksam zaten kazanacağım.”

2008 yılından beri devam ettiği “Gravity Glue“ çalışması kaya ve taşların kusursuz dengesinden oluşuyor. Görenlerin kesin bir hilesi vardır dediği çalışmaları için Grab; “Yerçekimi, bu yapıları bir arada tutan tek yapışkandır.” diyor.

Michael Grab1

Kayaları üst üste dizmek saatlerce süren bir incelik istiyor. Sonunda taşların üzerinde denge noktalarını bulduktan sonra onları istediği konumda dengeleyebiliyor. 

tas kaya denge 8

Onun gibi taşların dengesini bulabilen dünyada başka kişilerde var ama bu işi onun gibi seyahat ederek yapan az. Ayrıca çalışmalarını ustalıkla fotograflayan Grab, sosyal medyada bir fenomen durumunda.

tas kaya denge 7

Taşlar ve denge hakkında bir kitap da yazan Michael Grab, doğanın içinde, kalabalık ve stresten uzak olarak bu hobisine halen devam ediyor.

tas kaya denge 5

Kaynak: Artist Creates Impossible Towers Of Balanced Rocks To Meditate; Bağlantı: https://www.boredpanda.com

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu