Barış İçin Dünyayı Adımlayan Pippa Bacca ve Düşündürdükleri

Giuseppina Pasqualino di Marineo ya da daha çok bilinen adıyla Pippa Bacca, yolu Türkiye’ye düştüğünde 34 yaşında, genç bir kadındı. Kendisi bir performans sanatçısı idi ve arkadaşı Silvia Moro ile birlikte dünyaya vermek istedikleri bir mesaj vardır. Bu nedenle de ikisi birlikte bir tur planlamışlardı.

Plan kapsamında beyaz gelinlikler giyerek, İtalya’dan Balkanlar’a ve Orta Doğu’ya otostop çekerek yolculuk yapacaklardı. Amaçları şiddetin hakim olduğu coğrafyalara barış ve sevgi mesajı vermekti. Bu nedenle de  8 Mart 2008’de “Barış Gelini” projeleri için giydikleri beyaz gelinlikleriyle yola çıktılar. 

Milano’dan başlayan yolculukları, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden devam ederek, Tel-Aviv’de son bulacaktı. Ancak ne yazık ki bu hayal yarım kaldı. Yolda sadece üç hafta geçirdikten sonra, Pippa Bacca, kendisini gezdirmeyi teklif eden bir sürücü tarafından öldürüldü. üstelik bu olay ne yazık ki Türkiye’de yaşandı.

Pippa Bacca1
Şair Alda Merini daha sonra şöyle diyecekti Pippa için: “O tüm dünyayla evlenmek istedi. Tüm kötülükler ve şiddetle… Ancak azizlere has bir delilikle”.

Pippa Bacca İnsanlara Güvenmek İstiyordu

31 Mart günü Kocaeli’nin Gebze ilçesine gelen Pippa, İtalya’daki yakınlarıyla yaptığı telefon görüşmesinin ardından ortadan kayboldu. Pippa’nın kayboluşu, yakınlarının başvurusuyla 3 Nisan’dan itibaren medyaya da yansıdı.

Haberler üzerine başlayan arama süreci sonunda Pippa’nın en son bindiği kamyonet belirlenerek sahibi yakalandı. Aracın sahibi Pippa’ya önce tecavüz etmiş, ardından da onu vahşice katletmişti.

pippa baca
Kendisinin yolculuğu İstanbul yakınlarındaki Gebze köyü civarında yarıda kesildi.

Kendisi özellikle otostopla seyahat etmek istemişti. Bu sonucunda hiçbir kültürel ya da sosyal engel olmadan yerel halka ulaşmanın bir yoluydu. Yolculukları esnasında insanlarla iletişim kuruyor ve fotoğraf çekiyorlardı.

İstanbul’a vardıklarında ise Pippa ve Silvia’nın yolları Beyrut’ta tekrar bir araya gelmek üzere ayrıldı; Pippa yolculuğuna, bu dünyada kadınların da bir yeri olduğunu savunmaya ve anlatmaya tek başına devam edecekti.

Pippa Bacca bugün hala ve sonsuza dek dünya üzerinde barış umudunu haykıran kadınların yol göstericisi olmaya devam ediyor. Yönetmen ve senarist Simone Manetti’ni ikilinin hikayesini Barış Gelini: Pippa Bacca isimli bir belgesel ile de ölümsüzleştirmiş durumda. İzleme listenizde yer almasını öneririz.


Kaynaklar ve ileri okumalar

Performance Artist Killed on Peace Trip Is Mourned. Yayınlanma tarihi: 19 Nisan 2018; Bağlantı: https://www.nytimes.com/2008/04/19/theater/19peac.html

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu