KÜLTÜR

Kadınlar Doğaya Yakın Olunca Daha Uzun Yaşıyor

Çantalarınızı toplamanın ve en yakın dağa veya göle gitmenin zamanı geldi! Anlaşılan, özlem duyduğumuz sağlıklı yaşamın iksiri, tabiat anada saklı. Çünkü yakın zamanda yapılan bir araştırma, doğa ile içiçe yaşayan kadınların daha uzun ve sağlıklı yaşadıklarını gösteriyor bizlere.

2000’den 2008’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 108.630 kadından alınan verileri kullanan çalışmadan elde edilen bulgulara göre, yeşil bir çevrede yaşayan kadınlar, daha az bitki örtüsü olan bölgelerde yaşayan kadınlara kıyasla % 12 oranında daha düşük ölüm oranına sahip. Araştırmacılar, katılımcılar arasında belirli ölüm nedenlerine baktıklarında, yüksek miktarda yeşillik ve düşük ölüm oranları arasındaki ilişkilerin solunum hastalıkları ve kanser ölümleri için en güçlü olduğunu bulmuşlar.

Özlem duyduğumuz sağlıklı yaşamın iksiri, tabiat anada saklı.

Harvard Chan Okulu Epidemiyoloji Bölümünde bir araştırma görevlisi olan Peter James: “Yeşil alan miktarının artışı ve ölüm oranlarının düşüşü arasındaki güçlü ilişkileri gözlemlediğimizde şaşırdık. Yüksek seviyede bitki örtüsünden elde edilen faydanın zihinsel sağlığın iyileştirilmesi ile bağlantılı olduğu konusunda kanıtlar bulduğumuzda daha da şaşırdık diye durumu aktarıyor.” Aslında fazla da şaşıracak bir şey yok. Doğa ile içiçe olmak kişilere fiziksel olarak daha aktif olmaları ve birbirleriyle etkileşime girmeleri için bir fırsat sunmaktadır. Dışarıda geçirilen zaman bizleri sakinleştirir ve bu da bağışıklık sistemimiz üzerinde önemli bir role sahiptir.

Peki, siz her gün dışarıda ne kadar zaman harcıyorsunuz?

Dışarı çıkın ve temiz havayı soluyun, mahallenin etrafında yürüyün, sizinle yürüyecek bazı arkadaşlar bulun ve açık havada yeşilin tadını çıkarın. Etrafınızda çok fazla yeşillik bulunan bir bölgede yaşamıyorsanız, bazı ağaçlar, bitkiler dikmeyi düşünün. Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, etrafınızı yeşil alanları artırmaya teşvik etmek için çalışmak için yerel bir politikaya dahil olabilirsiniz. Çok ağaçlı ve yeşillikli bölgelerde yaşayan arkadaşlarınızla zaman geçirin, bilinçli bir şekilde yeşil alanları araştırın ve bol miktarda bitki örtüsü bulunan bölgelerde tatil yapmayı düşünün. Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmek ve daha uzun yaşamak için gerçek kalitede zaman ayırmalı ve doğanın tadını çıkarmalısınız!

Çalışmayı incelemek isterseniz: Exposure to Greenness and Mortality in a Nationwide Prospective Cohort Study of Women; https://ehp.niehs.nih.gov

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu