Yürümek Yaratıcılık İlişkisi: Yürümek Yaratıcılığı Nasıl Arttırıyor?

Yaratıcılığınızı artırmak mı istiyorsunuz? Sandalyenizden kalkıp yürümeye başlayın. Yapılan araştırmalar, yürümenin yaratıcı düşünceyi oturmaktan daha fazla artırdığını bizlere gösteriyor. Üstelik yürümek ve yaratıcılık ilişkisinden çevre değil, yürüme eyleminin kendisi sorumlu gibi gözüküyor.

Neredeyse gezgin Yunan filozofların zamanından bu yana, başka birçok yazar yürümek, düşünmek ve yazmak arasında derin ve sezgiyle anlaşılabilen bir bağlantı keşfetti. Thoreau yürümenin önemini şu satırlarında çok güzel belirtir: “Sağlığımı koruyabilmem için, her gün en az 4 saat, çok kez daha uzun, koruluklarda, tepelerde ve ovalarda, bütün dünyevi düşüncelerden uzak yürümemin gerekli olduğuna inanırım.”

yürümek

Ayrıca bilindiği üzere Nietzsche de yorulmak nedir bilmeyen bir yürü­yüşçüydü. Açık havada yürüyüş yapmak, Nietzsche’nin doğal ilham kaynağıydı. Aydınlanma çağı filozoflarından Jean-Jacques Rousseau’nun kendi yaşam öyküsünü kaleme aldığı İtiraflar adlı eserinde “Yalnızca yürürken derin
düşüncelere dalabiliyorum. Durduğum zaman, düşüncelerimde duruyor; zihnim yalnızca bacaklarımla birlikte hareket ediyor.” cümlelerini kaleme alır.

Biraz daha yakın zamana gelirsek, Apple’ın kurucusu Steve Jobs da “yürüyüş toplantıları” ile hatırlanır. Benzer bir biçimde Mark Zuckerberg de ayakta toplantı yaptıran bir yönetici olarak bilinmektedir. Peki ama neden? Düzenli yürüyüş yapmanın fiziksel sağlık için gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yürümenin kendisi ile yaratıcılığın ne ilişkisi var?

Yürümek Yaratıcılık İle Nasıl İlişkilidir?

yurumek min
Yürümenin fiziksel etkisinin yanı sıra diğer bir önemli özelliği de yürüme eylemini yapmak için pek de bilinçli bir efor sarf etmemizin gerekmemesi. Vücudun zihni meşgul etmeden yapabildiği bir eylem olması sebebiyle, yürürken dikkatimizi çevremize ya da farklı düşüncelerimize verebiliriz. Bu da farklı zihinsel becerilerimizi geliştirebilir. 

Aklınıza takılan bir konuyu düşünerek yürümeye başladığınızda, adımlarınızın giderek hızlandığını fark etmişsinizdir. Kimi zaman da durup dururken bir şeyleri yürüyerek hatırlamaya çalışırız. Açık bir ortamdaysak ileri-geri; kapalı bir alandaysak da duvardan duvara adımlayarak yaparız bunu. Bu noktadan hareket eden Stanford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yürümenin yaratıcılığı artırdığını bilimsel olarak kanıtladı. 

Stanford Üniversitesi’nde 2014 yılında yapılan araştırmada, yürümenin yaratıcı düşünceyi gerçek zamanlı olarak ve kısa bir süre sonra nasıl artırdığını gösteren dört ayrı deney yapıldı. Katılımcıların çoğu, sabit oturmaya kıyasla yürümekten fayda gördü.

Deneyin sonucunda iç mekanlarda yürüyüş yapan (örneğin bir yürüme bandı) insanlar da, açık havada yürüyüş yapan insanlar da oturan bir insana göre 2 kat daha fazla yaratıcı cevap üretilebildi. Sonucunda iç veya dış mekanda yürüyüş yapıyor olmak, oturmaya kıyasla yaratıcılığı %60 oranında arttırdı.

Yürümenin neden yaratıcılığa ilham verdiğine dair kesin nedenler hala bilinmiyor, ancak bu çalışma bir dizi olası neden öne sürüyor. Bunlardan ilki beynimizin kendisi ile ilgili. Yürüyüşe çıktığımızda, kalp daha hızlı kan pompalamaya başlar.

Bu nedenle bir yürüyüş esnasında , sadece kaslara değil, beyin dahil tüm organlara daha fazla kan ve oksijen ulaşacaktır. Bu da daha etkin çalışması anlamına gelecektir. Düzenli olarak yürümenin aynı zamanda beyin hücreleri arasında yeni bağlantıların kurulmasını da teşvik ettiği bilinmektedir.

Ayrıca yürüyüş bizi gündelik stresten uzaklaştırarak rahatlatır. Beynimiz de rahatken daha iyi çalışır. Gevşemiş olduğumuzda, dikkatimizi içe, soyut bir fikir akışına yönlendirme olasılığımız daha yüksektir. 

Buna karşılık, aşırı odaklandığımızda, dikkatimiz dışarıya yönelme eğilimindedir ve çözmeye çalıştığımız sorunların ayrıntılarını düşünürüz. Bu tür bir dikkat, sorunları analitik olarak çözmek için iyi olsa da, aslında daha soyut fikirleri birleştirmemizi ve daha olağan çözümler bulmamızı engeller.

Sonuç Olarak;

Gündelik hayatta günlük yürüme eyleminden uzaklaşmak zorunda kaldık. Kentler otomobil, metro gibi araçlarla zapt edildi. Birçok ülkede kent içinde yürünecek alan bulmak zorlaşmaya başladı. Bu nedenle zevk için yürümek, veya Thoreau’nun deyimiyle, “avare avare” dolaşmak pek fazla kişiye nasip olmaz. Ancak yine de bulabildiğiniz her fırsatta deneyimlemenizi öneririz


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Oppezzo M, Schwartz DL. Give your ideas some legs: the positive effect of walking on creative thinking. J Exp Psychol Learn Mem Cogn. 2014 Jul;40(4):1142-52. doi: 10.1037/a0036577. Epub 2014 Apr 21. PMID: 24749966.
  • Sitting down inhibits creativity, Stanford study finds. Yayınlanma tarihi: 15 Mayıs 2017; Bağlantı: https://bigthink.com
  • How walking can improve your creativity. Yayınlanma tarihi:3 Ocak 2019; Bağlantı: https://medium.com/

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu