Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Okinawa Adası Sakinlerine Soralım!

Yaşlanma yaşamın kaçınılmaz bir parçasıdır. Sonsuz gençliğin cazibesi, yaşlanma karşıtı ürünlerden, takviyelere çok büyük bir endüstriyi harekete geçirse de sonuç kaçınılmazdır. Ancak ilginç bir şekilde, dünya çapında olağanüstü fiziksel ve zihinsel sağlık sergileyen asırlık kişilerin yüksek oranda bulunduğu belirli yerler var. Okinawa Adası bu yerlerden birisi.

Okinawa
Japon Takımadaları’nın en büyük ikinci adası olan Okinawa adası, tarihsel olarak Ryukyu Adaları olarak bilinen bir adalar grubunun merkezidir. Adanın başkenti Naha’dır ve nüfusun çoğunluğu burada yaşar. Okinawa, Japon kültürü ile Ryukyu kültürünün etkileşiminin bir sonucu olarak zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Çok sayıda 100. yaş gününü görmüş insanların yaşadığı bölgeler dünyada “mavi bölge” (mavi kalemle işaretlendiği için bu adı almıştır) olarak isimlendirilmektedir. Bu bölgelerde seksenlik, doksanlık ve birçok yüzlük ve hatta bazı süperyüzlükler (110 yaşına ulaşmış kişiler) bulabilirsiniz. Okinawa Adası, dünyadaki en yaşlı kadınların yaşadığı yerdir.

Elbette bir çok kişinin merak ettiği şey ise” uzun ömürlülüğün sırrı nedir?” sorusunun cevabıdır. Bu sorunun cevabını bulmak için birkaç uzmandan (doktorlar, antropologlar, demograflar, beslenme uzmanları, epidemiyologlar) oluşan ve Dan Buettner’ın liderliğindeki bir ekip, farklı mavi bölgeleri birçok kez seyahat etti. 

mavi bolgeler
Dünyada insanların çok daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu hayatlar yaşadığı ve mavi bölgeler adı verilen beş özel yer vardır. İtalya’da bulunan Sardunya adası, Japonya’nın Okinawa adası, Kaliforniya’da bulunan Loma Linda, Kosta Rika’nın izole bir parçası olan Nicoya Yarımadası ve izole bir Yunan adası olan Ikaria bu özel yerler olarak bilinmektedir.

Sonrasında da bu insanların diyet ve yaşam tarzıyla ilişkili olan aşağıdaki dokuz genel uzun ömür faktörünü belirlediler. Bu bölgelerde yaşayan insanların uzun yaşam sürelerinin yanı sıra başka bazı ortak noktaları da paylaştığı görülüyor. Şimdi Mavi Bölgelerden biri olan Japonya’nın Okinawa adasını ve bu bölgede yaşayan insanların alışkanlıklarını gelin daha yakından tanıyalım.

Okinawa Adasında Yaşayanlar Neyi Doğru Yapıyor?

Okinawalılar sadece daha uzun yaşamakla kalmıyor. Ayrıca son derece sağlıklı bir biçimde yaşlanıyorlardı. Araştırmalar bunun aslında bir değil, bir çok nedeni olduğunu gösterdi.

oksnima min
Okinawalıların sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olduğunu ve geleneksel olarak tatlı patates, soya, yeşil sebzeler, kökler, acı kavun, meyve ve biraz deniz ürünü ve yağsız et yediklerini öğrenince muhtemel fazla şaşırmayacaksınız. Tercih ettikleri içecek ise yasemin çayıdır.
 1. Günlük görevlerin yerine getirilmesinde yoğun ve düzenli fiziksel aktivite. Hareketsiz yaşam kavramı bu bölgelerde yaşayan insanlar tarafından bilinmiyor
 2. Kendi “varoluş nedenlerimizi” veya daha doğrusu her sabah neden uyandığımızı tanımlamak için kullanılan Japonca bir kelime (Okinawa) olan “ikigai”ye sahip olmak
 3. Stresin azaltılması. Bu yaşlanmayla ilgili hemen hemen tüm hastalıklarla yakından ilişkili bir faktördür. Stresin azaltılması, normal sosyal alışkanlıkların bir parçası olan diğer aktivitelere zaman ayırmak için günlük hayatımızın normal temposunu kesintiye uğratmak anlamına gelir. Örneğin, Akdeniz toplumlarında bu şekerleme yapmaktır. Okinawa adası sakinleri içinse bu çay seremonisi olacaktır.
 4. “Hara hachi bu”. Bu doyana kadar değil, yeme kapasitemizin %80’ine kadar yemeye devam etmemiz gerektiği anlamına gelen Konfüçyüsçü bir öğretidir.
 5. Bitki bazlı ürünler açısından zengin bir diyete öncelik vermek. Et, balık ve süt ürünleri tüketilebilir ancak daha düşük miktarlarda
 6. Alkollü içeceklerin ılımlı tüketimi
 7. Sağlıklı alışkanlıkları teşvik eden sosyal gruplara katılmak
 8. Ortak dini uygulamaları olan dini topluluklara katılmak
 9. Aile üyeleri arasında sağlam ilişkiler kurmak ve sürdürmek
Okinawa
Okinawa Adası’ndaki KBG84 dans grubu70’li, 80’li, 90’lı yaşlarını süren genç Okinawa’lılar koşuşturmaca yaşamadan, strese girmeden, acele etmeden hareketli yaşıyor. Güne erkenden başlıyorlar. Dingin müzikler dinlemek, uzun yürüyüşler yapmak, sabah sporları ile güne ısınmak, alışkanlıkları arasında. Okinawa Adası’ndaki KBG84 dans grubu

Sonuç olarak

Uzun ömürlülük kısmen genetikle ilgilidir ama aynı zamanda mavi bölgelerin sakinlerinin örneğinde görülebileceği gibi elde edilmesi mümkün bir şeydir. Yaşam tarzı değişiklikleri ile hayatınıza sağlıklı yıllar ekleyebilirsiniz. Yazının devamında ayrıca göz atmak isterseniz: Dünyanın En Mutlu İnsanları: Piraha Kabilesi


Kaynaklar ve ileri okumalar

 • This island unlocked the secret to long life—and knows how to get through tough times. Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2022. Kaynak site: National geographic. Bağlantı: This island unlocked the secret to long life—and knows how to get through tough times/
 • People in the world’s ‘blue zones’ live longer – their diet could hold the key to why. Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2024. Kaynak site: Conversation. Bağlantı: People in the world’s ‘blue zones’ live longer – their diet could hold the key to why
 • Poulain M, Pes GM, Grasland C, Carru C, Ferrucci L, Baggio G, Franceschi C, Deiana L. Identification of a geographic area characterized by extreme longevity in the Sardinia island: the AKEA study. Exp Gerontol. 2004 Sep;39(9):1423-9. doi: 10.1016/j.exger.2004.06.016. PMID: 15489066.
 • Smith JP, Tian M, Zhao Y. Community Effects on Elderly Health: Evidence from CHARLS National Baseline. J Econ Ageing. 2013 Nov;1-2:10.1016/j.jeoa.2013.07.001. doi: 10.1016/j.jeoa.2013.07.001. PMID: 24386630; PMCID: PMC3874460.

Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu