KÜLTÜR

Kiraz Çiçeklerinin Açması: Sakura Zensen

Her yıl, Japonya’ya baharın gelişine nefes kesen pembe ve beyaz çiçekler müjdeliyor. Sakura olarak da bilinen kiraz çiçekleri, tipik olarak Mart ortasından Mayıs başına kadar süren çiçeklenme mevsimi boyunca sayısız turisti kendisine çekiyor. “Sakura zensen Japonca’da “Kiraz çiçeklerinin açması” anlamına geliyor. Büyüleyici bir masal sahnesini andırmalarının ötesinde Japon kültüründe kiraz çiçeklerinin özel bir yeri bulunuyor.

11 kentte ikişer haftalık festivallerle kutlanan sakura zensen, Japon kültüründe hayata yeni başlangıcı simgeliyor.

Kiraz çiçekleri diyoruz, ama bu tam da bizim bildiğimiz kiraz değil aslında…

“Sakura” adı verilen Japon kiraz ağaçları, bizdeki kardeşlerinin aksine meyve vermiyor; buna karşılık çiçeğe durdukları zaman tam bir cümbüş yaşatıyor.

Güzelliğin ve estetiğin simgesi olarak haklı bir üne sahip olan kiraz çiçekleri açtığında, Japonlar eşi dostu toplayıp parklara, bahçelere, tapınaklara akın ediyor. Yalnızca çiçekleri seyretmek için… Bu çiçek izleme partilerine “hanami”adı veriliyor.

Hüzne yakın duran bir yanı da var ‘sakura’nın…

Biraz da bu nedenle, çok sevilen bir kadın adı Japonya’da…

Kast sisteminin çok köklü bir geçmişi bulunduğu Japonya’da, güzel ve özel olan pek çok şey gibi sakuralar da uzun yıllar yalnızca soyluların tadına varabildiği bir ayrıcalıkmış. Bugün ise kadın – erkek, zengin – fakir, genç – yaşlı tüm halkın coşkuyla katıldığı bir gelenek.

Japonya’da meteorolojinin en önemli ve kritik görevlerinden biri, sakura zensen’in tam tarihini tespit edebilmek.

Geçtiğimiz yıllarda bir bilgisayar virüsüne mal edilen yanlışlık nedeniyle tarihi yanlışlıkla beş gün erken olarak açıklanan sakura zensen’e tanıklık etmek için bahçelere koşan Japon halkı tomurcuklarla karşılaşınca büyük bir skandal yaşanmıştı. Bunun üzerine Meteoroloji Müdürü bir basın toplantısı düzenlemek ve halktan özür dilemek zorunda kalmıştı.

Neyse ki, daha önce ağzı yanan yetkililer artık daha temkinli davranıyor ve küresel ısınma nedeniyle kirazların daha erken açacağını öngörebiliyor.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu