KÜLTÜR

Dağı Elleri İle Oynatan Adam: Dashrath Manjhi

Elleri ile bir dağın yerini değiştiren adamın inanılmaz hikayesidir bu...

İnsanlar çoğu zaman “Dünyada nasıl bir değişiklik yapabilirim ki? Sadece bir kişiyim. Bir başıma hiç bir şeye gücüm yetmez.” diye yeni girişimlerde bulunmaktan kendilerini alıkoyarlar ve bir yerde de kaderlerine razı olup kendilerine uygun görülen hayatı yaşamaya devam ederler. Yaklaşık 50 yıl önce, Dashrath Manjhi bir imkansızı başarmayı hayal etti. Karısının 1959 yılında, en yakın doktorun 70 kilometre uzakta olması nedeni ile acil müdahale yapılamadığı için ölümünün ardından, yaşadıklarının bir başkasının da başına gelmemesi için bir karar aldı.

“Karım, Phalguni Devi, bana su getirmek için kayalıklardan geçerken ağır bir biçimde yaralanmıştı. O sırada bir çiftlikte çiftçi olarak çalışıyordum. İşte o gün bu kayaların arasında bir yol açmaya karar verdim. Dağa çekiç sallamaya başladığım zaman insanlar bana deli gözü ile baktılar ama bu benim işe daha bir azimle sarılmama sebep oldu.”

Sahip olduğu keçiyi satarak kendisine ip, çekiç ve keski satın aldı. Etrafındaki insanların söylediklerine kulak asmadan, 1960 -1982 yılları arasında tam 22 yıl boyunca, milim milim Gehlour Kayalıklarını şekillendirdi. En sonunda hayalini gerçekleştirdi. Kayalıkların diğer tarafına ulaşmıştı. Kimi yerlerde 7,6-9,1 metre derinliğinde kazılar yaparak bir yol açmayı başarmıştı. Kayalıkların diğer tarafına geçmek için gerekli olan 70 kilometrelik mesafeyi sadece bir kilometreye indirmişti.

Bu başarısının ardından herkes onu “Dağ Adamı” olarak anmaya başladı. 18 Ağustos 2007 yılında bu inanılmaz adam Hindistan’ta son nefesini verdi.

Peki sizce bu hikayenin anafikri (veya fikirleri) nedir?

  • 1) Sabır bizi başarıya taşıyan en önemli anahtardır.
  • 2) İmkansızı hayal et.
  • 3) İnsanların senin hakkında ne düşündüğüne kulak asma, bunun seni engellemesine izin verme.

Sibel Çağlar

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu