KÜLTÜR

Dünyadaki En Uzak Noktalar Nerede Bulunur?

Teknolojik olarak gelişmiş ve birbirine bağlı bir dünyada yaşıyoruz. Son yıllarda uzak diyarlara ulaşmak kesinlikle daha kolay hale gelirken, dünyada hala ulaşılamayan pek çok yer var. Bir konumun “uzak” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için, yerin erişilemezliğini (noktaya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu) ve izolasyonunu (en yakın yerleşim yerine olan uzaklık) dikkate almak gerekiyor. Erişilemezlik açısından, denizden en uzak nokta, herhangi bir okyanusa 2.500 kilometreden daha uzakta bulunan ve kuzey Çin’de bulunan Eurasian Pole olarak bilinir. Karadan en uzak nokta ise, Güney Pasifik’te bulunur. Nemo noktası olarak bu bölge herhangi bir kara kütlesinden 2.500 kilometreden daha uzaktır. Bu konumların ikisinde de insan yaşamamaktadır.

Nemo Noktası

Dünyadaki En Ücra Yerleşim Yeri Neresidir?

Tristan da Cunha adında bir yer. Burası dünyanın üzerinde yerleşim olan karaya en uzak adasıdır. 1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunha tarafından keşfedilmiştir. İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlıdır. Aktif volkanik kökenli bir adadır. Daire biçiminde olan bu adanın toplam alanı 78 kilometrekare kadardır. En yakın kara parçası kuzeyde 2.334 km uzaklıktaki St. Helena adasıdır. En yakın kıta şehri 2.778 km doğuda Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town’dır. Adada havaalanı bulunmamakta, sadece küçük bir liman bulunmaktadır. Adada sosyal tesis olarak 1 okul, 1 hastane, 1 postane, 1 müze, 1 pastane, 1 bar ve 1 yüzme havuzu mevcuttur. Tristan da Cunha’nın 245 sakininin tamamı (son sayıma göre 133 kadın, 112 erkek), Edinburgh of the Seven Seas yerleşiminde oturmaktadır.

Eğer uzaklarda yaşamayı istiyor ve oraya göçmeyi düşünürseniz, bunu başarmanızın çok zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kısa süreli ziyaretlere açık olan adaya kalıcı olarak yerleşmenin tek yolu, burada yaşayan kişiler ile aile bağlarına sahip olmanız. Eğer burayı ziyaret etmeyi kafaya koyduysanız da yolculuğunuzu şu biçimde planlamanız gerekiyor.

  • Güney Afrika’ya, Cape Town’a uçun.
  • Bir yelkenli tekneye bini..
  • Gezegenin en zorlu sularında 18 gün boyunca denizde yolculuk yapın.
  • Adaya yaklaşmak için rüzgarların fırsat vermesini bekleyin. Yanaşır yanaşmaz parçalanmaması için tekneyi sudan çıkarmayı unutmayın.
  • Tristan da Cunha’nın merkezi ve tek yerleşim yeri olan Yedi Denizler’in Edinburgh’una (Edinburgh of the Seven Seas) “Merhaba” deyin! Bu arada bu adanın dünyada koronavirüs uğramamış yerlerden birisi olduğunu da hatırlatalım.

Kaynak: What’s the most remote spot on Earth?; https://adventure.howstuffworks.com/most-remote-place.htm

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu