Nemo Noktası: Karaya En Uzak Ve En Issız Yer

Teknolojik olarak gelişmiş ve birbirine bağlı bir dünyada yaşıyoruz. Son yıllarda uzak diyarlara ulaşmak kesinlikle daha kolay hale gelirken, dünyada hala ulaşılamayan pek çok yer var. Bir konumun “uzak” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için, yerin erişilemezliğini (noktaya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu) ve izolasyonunu (en yakın yerleşim yerine olan uzaklık) dikkate almak gerekiyor.

Erişilemezlik açısından, denizden en uzak nokta, herhangi bir okyanusa 2.500 kilometreden daha uzakta bulunan ve kuzey Çin’de bulunan Eurasian Pole olarak bilinir. Karadan en uzak nokta ise, Güney Pasifik’te bulunur. Nemo noktası olarak bu bölge kendisine en yakın üç adanın kıyısına 2688 km uzaktadır: Kuzeyde Ducie Adası, kuzeydoğuda Easter Adaları’ndan Motu Nui ve güneyde Antarktika yakınlarındaki Maher Adası.

nemo noktası
“Nemo noktası” olarak isimlendirilen dünyanın en ıssız yeri, en yakın karadan 2.688 kilometre uzakta. Dünya üzerinde başka hiçbir yerde, en yakın karaya Nemo noktasında olduğunuzdan daha uzakta bulunamazsınız.

Nemo Noktası Tam Olarak Nedir?

Dünyanın en uzak yeri olan Nemo Noktası, medeniyetten o kadar uzaktır ki, herhangi bir zamanda o yere en yakın insanlar muhtemelen astronotlardır. Nemo Noktası resmen “okyanusun erişilemezlik kutbu” veya okyanusta karadan en uzak nokta olarak bilinir.

Merak edenler için bu nokta tam olarak  48°52,6’G 123°23,6’B koordinatlarında, hiçliğin ortasında yer alır. Tam olarak harita üzerine nerede diye merak ederseniz aşağıdaki görsel göz atabilirsiniz.

nemo noktasi

Uzay kurumları bu noktayı “Güney Pasifik Issız Bölgesi” adıyla anıyor. İnsana ve gemilere pek rastlanmadığı için özellikle Rus, Avrupa ve Japon uzay ajansları burayı uzun zamandır malzeme çöplüğü olarak kullanıyor. Eski uydulardan, kargo gemilerine ve MIR uzay istasyonuna kadar birçok araç parçalanmış halde okyanusun dibindeki bu “uzay araçları mezarlığında” tutuluyor..

Dünyadaki En Ücra Yerleşim Yeri Neresidir?

en uzak ada

Tristan da Cunha adında bir yer. Burası dünyanın üzerinde yerleşim olan karaya en uzak adasıdır. 1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunha tarafından keşfedilmiştir. İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlıdır. Aktif volkanik kökenli bir adadır. Daire biçiminde olan bu adanın toplam alanı 78 kilometrekare kadardır.

En yakın kara parçası kuzeyde 2.334 km uzaklıktaki St. Helena adasıdır. En yakın kıta şehri 2.778 km doğuda Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town’dır. Adada havaalanı bulunmamakta, sadece küçük bir liman bulunmaktadır. Adada sosyal tesis olarak 1 okul, 1 hastane, 1 postane, 1 müze, 1 pastane, 1 bar ve 1 yüzme havuzu mevcuttur. Tristan da Cunha’nın 245 sakininin tamamı (son sayıma göre 133 kadın, 112 erkek), Edinburgh of the Seven Seas yerleşiminde oturmaktadır.

en uzak ada 1

Eğer uzaklarda yaşamayı istiyor ve oraya göçmeyi düşünürseniz, bunu başarmanızın çok zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kısa süreli ziyaretlere açık olan adaya kalıcı olarak yerleşmenin tek yolu, burada yaşayan kişiler ile aile bağlarına sahip olmanızdır.


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu