Danimarka’da İş Yerinde Mutluluk Sırrı: Arbejdsglæde

Danimarka’nın dünyadaki en mutlu ülke olduğunu duymuş olabilirsiniz ama tek birincilikleri bu değil. Yalnızca günlük yaşamlarında mutlu değil Danimarkalılar, aynı zamanda iş hayatlarında da dünyanın en mutlu çalışanları konumundalar. Danimarkalılar iş yerinde o kadar mutlular ki bunun için bir kelimeleri bile var: arbejdsglæde.

“İş” anlamına gelen arbejde ve “mutluluk” manasındaki glæde kelimelerinin birleşimi olan arbejdsglæde (“ahh-bites-gle-the”) “iş yerinde mutluluk” demek.

Dancada böyle bir kelime olmasının nedeni Danimarka’daki iş yerlerinin çalışanlarını mutlu etmek gibi epeydir devam eden bir geleneğinin olması. Birçok Danimarkalı için iş, sadece para kazanmanın bir yolu değildir.

Arbejdsglæde
Bu fikrin ana fikri şudur. Bu fikirlerin özü şuna iner: İş yerinde daha fazla mutluluk = daha fazla üretkenlik.

İş Yerinde Mutluluk Neden Önemlidir ve Bunun İçin İskandinavlardan Ne Öğrenebiliriz?

İşlerimiz hayatımızın ortalama 13 yılını alıyor. Bu da aslında bir ömür boyu arkadaşlarımızla, ailemizle ve hobilerimizle geçirdiğimiz zamandan daha fazla bir zaman demek oluyor. Bu nedenle, tüm bu zamanı çalışmaya harcarsak, en azından bizi mutlu edecek bir şey yapıyor olmalıyız. 

Ayrıca işyerinde mutluluk, bir kişinin hayattaki mutluluğuna katkıda bulunur. Sevdiğiniz anlamlı bir iş, sevgi dolu romantik bir ilişki ve değerli arkadaşlıkların yanı sıra hayatta mutluluğa katkıda bulunan üç şeyden biridir. İskandinavlar işte bu üç ana nedenden dolayı işlerinde mutlulardır; iş-yaşam dengesi, özgürlük ve işyerinde güven ve en önemlisi eşitlik. 

İskandinavya’daki iş-yaşam dengesi, işyeri mutluluğunda önemli bir faktördür. Norveçliler ve Danimarkalılar, haftada 33 saat ile dünyadaki en kısa çalışma haftası için ilk sırayı paylaşmaktadır. Bu, çalışanların mutluluğuna ve refahına katkıda bulunan aile, arkadaşlar ve boş zaman etkinliklerine daha fazla zaman harcanmasını sağlar. 

İskandinav ülkeleri, çalışma saatleri ve çalışma yeri göz önüne alındığında çalışanlara işyerinde daha fazla esneklik de sağlamaktadır. Son olarak, İskandinavlar işyerinde yüksek düzeyde güven ve eşitliğe sahiptir. Her pozisyondaki çalışanlardan kararlar ve öneriler alınmakta, her taraftan katılım sağlanmaktadır.

Bizi Gerçekten Mutlu Eden Nedir?

İşyeri mutluluğu uzmanı Alexander Kjerulf’a göre, işyerinde mutluluğa yol açan iki faktör vardır: sonuçlar ve ilişkiler. Sonuçlar, işinizde ne zaman iyi olduğunuzu ve ne yaptığınızı tanımlar.  Kendiniz ve konumunuz hakkında kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. 

İlişkiler, meslektaşlarınızı sevmek ve birlikte zaman geçirmekten zevk almakla ilgilidir. Meslektaşlarınızla hoş bir bağ kurmak, birbirinizle bir bağ kurmanızı sağlar ve daha olumlu bir çalışma deneyimi yaratır.

Mutlu insanların başarılı olma olasılığı daha yüksektir çünkü daha verimli çalıştıkları ve daha motive oldukları kanıtlanmıştır. Ek olarak yapılan bir çalışmaya göre de mutlu çalışanların daha yaratıcı olduğu da kanıtlanmıştır. 

Son olarak, mutluluk gibi olumlu duygular çalışanların dayanıklılığını artırarak, onları başarısızlıktan kurtulmak için daha donanımlı hale getirir. Hepimizin sevdiği işleri yapması ve ömür boyu mutlu olabilmesi dileğimizle. Ayrıca göz atmak isterseniz: Seyahat Etmek, Alışveriş Yapmaktan Daha Fazla Mutluluk Getirir

Kaynak: Arbejdsglæde: the Danish concept of happiness at work; Bağlantı: https://timetastic.co.uk/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?