FARKLI BAK

Danimarkalıların İş Yerinde Mutluluk Sırrı: Arbejdsglæde

Danimarka’nın dünyadaki en mutlu ülke olduğunu duymuş olabilirsiniz ama tek birincilikleri bu değil. Yalnızca günlük yaşamlarında mutlu değil Danimarkalılar, aynı zamanda iş hayatlarında da dünyanın en mutlu çalışanları konumundalar.

Danimarkalılar iş yerinde o kadar mutlular ki bunun için bir kelimeleri bile var: arbejdsglæde.

“İş” anlamına gelen arbejde ve “mutluluk” manasındaki glæde kelimelerinin birleşimi olan arbejdsglæde “iş yerinde mutluluk” demek.

Dancada böyle bir kelime olmasının nedeni Danimarka’daki iş yerlerinin çalışanlarını mutlu etmek gibi epeydir devam eden bir geleneğinin olması. Birçok Danimarkalı için iş, sadece para kazanmanın bir yolu değildir.

Kimse iş yerinde mutsuz olmaya katlanmamalıdır; bunun için size dört  gerekçe gösterebiliriz.

İlk gerekçe zaman. Gündüz saatlerinin büyük bir kısmını başka bir şeye ayırmaktansa işte harcıyoruz. İşte olduğumuz süre arkadaşlarımız, ailemiz ve çocuklarımızla geçirdiğimiz toplam zamandan daha fazla. İşinizde mutsuzsanız hayatınızda da mutsuzsunuz demektir.

İkinci gerekçe hayattan tad almak. İşinizden nefret etmek hayatınızın geri kalanına da tesir edip sizi daima kendini mutsuz hisseden bir insana dönüştürebilir.

Üçüncü olarak, mutluluk sizi daha iyi bir insan yapar. Mutlu insanlar daha cömert, daha yardımsever, daha az ön yargılı ve başkalarına daha çok güven duyup açık oluyor. Birleşmiş Milletler’in bir raporuna göre “mutlu insanlar daha uzun yaşıyor, daha üretken oluyor, daha çok kazanıyor ve daha iyi vatandaş oluyor. Refah hem müreffeh bir yaşam, hem de yanısıra getirdikleri için yükseltilmeli.”

Dördüncü gerekçe de başarı! Birçok insan; iş bulur, sıkı çalışır ve başarılı olursanız bunun sizi mutlu edeceğini düşünür. Ama aslında süreç tam tersi yönde işler. Araştırmalara göre mutlu insanlar daha üretken, akılcı ve dirayetli olduklarından gerek işte gerek hayatta daha başarılı oluyor.

Peki bunun için ne yapabilirsiniz?

1. İnsanları övün. İnsanların çıkardığı iyi işleri övmek onları mutlu etmenin en basit ve etkili yoludur.

2. “Merhaba” deyin. Birçok iş yerinde insanlar iş arkadaşlarına “merhaba” dememek gibi bir alışkanlık geliştiriyor. Ufak bir tavsiye: Göz teması kurun, karşınızdaki kişiye ismiyle hitap edin ve sevinçle selam verin.

3. İş yerinde sebepsiz bir iyilik yapın. İş arkadaşlarınızdan biri için güzel bir sürpriz hazırlayın. Bir kahve ısmarlayın ya da masasına belli etmeden şekerlemeler bırakın.

4. Kendinize vakit ayırın. Her iş günü kendinize mutlaka beş dakika ayırın. Rahatsız edilmeyeceğiniz, telefonunuzun çalmayacağı ve kimsenin size soru sormayacağı bir beş dakikadan bahsediyorum. Zihninizi boşaltıp stres atabilir ve kendinize son derece basit bir soru sorabilirsiniz: “Bugün nasılım?”

5. Gerekli görüyorsanız istifa edin. İşiniz kötüyse ve iyileşeceğine dair pek umudunuz yoksa istifa edip sizi daha mutlu edecek bir iş bulun.

Dünyanın dört bir yanında daha fazla arbejdsglæde örneği görebilmek dileğimizle…

Alexander Kjerulf

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı