Fenghuang: Modern Hayata Direnen Bir Kasaba

Fenghuang Antik Kasabası, Çin’in Hunan eyaletinde bulunan ünlü bir tarihi ve kültürel mekan olarak bilinir. Fenghuang, özellikle Ming ve Qing hanedanlarına ait tarihi binaları, geleneksel Çin mimarisini ve doğal güzellikleri korumasıyla ünlüdür.

Fenghuang
1300 yıllık geçmişi bulunan kasabadaki bazı eski bahçeler, konutlar, köprüler ve pagodaların tarihi Ming ve Qing Hanedanlarına kadar uzanıyor.

Fenghuang, Ming ve Qing hanedanlarına ait tarihi binaların iyi korunduğu bir kasabadır. Kasaba, Tuo Nehri boyunca yer alan ahşap evler, dar taş döşemeli sokaklar ve geleneksel Çin yapılarına sahiptir.

Simurg, Zümrüdüanka veya sadece Anka; kökeni Pers mitolojisi ve edebiyatına dayanan, efsanevi, iyicil bir kuştur. Zümrüdüanka Kuşu’nun toprağı ve suyu arındırdığına ve böylece verimliliği artırdığına inanılır. Kuş yeryüzü ve gökyüzü arasındaki birliği temsil eder ve her iki taraf arasında bir tür elçi vazifesi görür. ‘Fenghuang’, bu efsanevi kuşun Çince karşılığıdır.

Ancak bu isim aynı zamanda Çin’in Hunan eyaletinin batı sınırında bulunan antik bir kasabanın da adıdır. Bu kasaba doğal güzelliğin, tarihi ve kültürel zenginliğin yeri olarak da bilinmektedir. Efsaneye göre, bu muhteşem kuşlardan ikisi bu kasabanın üzerinden uçmuş ve sonrasında kasabanın güzelliğinden etkilendikleri için orada kalmışlar ve adlarını bu kasabaya vermişlerdir.

Fenghuang: Modern Hayata Direnen Bir Kasaba
Fenghuang kasabası, içine girdiğinizde geleneksel Çin tablolarında görebileceğiniz manzaraları hatırlatıyor. Buranın gizemli havası, zarafeti ve de sadeliği, bölgeye gelen ziyaretçileri etkiliyor.

Antik kentin merkezi Qing Hanedanı döneminde 1704 yılında inşa edilmiştir. Tuo Nehri kentin tam ortasından akmaktadır. Fenghuang kasabasında hayat büyük oranda Tuojiang Nehri’ne bağlıdır.

Fenghuang, Miao ve Tujia gibi farklı etnik gruplara ev sahipliği yapmaktadır. Kasaba, canlı yerel kültürü, geleneksel adetleri ve festivalleriyle ünlüdür. Fenghuang’da, Beijing’de ziyaret edebileceğiniz meşhur Çin Seddi’nin bir bölümünü de görmeniz mümkün. Çin Seddi‘nin bu kısmı Ming Hanedanı (1573-1620) döneminde inşa edilmiş.

 Feng Huang
Su üzerindeki köprüler ve sütunlar üzerine inşa edilmiş eşsiz evler, geleneksel Çin resimlerinde sıklıkla tasvir edilen bir uyumu sergiliyor. Bu, özellikle sabahın erken saatlerinde veya yağmurdan sonra sis sahneyi kapladığında daha da belirgin oluyor.

Fenghuang’da Hongqiao Köprüsü, Doğu Kapı Kulesi ve ünlü Çinli yazar Shen Congwen’in Eski Evi gibi tarihi mekanlar da bulunmaktadır. Fenghuang Antik Kasabası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunmaktadır ve bu, kasabanın kültürel ve tarihi önemini yansıtmaktadır.

Fenghuang kasabası geleneksel Çin’i tanımak isteyenler uğrak noktasıdır

Koyu yeşil dağların arasına gizlenmiş Fenghuang, ünü arttıkça küçük ve huzurlu bir kasaba olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Fenghuang’da şu anda iki büyük mahalle bulunuyor; bunlar yeni yapılan yerleşim alanı ve eski bölge. Konaklama koşulları yeni bölgede daha iyi olduğundan turistler burada kalıyorlar. Yeni bölgeden eski bölgeye taksi ile ulaşmak yalnızca 10 dakikayı bulurken, yolculuğunuz birkaç yuana mal oluyor.

 Feng Huang
Fenghuang, hem yerli hem de uluslararası turistler için popüler bir destinasyondur. Antik Çin kasabalarının cazibesini deneyimlemek ve zengin kültürel ve tarihi bir çevreye dalış yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Burası eski dünyanın yeni dünyayla buluştuğu bir yerdir.

Biraz oturup rahatlamak ve yerlilerin hayatını, yaptıkları işleri, nehirde yüzen çocukları gözlemlemek istiyorsanız nehirde bir bot turuna çıkabilirsiniz. Tur sırasında yerlileri gözlemlemekle beraber Çin modernleşmeye başlamadan evvel burada yaşayan insanların günlük telaşlarını hayal edebilirsiniz. Tabii, turistlerin yoğunluğundan kaçmak istiyorsanız nehrin aşağı bölgelerine gitmelisiniz.

Fenghuang kasabasının en güzel zamanı ise her yerde olduğu gibi sabah saatleri. Sabahın erken saatlerinde dağların zirveleri bulutlarla kaplıyken, sokaklarda neredeyse hiç araç ve insan yokken, ahşap çatılardan damlayan suların sesindeki ritmi duyabilir ve nemli, temiz hava ile bitkilerin kokusunu alabilirsiniz. Otobüs yolculuğu muhtemelen Fenghuang’a ulaşmanın en uygun yoludur. Çin’de çok sayıda şehirden direkt otobüs ile buraya ulaşmanız mümkündür.

Keşfetmeniz dileğimizle. Ayrıca bu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz. Houtouwan: Doğa Tarafından Yutulmuş Terk Edilmiş Bir Köy


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu