Fenghuang: Modern Hayata Direnen Bir Kasaba

Simurg, Zümrüdüanka veya sadece Anka; kökeni Pers mitolojisi ve edebiyatına dayanan, efsanevi, iyicil bir kuştur. Zümrüdüanka Kuşu’nun toprağı ve suyu arındırdığına ve böylece verimliliği artırdığına inanılır. Kuş yeryüzü ve gökyüzü arasındaki birliği temsil eder ve her iki taraf arasında bir tür elçi vazifesi görür. ‘Fenghuang’, bu efsanevi kuşun Çince karşılığıdır.

Ancak bu isim aynı zamanda Çin’in Hunan eyaletinin batı sınırında bulunan antik bir kasabanın da adıdır. Bu kasaba doğal güzelliğin, tarihi ve kültürel zenginliğin yeri olarak da bilinmektedir. Efsaneye göre, bu muhteşem kuşlardan ikisi bu kasabanın üzerinden uçmuş ve sonrasında kasabanın güzelliğinden etkilendikleri için orada kalmışlar ve adlarını bu kasabaya vermişlerdir.

1300 yıllık geçmişi bulunan kasabadaki bazı eski bahçeler, konutlar, köprüler ve pagodaların tarihi Ming ve Qing Hanedanlarına kadar uzanıyor. Feng Huang (Anka kuşu) kasabası, içine girdiğinizde geleneksel Çin tablolarında görebileceğiniz manzaraları hatırlatıyor. Buranın gizemli havası, zarafeti ve de sadeliği, bölgeye gelen ziyaretçileri etkiliyor.

Feng Huang kasabasının sakinlerinin büyük bir kısmını Miao etnik grubu oluşturuyor. Buradaki yaşam tarzı halen epey geleneksel. Kasabanın içinde bir tura çıktığınızda ırmak kenarında çamaşır yıkayan kadınlara veya balık tutan adamlara rastlayabilirsiniz. Bu kadınların çoğu zengin çiçek motifleriyle bezenmiş, mavi renkli geleneksel kıyafetlerini bugün bile giyiyor.

 Feng Huang

Feng Huang’da, Beijing’de ziyaret edebileceğiniz meşhur Çin Seddi’nin bir bölümünü de görmeniz mümkün. Çin Seddi’nin bu kısmı Ming Hanedanı (1573-1620) döneminde inşa edilmiş.

 Feng Huang
Su üzerindeki köprüler ve sütunlar üzerine inşa edilmiş eşsiz evler, geleneksel Çin resimlerinde sıklıkla tasvir edilen bir uyumu sergiliyor. Bu, özellikle sabahın erken saatlerinde veya yağmurdan sonra sis sahneyi kapladığında daha da belirgin oluyor.

Koyu yeşil dağların arasına gizlenmiş Fenghuang, ünü arttıkça küçük ve huzurlu bir kasaba olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Fenghuang’da şu anda iki büyük mahalle bulunuyor; bunlar yeni yapılan yerleşim alanı ve eski bölge. Konaklama koşulları yeni bölgede daha iyi olduğundan turistler burada kalıyorlar. Yeni bölgeden eski bölgeye taksi ile ulaşmak yalnızca 10 dakikayı bulurken, yolculuğunuz birkaç yuana mal oluyor.

Eski bölgenin girişinde kanatlarını açmış şekilde duran bakırdan bir Anka kuşu heykeli yer alıyor. Çin efsanelerinde Anka kuşu uğurlu sayıldığından Fenghuang kasabasının da kutsandığına inanılır.

Fenghuang kasabasında hayat kasabanın içinde akan nehre bağlıdır

 Feng Huang
Fenghuang Antik Kenti’nin kuzeybatısından güneydoğusuna çapraz olarak uzanan Tuo Jiang Nehri, yerel halkın yaşam gücüdür. 

Fenghuang kasabasında hayat büyük oranda Tuojiang Nehri’ne bağlı. Küçük kasabanın içinden binlerce yıldır akan Tuojiang Nehri, Feng Huang kasabasının “nehir ana”sı olarak bilinir.

Biraz oturup rahatlamak ve yerlilerin hayatını, yaptıkları işleri, nehirde yüzen çocukları gözlemlemek istiyorsanız nehirde bir bot turuna çıkabilirsiniz. Tur sırasında yerlileri gözlemlemekle beraber Çin modernleşmeye başlamadan evvel burada yaşayan insanların günlük telaşlarını hayal edebilirsiniz. Tabii, turistlerin yoğunluğundan kaçmak istiyorsanız nehrin aşağı bölgelerine gitmelisiniz.

Fenghuang kasabasının en güzel zamanı ise her yerde olduğu gibi sabah saatleri. Sabahın erken saatlerinde dağların zirveleri bulutlarla kaplıyken, sokaklarda neredeyse hiç araç ve insan yokken, ahşap çatılardan damlayan suların sesindeki ritmi duyabilir ve nemli, temiz hava ile bitkilerin kokusunu alabilirsiniz. Otobüs yolculuğu muhtemelen Fenghuang’a ulaşmanın en uygun yoludur. Çin’de çok sayıda şehirden direkt otobüs ile buraya ulaşmanız mümkündür. Keşfetmeniz dileğimizle


Bu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz

Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?