KESFET

Modern Hayata Direnen Bir Kasaba: Feng Huang

Feng Huang, Çin’in Hunan eyaletinin batı sınırında bulunan antik bir kasaba. Burası doğal güzelliğin, tarihi ve kültürel zenginliğin yeri. 1300 yıllık geçmişi bulunan kasabadaki bazı eski bahçeler, konutlar, köprüler ve pagodaların tarihi Ming ve Qing Hanedanlarına kadar uzanıyor. Feng Huang (Anka kuşu) kasabası, içine girdiğinizde geleneksel Çin tablolarında görebileceğiniz manzaraları hatırlatacaktır.

Feng Huang kasabasının sakinlerinin büyük bir kısmını Miao etnik grubu oluşturuyor. Buradaki yaşam tarzı halen epey geleneksel. Kasabanın içinde bir tura çıktığınızda ırmak kenarında çamaşır yıkayan kadınlara veya balık tutan adamlara rastlayabilirsiniz. Bu kadınların çoğu zengin çiçek motifleriyle bezenmiş, mavi renkli geleneksel kıyafetlerini bugün bile giyiyor.

 Feng Huang

Feng Huang’da, Beijing’de ziyaret edebileceğiniz meşhur Çin Seddi’nin bir bölümünü de görmeniz mümkün. Çin Seddi’nin bu kısmı Ming Hanedanı (1573-1620) döneminde inşa edilmiş.

 Feng Huang

Koyu yeşil dağların arasına gizlenmiş Feng Huang, ünü arttıkça küçük ve huzurlu bir kasaba olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Feng Huang’da şu anda iki büyük mahalle bulunuyor; bunlar yeni yapılan yerleşim alanı ve eski bölge. Konaklama koşulları yeni bölgede daha iyi olduğundan turistler burada kalıyorlar. Yeni bölgeden eskisine taksi ile ulaşmak yalnızca 10 dakikayı bulurken, yolculuğunuz birkaç yuana mal oluyor.

Eski bölgenin girişinde kanatlarını açmış şekilde duran bakırdan bir Anka kuşu heykeli yer alıyor. Çin efsanelerinde Anka kuşu uğurlu sayıldığından Feng Huang kasabasının da kutsandığına inanılır.

 Feng Huang

Fenghuang kasabasında hayat büyük oranda Tuojiang Nehri’ne bağlı. Küçük kasabanın içinden binlerce yıldır akan Tuojiang Nehri, Feng Huang kasabasının “nehir ana”sı olarak bilinir.

Biraz oturup rahatlamak ve yerlilerin hayatını, yaptıkları işleri, nehirde yüzen çocukları gözlemlemek istiyorsanız nehirde bir bot turuna çıkabilirsiniz. Tur sırasında yerlileri gözlemlemekle beraber Çin modernleşmeye başlamadan evvel burada yaşayan insanların günlük telaşlarını hayal edebilirsiniz. Tabii, turistlerin yoğunluğundan kaçmak istiyorsanız nehrin aşağı bölgelerine gitmelisiniz.

Feng Huang kasabasının en güzel zamanı ise her yerde olduğu gibi sabah saatleri. Sabahın erken saatlerinde dağların zirveleri bulutlarla kaplıyken, sokaklarda neredeyse hiç araç ve insan yokken, ahşap çatılardan damlayan suların sesindeki ritmi duyabilir ve nemli, temiz hava ile bitkilerin kokusunu alabilirsiniz.

Biraz daha detaylı tanımak için videoya da göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu