KÜLTÜR

Dünyanın Merkezi: Milion Taşı

Bugün oldukça bilinir bir deyiş olan ” Bütün yollar Roma’ya çıkar” sözünü duyanlar, İtalya’daki Roma’dan bahsedildiğini zannetse de aslında kastedilen Büyük Konstantin’in yeni Roma’sı yani günümüz İstanbul’udur.

Roma tarihinde “Büyük” unvanı ile anılan tek imparator olan I. Konstantin, İstanbul’u başkent yaparak kentin kaderini sonsuza dek değiştirmiştir.

Konstantin, İmparatorluğun sınırlarının Avrupa’dan Afrika’ya kadar genişlediği bir dönemde, kavimlerin istilası nedeniyle artık Roma’nın güvenli bir başkent olamayacağını biliyordu. Ona son derece merkezi ve güvenli bir başkent gerekti. O sıralarda bir kasaba olan Byzantium kentinin mükemmel konumunu fark etmişti.

Avrupa ile Asya arasında bulunan ayrıca boğaz ile Karadeniz ticaret yollarına hâkim bir konumda bulunan bu kent, imparatorun düşlediği yeni başkenti kurması için her açıdan uygundu.

Konstantin

Konstantin, sadece beş bin kişinin yaşadığı Byzantium’u, yeryüzünün en kudretli imparatorluğuna yaraşır bir başkent yapmak için, MS 324 yılında hızla imar çalışmalarını başlattı.

Tıpkı Roma gibi yedi tepeli olan şehri önce on dört bölgeye ayırdı. Şehrin ana caddesi, bugünkü adı Divan Yolu olan Mese Yolu üzerinde şekil aldı. Sarayını ise bugünkü Sultanahmet Meydanı olarak bilinen yerde yaptırdı.

Ardından burada otuz üç bin kişilik Hipodromu inşa ettirdi. Hipodromun ortasına, Mısır’daki Karnak Tapınağı’ndan III. Tutmosis Dikilitaş’ını, Yunanistan’daki Apollon Tapınağından Yılanlı Sütunu getirerek yerleştirir. Bunların yanına bugün Örme Dikilitaş olarak bilinen Konstantin
Dikilitaşı’nı yaptırır.

İstanbul’da yapılan ilk kilise olan Aya İrini Kilisesi yine bu esnada yapılır. Kentin etrafına günümüze kadar ne yazık ki gelememiş olan surları inşa ettirir. İmparatorluğun birçok yerinden, getirttiği mühendisler, mimarlar ve heykeltıraşlar ile forumlar, senato binaları, su kemerleri, sarnıçlar, çeşmeler ve heykeller yaptırır.

Altı yıl süren bu çalışma sonunda meyvesini verir ve ortaya muhteşem bir şehir çıkar. Konstantin, Sarayı’nın hemen karşısına Tetrapilon (küp planlı ve her yüzünde bir kapı bulunan yapı) mimariye sahip bir de anıt inşa ettirir. Bu anıtın ortasına da Kudüs’ten getirtilen ve Hz. İsa’nın dokunduğuna inanılan taşı koydurtur.

Taşın konulduğu yer artık tüm dünyadaki ölçümler için sıfır noktasıdır! Bundan sonra çizilen haritalar bu yapıdan, Milion Taşı’ndan başlar, mesafeler ona göre belirlenir olur.

1884 yılına kadar sıfır meridyeninin İstanbul’dan geçtiği kabul edildi. Dolayısıyla dünyada birçok ülke saatlerini İstanbul’a göre ayarlardı. Hatta haritalar bu nokta esas alınarak hazırlanır ve yönler buraya göre bulunurdu. 1884’te Washington’da düzenlenen Uluslararası Meridyen Kongresi’nde başlangıç meridyeninin konumu İstanbul’dan Greenwich’e taşındı.

Bugün bu taş, İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’nın giriş kısmının yakınında bulunuyor. Çoğu zaman telaş içinde yanından geçip gitsek de tarihte bu derece önemli bir özellik taşıyor.

Dünyadaki Bazı Şehirler İle Milion Taşı Arasındaki Uzaklıklar

Lefkoşa – 1846 km

Bakü – 1756 km

Moskova – 1757 km

Mekke – 2407 km

Berlin – 1740 km

Amsterdam – 2214 km

Tahran – 2040 km

Roma – 1377 km

Paris – 2258 km

Şam – 1488 km

Tokyo – 8954 km

Londra – 2502 km

Referans:

https://www.skylife.com/tr/2014-06/milion-tasi-na-yakin-misiniz

http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/dunyanin-merkezi-milyon-tasi

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu