Dünyanın Merkezi: Milion Taşı

Roma İmparatorluğu’nun altın yıllarını yaşadığı zamanlarda Forum Romanum, Akdeniz dünyasının merkeziydi. Bu merkezin tam ortasında ise, dünyanın sıfır noktası olarak kabul ettikleri “lapis niger” adını verdikleri ve siyah taş anlamına gelen bir taş vardı. Roma’nın övünç kaynağı ve gücünün yegane temsilcisi olan haşmetli yolları lapis niger’den başlayıp, İtalya ve Arnavutluk üzerinden İstanbul’a, oradan da Anadolu, Suriye ve Orta Asya’ya kadar uzanırdı.

Antik dönemin ilk otobanları olan bu yollar askerleri, insanları, kültürü ve sanatı transfer ediyordu.

İstanbul’da yeni Roma’yı inşa etmek isteyen İmparator Konstantin, dünyanın merkezini Roma’da bırakamazdı. Bu nedenle Bizans Sarayı’nın hemen karşısına Tetrapilon (küp planlı ve her yüzünde bir kapı bulunan yapı) mimariye sahip bir anıt inşa ettirdi. Bu anıtın ortasına da Kudüs’ten getirtilen ve Hz. İsa’nın dokunduğuna inanılan taşı koydurttu.

Taşın konulduğu yer artık tüm dünyadaki ölçümler için sıfır noktasıdır! Bundan sonra çizilen haritalar bu yapıdan, Milion Taşı’ndan başladı, mesafeler ona göre belirlenir oldu.

1884 yılına kadar sıfır meridyeninin İstanbul’dan geçtiği kabul edildi. Dolayısıyla dünyada birçok ülke saatlerini İstanbul’a göre ayarlardı. Hatta haritalar bu nokta esas alınarak hazırlanır ve yönler buraya göre bulunurdu. 1884’te Washington’da düzenlenen Uluslararası Meridyen Kongresi’nde başlangıç meridyeninin konumu İstanbul’dan Greenwich’e taşındı.

Bugün bu taş, İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’nın giriş kısmının yakınında bulunuyor. Çoğu zaman telaş içinde yanından geçip gitsek de tarihte bu derece önemli bir özellik taşıyor.

Dünyadaki bazı şehirlerin MilionTaşı’na uzaklıkları:

Lefkoşa – 1846 km

Bakü – 1756 km

Moskova – 1757 km

Mekke – 2407 km

Berlin – 1740 km

Amsterdam – 2214 km

Tahran – 2040 km

Roma – 1377 km

Paris – 2258 km

Şam – 1488 km

Tokyo – 8954 km

Londra – 2502 km

Referans:

https://www.skylife.com/tr/2014-06/milion-tasi-na-yakin-misiniz

http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/dunyanin-merkezi-milyon-tasi

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı