Zeytin Ağacı Her Zaman Burada Olacak

Bugün Batı dillerinin tamamında değişik söyleyişleri olan  ‘oil’ kelimesi, eski Yunanca’da zeytin ağacı anlamına gelen “eleia kelimesinden türemiştir. Zeytin yetiştiriciliğinin ilk insanlarla birlikte başladığı kabul edilmekte ve “zeytin bütün ağaçların ilkidir” denilmektedir. Zeytinin insanlık tarihindeki önemine tüm kutsal kitaplarda, yaratılış ve kuruluş efsanelerinde yer verilmektedir.

Zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı da saflık ve sadeliğin sembolü sayılmaktadır ama elbette kimileri için bundan çok daha fazlasıdır.

Aşağıda izleyebileceğiniz,”The Olive Tree Will Always Be Here” yani “Zeytin Ağacı Her Zaman Burada Olacak” adlı kısa film sizi oldukça etkileyecektir.

 

Bunlara da Göz Atın

İnsanlık Kendini Nasıl Yok Etti?

Eğer bir gün insan uygarlığı kendini yok ederse, hayatta kalanlar gezegenimize bakacak ve “Ne oldu?” diye soracaklar. Cevaplar buna benzer bir şey olabilir… Yok oluşumuz temel sebebi belirli bir felaket, çatışma veya yıkım olmayacak; Sorunun başlangıcı insan beyninin  mimarisinde yatıyor olacak. Zihnimizde en baş döndürücü düşüncelerimizin açığa çıktığı, sinirbilimciler tarafından “neocortex” diye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir