Yuvacık Res Projesi: Güney Marmaranın Son Doğal Alanları Tehdit Altında

İznik – Kocaeli –Sakarya sınırlarında kalan Samanlı Dağları silsilesinde bir Res projesi yapılmak istenmekte. Proje öncelikli olarak bu üç sınırı kapsayacak şekilde planlandı. Özellikle Kocaeli Yuvacık ilçesi dağ köyleri tarafından gelen büyük tepkiden dolayı 2017 sonbahar ayında tadilat değişikliği yaparak projeyi daha az halk tepkisi çekecekleri Bursa İznik sınırlarına kaydırdılar. Değişiklik talebi epdk kurumunda şöyle:

http://www.epdk.org.tr/tr/duyurular/1949

Devamında Çed raporunda küçük değişiklikler ile sadece Türbinleri Bursa tarafına kaydırarak Çed olumlu sürecini geçirdiler.

Çed içeriği linkte: https://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/17298

Projeyi yapan aslında tanıdık bir firma. Güriş şirketlerine bağlı bir firma. Güriş ise Çamlıhemşin Ortan köyünden bir patrona sahip, İdris Yamantürk… http://www.guris.com.tr/TR,2488/yuva-enerji.html

Yuvacık RES projesi belki de Güney Marmara’nın en özel ormanlık alanlarını ve halen müthiş bir çeşitlilikle yaşayan habitatını tehdit etmekte. Bölge çoğunlukla Gürcü ve Doğu Karadeniz haklarının göç edip yaşadığı ve doğa ile uyumlu bir hayat sürdükleri özel kapalı bir havza niteliğinde.

Bölge, ayı, karaca, kurt, çakal, tilki, tavşan, sansar, gelincik ve başka bin türlü canlı barındırmakta. ÇED raporunda görülmekte ki türbinler bazı noktalarda evlerin 100 m yakınına kadar gelebilmekte. Tüm bu olup biten niyetin bölgede geri dönülemez sosyal, kültürel ve ekolojik yıkıma etken olacağını düşünüyoruz.

Yuvacık RES projesinin durdurulması için bir mail ve sosyal medya kampanyası yürütüyoruz. RES projesini merak edenler buradan birkaç detay görebilir.

https://drive.google.com/file/d/1QERiBpcWbcl9DFHAZABk88kWPT2tQtpi/view?usp=sharing

Ayılar, Kurtlar, Kuşlar, bütün mahlukat ve doğadaki en masumun hakkını korumak için dayanışma zamanı…

Sizlerden istediğimiz aşağıdaki metni e-mail olarak aşağıda sıraladığımız mail adreslerine göndermeniz.

MAİL İÇERİĞİ :

Sayın Güriş Holding Yönetim Kurulu,
Sayın Güriş Holding bağlı şirketleri,
Sayın Yamantürk ailesi;

Yuva Enerji şirket yapılanmanız ile Kocaeli – Gölcük – Bursa, İznik kırsalında, Samanlı Dağları orta kısmında bir RES projesi girişiminden vazgeçin.
Eksik, yanlı ve yanlış yapılmış bir ÇED raporu ile projenizi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Raporunuzun yanlışlıklarını bölgede yaşadığımızdan dolayı çok iyi biliyoruz.
Yuvacık RES olarak kurmayı düşündüğünüz santralin alanı Marmara bölgesinin belki de son doğal orman alanıdır. Öte yandan Batum ve Doğu Karadeniz göçmeni halkın yüz küsur yıllık doğal yaşam alanıdır. Kadim kültürlerin ve kadim tarımsal üretim havzasının halen aktif devam ettiği bir coğrafyadır.
Ayrıca bölge türlü mahlûkatın özgürce yaşadığı bir alandır. Çok önemli bir kuş göç yoludur. Bu müthiş ahengin bozulmasını vicdanı olan hiç kimse istemez. Tahrip edilmesinden vicdanı olan her bireyin içinin sızlayacağı bir alana sizler başlangıç olarak 53 RES türbini koymayı düşünüyorsunuz. Buna vicdanınız nasıl izin veriyor?

Enerjiye, özellikle de yenilenebilir enerjiye karşı değiliz elbette, ancak “ülkemizin enerjiye ihtiyacı var” ya da “ülkemizi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaralım” gibi idealist görünümlü söylemlere dayanarak, cüz’i miktarda enerji için ülkenin en güzel tepelerinin RES’lerle, en güzel derelerinin HES’lerle doldurulmasını anlayamıyoruz. Ülkemize enerji gerekli de, doğa gerekli değil mi? Doğayı bitirirsek, onu ithal etme şansımız var mı?

Yönetim kurulu başkanlarınıza, başta İdris YAMANTÜRK’e, Sayın YAMANTÜRK ailesine seslenmek istiyoruz;
Sizler Pokut Yaylanıza RES santralleri kurmak ister miydiniz? Yeterli rüzgâr olsa Ortan Köyüne RES santrali kurar mıydınız? Hazindak Yaylasında, Samistal Yaylasında RES lisansı verilmesini ister misiniz? (-Ki proje çed dosyasında evlere 100 metre mesafede türbin olduğu görünmekte https://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/17298)

Sizlerden isteğimiz acilen yapılmak istenen YUVACIK RES projesinden vaz geçmeniz.

Marmara’nın son doğal ormanlarının korunması, komşumuz ayı, vaşak, karaca ve nice masum hayvan için, göçmen komşularımız için, en masumumuz kayın ağaçları için önce bütün hukuki yolları, ardından her türlü yasal protestoyu projenin yapılmaması için kullanacağız. Hukuk ile başaramaz isek, bu dünya ve öteki dünyada her alanda karşınıza çıkacağız. Tüm bu canlılar beddualarını eksik etmeyecekleri gibi biz bölgede yaşayan bireyler, bölge sevdalıları, doğa savunucuları olarak ahımız ile karşınızda olacağız.

Vicdanınız var ise, birkaç saat dahi bulunmadığınız bu doğa harikası alandan lütfen elinizi çekin. Yatırım planından ve RES projesinden vazgeçin.

Yanlıştan dönmeniz umuduyla…

KONU KISMINA: YUVACIK RES PROJESİNDEN VAZGEÇİN

KİME KISMINA BU MAİLLERİ KOPYALIYORUZ :

info@guris.com.tr,
iyilmaz@guris.com.tr,
yuva@hs01.kep.tr,
info@cermiklerelektrik.com,
info@pokutelektrik.com ,
info@trabluselektrik.com,
info@kackarelektrik.com ,
info@gimakenerji.com.tr,
info@derneenerji.com,
info@olguenerji.com.tr,
info@ortandogalgaz.com,
info@bordoenerji.com.tr,
info@belenelektrik.com.tr,
info@eolos.com.tr,
info@santralmadencilik.com,
info@moganhavacilik.com,
info@mirageparkresort.com.tr,
info@guriscement.com ,
omtas@omtas.com.tr,
pazarlama@asilcelik.com.tr,
info@gurisendustri.com,
parsan@parsan.com,
info@gurismakina.com,
info@mirmuteahhitlik.com,
info@mirinsaat.com,
info@mckelektrik.com,
info@tahtahes.com,
sinanbuyukoglu@gmail.com,
ntufekci@guris.com.tr,
ninceler@guris.com.tr,
a.eraslan@omtas.com.tr,
fo@bordoenerji.com.tr,
hizmet@bordoenerji.com.tr,
satis@bordoenerji.com.tr,
bayi@bordoenerji.com.tr,
ik@bordoenerji.com.tr,

 

 

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın

Bebelere Balon, Entellere Oyuncak: Instagram

İlginç bir yüzyılda yaşıyoruz. Geçmiş yüzyıl insanları aya gitmeyi, seksen günde dünyanın etrafında dönmeyi, balonla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir