Egzersiz Yapmak Yaşlanma Sürecinizi 10 Yıl Geriletebilir

Anlaşılan o ki, uzun yaşamak ve genç kalmak için biraz daha fazla terlememiz gerekiyor.

Kimse yaşlanma fikrinden fikrinden hoşlanmaz ancak acaba yaş dediğimiz şeyin tanımın yaparken bir yerlerde hata yapıyor olabilir miyiz?

Bilindik anlamıyla 1 yaş, 1 yıl demektir yani dünyanın güneş etrafında attığı bir tur. Ancak bu tanımda size de yanlış gelen bir şeyler yok mu? Sonuçta bu kavram yine biz insanlar tarafından bazı hesap işlerini daha kolay yapabilmek için oluşturulmuş bir kavram.

Peki o zaman gerçek yaşımızı nasıl anlayabiliriz?

Preventative Medicine dergisinde yayınlanan ve  Brigham Young Üniversitesi’nden bir ekip tarafından hazırlanan bir çalışma yaşlanma hakkında bildiğimiz bilgilerin pek de doğru olmadığını gösterdi bizlere ve hatta yaşlanmayı yavaşlatmanın  bir yolunu keşfetti. Yani görünen o ki bizi oluşturan hücrelerin yaşlanmasının dünyanın güneşin etrafında dönmesi ile pek bir ilgisi yok.

Kısaca konu hakkında bilgi almak isterseniz devam edelim…

Aslında herşey bizim telomerlerimizle ilgili. Telomer her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalar. Onları basitçe ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzetebilirsiniz daha iyi anlamak için. Ve hücre her bölündüğünde bu telomer kısalır, sonunda o kadar küçük bir hale gelir ki hücre daha fazla bölünemez ve ölür. Bir hücrenin aç kez bölüneceği ve telomerin ne kadar kısalacağı ise genetik hafızalarımıza yazılıdır.

Ancak bu telomerler genetik faktörlerin yanı sıra çevre ve yaşam tarzımızdan da etkilenir. fazla kilo, hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme ve uyku ve en başta da stress…

Ve egzersiz yapmak bu süreyi uzatmanıza da yardımcı olabilir. Özellikle günde yarım saat gibi düzenli yapılan yüksek tempolu egzersizler size bir kaç fazladan yıl olarak geri dönebilir. Yalnız size bir de kötü haberimiz var, sahilde yapacağınız kısa bisiklet turu veya asansör yerine merdiven kullanmak yapılan araştırmaya göre bu etkiyi yaratmıyor, egzersiz temposunun biraz daha yüksek olması gerekli.

Anlaşılan o ki, uzun yaşamak ve genç kalmak için biraz daha fazla terlememiz gerekiyor.

Sibel Çağlar

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/highintensity-workouts-could-slow-down-your-aging-by-almost-a-decade/

Paylaşmak İsterseniz...

Bunlara da Göz Atın

Buzdan Bir Piramit: Kazbek Dağı

Yamaçlardan sarkan buzulları, sıratı andıran kar köprüleriyle ürkütücü bir görüntü sergileyen Gürcistan’daki Kazbek Dağı, 5033 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir