Yolların Buluştuğu Şehir: Tekirdağ

Tekirdağ şehrinin kuruluş tarihi yaklaşık M.Ö.6 binlere kadar iner. Şehir “Trakların, daha sonra sırasıyla Perslerin, Romalıların ve Bizanslıların egemenliğinde kalmıştır. 1357 yılında şehir ve yöre Türkler tarafından fethedilerek, ebediyen Türklerin hakimiyetine geçmiştir.

Şehrin ilk adı Bisanthe (Barbaros) dir. Romalılar devrinde Rhadesthus, Bizans devrinde Rodosto idi. Türkler Tekirdağ’ı fethettikleri zaman adı Rodosçuk, daha sonra Osmanlılar döneminde Tekfurdağ olarak adlandırılmıştır. Cumhuriyet döneminde ise şehir bugünkü adını almıştır.

Tekirdağ, coğrafi konum itibariyle, asırlar boyunca tün medeniyetlerin, siyasi ve sosyal yaşamlarına ev sahipliği yapmıştır. Bunun en büyük göstergeleri, Tekirdağ İl sınırları içerisinden geçmekte olan yollardır. İÖ.2.yy’da Roma, İmparatorluğunun doğu ve batısını birbirine bağlayan Via Egnatia Yolu Arnavutluk kıyılarından başlayıp İstanbul’a kadar uzanır. Batıda bu yol kısa bir deniz yolculuğu ile Appia Yoluna, doğuda ise ipek yoluna birleşir. Romalılar tarafından yapıldığı günden bu yana, 2000 yılı aşkın bir süredir Egnatia yolu Doğu ile Batıyı birleştirir. Yaklaşık 1120 km uzunluğunda bulunan Egnatia Yolu, diğer Roma yolları gibi 6 m genişliğindedir. Yol, Tekirdağ İl sınırları içerisinde bulunan Malkara ilçemize bağlı Kermeyan Köyü ve Marmaraereğlisi ilçesinden geçmektedir. Yolun Türkiye ayağı toplamda 260 km’dir.

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde trans-Balkan kara yolu olarak kullanılan yol, günümüzde kültürleri ve milletleri birleştiren bir kültür rotası olarak yaşatılmaktadır. Egnatia Yolu Vakfı (VEF) 2007 yılında bu eski yolu yeniden canlandırmak için kurulmuştur. Daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Diğer bir yol ise, Sultanlar Yoludur. Kanunu Sultan Süleyman’ın 1529 ve 1532 yıllarında Viyana kapılarına dayandığında izlediği yoldur. Uluslararası adı Sultan’s Trail olan bu yol, Sırbistan’da Carski Drum, Bulgaristan da ise Trasidraski Put olarak bilinmektedir.

Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere 8 ülkeyi kapsayan bu uluslararası yol, Sedat Çakır tarafından projelendirilmiş ve hayata geçirilmiştir. Uluslarası şekilde işaretlemenin Türkiye Ayağı, 2010 yılında tamamlanmıştır. Yurtdışı ayakları ise Yunanistan hariç tamamlanmıştır. Toplam 2100 km uzunluğu olan bu yolun Türkiye Bölümü 390 km’dir. Eyüp Sultan’da başlayıp, Kapıkulede sona ermektedir.

Yollarda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?