Yol, Motosiklet ve Çocuk Sevgisinin Birleşimi Bir Girişim: 1000 Motorcu 1000 Çocuk

Yolları seviyorsanız bir yerlerde ona rastlamış olabilirsiniz, belki de sosyal medyada yayınlanan  fotograflar sayesinde tanıdınız onu, ya da hiçbiri halen tanımıyorsunuz…

Eğer halen tanımıyorsanız sizlere demir atlı, altın yürekli bir adamdan, İlker Kül’den bahsetmek isteriz.

Aslında İlker uzun zamandır yollarda ve bir bisiklet sevdalısı, kuş gözlemcisi ve fotografçısı olarak aramızda. Ancak geçtiğimiz yıllarda tüm bu sevdalarının üstüne eklenen motora ve çocuklara olan tutkusu sonucunda hayatı farklı bir yöne evrilmeye başlamış zamanla.

Yollara olan tutkusunu fotograf ve çocuklara olan sevgisi ile birleştirerek bir proje başlatmış yaklaşık bir sene evvel: Projenin adı ““1000 Motorcu 1000 Çocuk”

Birçok kişinin hayalini süsleyen  iyi bir iş, güzel bir ev, bir araba, lüks eşyalar, daha çok paraya sahip olduktan sonra bir anda tüm bunlardan vazgeçebilir misiniz, özgürleşebilir misiniz?

İlker bunu adım adım gerçekleştirmiş ve sonra motoru ile düşmüş yollara. Kendi sözleri ile devam edelim:

“Oldukça iyi geliri olan bir işim vardı. Paranın alabileceği her şeye sahiptim, İstanbul’da deniz kenarında havuzlu bir ev, güzel bir araba, lüks eşyalar, giyim kuşam her ne ise… Hepsine de veda ettim. Artık maneviyat üzerine kurulu bir hayat yaşamak istiyorum. Paranın değil. Sevginin alabileceği şeylere ulaşmak, kapıları para değil sevgi ile açmak istiyorum. Bir yanda doğa sever kimliğim varken daha fazla tüketime kurulu bir düzen içerisinde yaşamak istemedim. 13 yaşında bir kızım var. Onun giderlerini karşılamak için evimi kiraya verdim. Arabamı satışa çıkardım. Eşyalarımı dağıttım. Böyle bir karar için en büyük cesareti, kampanyalarla yardım götürdüğüm çocukların yaşattığı duygular verdi. Eşyalarımı dağıtırken iyi bir markadaki aynı ayakkabının 5 farklı modeline sahip olduğumu görünce çok utandım. Ve o an verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu anladım. İki tane alsaydım daha fazla çocuğa ayakkabı giydirebilirim”

İlker 6 yıl önce kendi kendinin sponsoru olarak başlamış köylere gidip, çocuklara ulaşmaya ve onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaya başlangıçta.  ‘Ben soğuğa alışığım siz sadece silgi gönderin yeter’ diyen çocuklar ona ihtiyacı olan motivasyonu sağlamış. Zamanla bunu bir projeye oturtmaya karar vermiş ve böylece ““1000 Motorcu 1000 Çocuk” fikri çıkmış ortaya. Projenin amacı insanların çok sevdikleri motosikletleriyle çok cüzi bir fiyata fotoğraflarını çekip bu gelirle de bir çocuğu baştan aşağı giydirip, kırtasiye ve oyuncak yardımı yapmak.

Zamanla ses getirmeye başlayan bu proje sonucunda İlker uzak, yakın demeden 28 okul daha dolaşmış ve toplamda 1096 çocuğa daha dokunabilmiş.

Sembolik 1000 sayısı geçilmiş ama yeterli mi elbette değil. Daha onun gelmesini bekleyen onlarca okul, onlarca çocuk daha var ülkemizde…

Ben bir kişiyim, tek başıma ne yapabilirim ki diyenlere güzel bir motivasyon olacaktır onun bu girişimi.  

Peki siz neler yapabilirsiniz ona destek olabilmek adına…

– İster motosikletçi olun ister bisikletçi ya da sıradan biri, çekimlere istediğiniz konseptle katılıp bir çocuğun ihtiyaç paketinin alınmasına katkı sağlayabilirsiniz. Bir hobinizle, sevgiliniz veya çocuğunuzla ya da tek başınıza sadece portre çekimleri bile yaptırabilirsiniz cüzi bir miktar karşılığında kendisinden randevu alarak kendisinden:

Çekimler bitiminde yıllarca keyifle bakacağınız ve yaklaşık 40 adet fotoğraftan oluşan bir albüme kavuşurken, köy okullarında okuyan çocuklara da içinde ihtiyaçları olan eşyaların bulunduğu bir paket hediye etmiş olacaksınız. Üstelik bu paketler önceden belirlenen ihtiyaç listesine göre her çocuğa özel olarak hazırlanıyor. Sevgiyle hazırlanan paketleri de İlker Kül, gece gündüz demeden motosikletiyle kilometrelerce yol katederek okullara ulaştırıyor.

– Ekteki hesap numaralarından birine doğrudan yardım yapabilirsiniz. Açıklamaya 1000motorcu1000cocuk yazıp dekontu takip edebilmesi açısından kendisi ile paylaşmanız önemli elbette.

– Tüm yardım malzemelerini temin ettiği Ercanlar kırtasiyenin online alışveriş sitesinden linkteki ürünlerden alıp destek olabilirsiniz. Alış veriş sırasında adres bölümüne kendi adresinizi yazmanız gerekiyor. Aldığınız ürünler direk havuzda toplanıp belirlenen okullara gönderiliyor. Takip edebilmesi için sipariş numarasını kendisi ile paylaşmayı unutmayınız.

Sipariş linki: http://www.ercanlar.com/1000-motorcu-1000-cocuk

– Hiçbirini yapamasanız bile onunla yola çıkabilir ve okullarda hediyelerinin dağıtılmasına yardım edebilirsiniz.

– En önemlisi kendisini https://www.facebook.com/1000motorcu1000cocuk facebook sayfasından takip edebilir, yaygınlaşmasına destek olabilirsiniz.

İlker Kül ile direk iletişime geçmek isterseniz mail adresi: ilkerkul73@gmail.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı