KESFET

Medeniyetlerin Gizemli Yeraltı Şehirleri

Dünyanın en eski şehirlerinde yüzeyin altında yukarıdakilerden çok daha fazlası var. Günümüzden binlerce yıl öncesine dair yaşam tarzları hakkında ipucu veren yer altı şehirlerinden bazılarını hatırlatalım…

PETRA YER ALTI ŞEHRİ

petra yolu

Hor Dağı’nın eteklerinde bulunan Petra Yer Altı Şehri, Ürdün’ün en önemli turizm merkezlerinden biridir. M.Ö 6. yüzyılda inşa edilmiş olan Petra Yer Altı Şehri, dev bir şehir meydanını, büyükçe bir tiyatroyu ve yine dev bir kaleyi bünyesinde barındırır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bu yer altı şehri aynı zamanda Petra Antik Kenti’nin en önemli parçasını oluşturur.

DERİNKUYU YER ALTI ŞEHRİ

Kapadokya bilinmeyen, kutsal ve gizli dünyalar ile sarmalanmış olağanüstü bir peyzaja sahip. Peribacalarının altında yer alan başka bir gizem ise yeraltı şehirleridir.

Tarihi Hititlere kadar uzanan Derinkuyu yeraltı şehrinin birçok katı henüz kazılmamış olsa da yerleşme toplam 11 katlıdır. Şehirde 3.000 ila 50.000 kişinin barınabileceği düşünülüyor.

Şarap ve yağ presleri, ahır, kiler, depo, yemekhane ve şapeller gibi işlevleri barındıran Derinkuyu, Kapadokya genelindeki diğer yeraltı kompleksleri gibi yer üstünde bulunan tüm günlük aktiviteleri karşılayabilir yapıda. Şehrin dışarıya açılan 600 kapısı ise gizlenmiş yerlere çıkıyor.

Her bir giriş kapısı şehir saldırı altında olduğu takdirde kapatılabilecek hareket eden, ancak sadece içeriden açılabilen kayalardan oluşuyor.

GİZA LABİRENTİ

Dünyanın en önemli 5 mimari yapısı arasında bulunan Giza Piramidi, insan eliyle inşa edilmiş en komplike yapı olmasının yanı sıra sahip olduğu yer altı labirentleri ile de hayli dikkat çekici.

Araştırmalar sırasında piramidin hemen altında devasa büyüklükte bir yer altı şehri olduğunu keşfeden araştırmacılar durumu hemen rapor etse de yer altı şehrinin keşfi uzun yıllar sürmüş.

Günümüzde hala tam olarak keşfedilememiş olan Giza yer altı labirentlerinin belirli noktalarında zehirli gazların olduğu ve labirentlerin doğru şekilde tamamlandığında ulaşılan yerin Firavun mezarı olduğu biliniyor.

WIELICZKA TUZ MADENİ

Polonya’nın en eski ve en büyük 3 şehrinden biri olan Krakow’da bulunan Wieliczka Tuz Madeni, yerin 300 kilometre altına kadar iniyor. İçinde çok sayıda kilise, katedral ve heykellerin bulunduğu madenin sadece 3,5 kilometrelik bölümü turistler tarafından gezilebiliyor.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Wieliczka Tuz Madeni, kapatıldığı 1966 yılından beri sadece turizm odaklı kullanılıyor. Madenin içinde bir de Madencilik tarihini anlatan büyük bir müze bulunuyor.

YEREBATAN SARNICI

İstanbul’un en görkemli hazinelerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı, aynı zamanda dünyanın en değerli yer altı yapıları arasında yer alıyor. Görebilmek için 52 basamaklı bir merdiven aracılığıyla yerin derinliğine inilmeyi gerektiren sarnıçta her biri sanat eseri olan 336 sütun bulunuyor.

Dönem koşullarında 100 bin tona kadar su depolayabilmek için inşa edilen yer altı sarnıcı 527 – 565 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Justinianus’un talimatıyla yapılmış.

Sarnıcın içinde bulunan 2 adet Medusa Başı heykeli, yapının en değerli iki eseri olma özelliği taşır.

KUDÜS TÜNELLERİ

Müslüman mahallesi altında bulunan yer altı tünelleri Memlük döneminde inşa edilen kemerler taşıyor. Eski şehrin güneyinde 2.500 yıl önce kayadan yontulan tünele girip Silwan’ın Arap mahallesinde altında diz boyu suda yürüyerek gezilebiliyor.

Kentin altında yer alan tüneller Romalılar’dan saklanabilmek için inşa edilmiş. Kentin altından birbiri ile iç içe geçmiş 1.500 m civarında tünel bulunuyor. Kudüs’ün politik atmosferi kentte yaşayanlarca farklı tarih anlatımlarını ortaya çıkarsa da tüneller kenti ziyaret edenler için en ilgi çekici güzergahlardan biri.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu