YAŞAMIN İÇİNDEN

Hız Kültürüne İnat Yavaşlamak!

Nasıl bu kadar hızlandık ve asıl soru artık yavaşlamamız mümkün mü? Gün içinde sürekli olarak bir rolden bir role bürünen, bir mekandan bir başkasına koşuşturan bizler, artık çok zaman baktığımız şeyleri görme yetisini yitirmeye başladık. Her boş anımızda bir sonraki yapılacak işimizin planlarını yapmakla meşgulüz. Hız saplantılı bir dünya, her şeyin daha hızlı yapıldığı; daha az zamana daha fazlanın tıkıştırıldığı bir yaşam bizim yaşamımız.

Ancak, ciddi bir nokta var, günlük hayatın delice akışı içinde çoğu zaman bu, cadde koşucusu tarzı yaşamın bize verdiği zararı gözden kaçırıyoruz. Hız kültürü ile öyle bir marine olmuş vaziyetteyiz ki neredeyse bunun, hayatımızın her alanındaki maliyetini fark etmekte başarısız oluyoruz. Sağlığımız, beslenmemiz, işimiz, ilişkilerimiz, çevre ve toplumumuz üzerindeki maliyet. Ve bazen bir uyan zili gerekiyor, bize koşuşturduğumuzun aslında yaşamımız olduğu gerçeğini hatırlatacak, güzel bir yaşam yerine, gerçekte yaşadığımızın hızlı yaşam olduğu gerçeğini…

Bu konuda Carl Honore’un aşağıdaki videoda izleyeceğiniz konuşması artık gerçekten yavaşlamamız gerektiği konusunda bize bir uyan zili çalacaktır. Zamanım yok diye ertelemeyin, yavaşça arkanıza rastlanın ve bu güzel konuşmayı dinleyin.

Şimdi bir kere de kendimiz için birşey yapma zamanı. Sadece fiziksel özgürlüğümüzün değil zihinsel özgürlüğümüzün de peşinden koşma zamanı. Bunu başarabildiğimizde devamı zaten gelecektir.

Sibel ÇAĞLAR

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu