YAŞAMIN İÇİNDEN

Ölü Bir Ağaç Sanılandan Çok Daha Fazla Şeye Yarar

Neden ormancılar devrilmiş ve çürümeye başlamış ağaçları temizlemezler? Onlarsız orman daha güzel görünmez miydi? Ormanda yürüyüş yapmayı seven bir çok kişinin aklına gelen bir sorudur bu aslında. Oysa ki bir ağacın ölümüyle binlerce yeni yaşam başlar. Bu, kulağa mantıksız gibi gelse de, orman ekosistemi içindeki bir gerçektir. Bu nedenle ölü ağaçlar, biyolojik çeşitlilik merkezi olarak da adlandırılırlar. Ölü ağaç gövdelerinden temizlenmiş ormanlar, doğal ormanlara göre tür çeşitliliği bakımından fakirleşmektedir. Koruma önemine sahip kritik türlere yaşam ortamı sağlayan ölü ağaçların miktarının azalması bu türlerin durumunu daha fazla tehlikeye sokar.

Ölü Bir Ağaç Ne İşe Yarar?

Ölü ağaçlar bir ormanın en çekici kısmı olmasa da orman sağlığı için çok önemlidir. Ölü odun ayrıştırıldığında (mantarlar, bakteriler ve diğer yaşam formları tarafından) ekosisteme önemli besinleri geri döndürerek yeni bitkilerin büyümesine yardımcı olur. Ayrıca ormanlarda depolanan karbonun yüzde 10’u ölü ağaçlar üzerinden gerçekleşmektedir. Ve görünüşte ölü ağaçlar aslında hayatla iç içedir! Tomruklar (yerdeki ölü ağaçlar) ve takozlar (ayakta duran ölü ağaçlar), yüzlerce vahşi yaşam türünün yaşam döngüsünde hayati bir rol oynar. Onlara yuva yapmak, dinlenmek, yemek yemek ve büyümek için bir alan sağlar.

ağaçlar
Birçok mantar türü yalnızca ölü ağaçlar üzerinde büyür, onu parçalar ve önemli besinleri toprağa geri verir.

Ölü bir ağaç yere düştüğünde, gövdesi birçok memeli türü için önemli bir yaşam alanıdır. Örneğin sansarlar ince derileri nedeniyle özellikle hava soğuk olduğunda çok fazla ısı kaybederler. Bir barınak olmadan donma noktasının altındaki sıcaklıklarda uzun süre hayatta kalamazlar. Soğuk havalarda, sansarlar koruma sağlamak için büyük devrilmiş ağaçların etli iç kısımlarında yuvalar kazarlar. Bu tür ağaçlara sadece kışın bir kez ihtiyaç duyabilirler, ancak topraklarında ölü ağaç yok ise, sansar da olmayabilir.

Birçok amfibi de ( hem suda hem de karada yaşamaya adapte olmuş hayvanlar) ölü ağaçlara bağımlıdır. Birkaç çalışma, düşen ölü tomrukların bolluğu ile semenderler arasındaki yakın ilişkiyi belgelemiştir. Ormanı ölü ağaçlardan arındırırsanız semenderleri de yok edersiniz. Likenler ve mantarlar bile ölü ağaçlara bağımlıdır. Kuzeybatı Pasifik’teki tüm liken türlerinin yaklaşık% 40’ı ölü ağaçlara bağımlıdır ve ölü ağaç dışında başka hiçbir yerde yetişmezler.

Ölü ağaçların fiziksel faydaları da vardır. Ayakta kaldıkları sürece, rüzgârla gelen karı yavaşlatan “kar çitleri” oluştururlar. Biriken kar yerinde erir ve yeniden büyüyen ağaçlara ek nem sağlayarak zemini doyurmaya yardımcı olur. Derelere düşen ölü ağaçlar suyu yavaşlatır ve erozyonu azaltır.

Orman ekosistemi bir bütündür ve dış müdahaleye ihtiyacı yoktur. Ağaçlar ile çevrili bir dünyada yaşayabilmeniz dileğimizle.

Sibel Çağlar

Referans: The Ecological Values of Dead Trees; https://www.friendsoftheclearwater.org/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu