KÜLTÜR

Yaşam Süresi En Uzun Olan Ülkeler

Beklenen yaşam süresi bir canlının ortalama ne kadar yaşadığını ortaya koyan istatistiki bir ölçüttür. Bu süre genel olarak farklı cinsiyetler ve coğrafyalar için ayrı ayrı hesaplanır.

Bazı ülkeler, bu istatistik değerler incelendiğinde gerek ekonomik refah, gerek de beslenme faktörlerinden dolayı bu süreyi oldukça uzatmış gibi gözüküyor.

Şöyle hızlıca bir göz atalım, bakalım bunu nasıl başarıyorlar…

Hong Kong: 84 yıl. Birçok sağlık dergisinin dikkat çektiği üzere, bunun nedeni hareketleri doğadan esinlenilen ve sağlık için birçok faydası olan Tai Chi olduğu düşünülüyor. Bu insanların ileri yaşlarına kadar aktif ve sağlıklı kalmasını sağlıyor. Elbette hızlı beslenme kültürünün yaygın olmaması, buharda pişmiş yemekler ve çay da uzun ve sağlıklı yaşama katkı sağlıyor.

Japonya: 83.6 yıl. Kendilerine has yaşam biçimleri ve beslenme biçimleri nedeniyle Japonya uzun zamandır yaşam kalitesi ve uzun yaşam beklentisinde üstlerde yer alıyor.

İspanya: 83.1 yıl. Doktorların sağlıklı ve uzun bir ömrün sırrı olduğunu söylediği Akdeniz Diyeti ile ünlü ülkede, taze sebze ve balık tüketilen ülkede, zeytin ve fındık yağı kullanılması nedeniyle şişmanlar da sağlıklı.

İsviçre: 82.8 yıl. Bunun nedeni de sağlık hizmetlerindeki yüksek standart ve iyi beslenmenin nüfus açısından erişilebilir olması. Ülkenin en yaşlı kadını unvanına erişen 1897 doğumlu Rosa Rein 2010’a kadar yaşamıştı.

İtalya: 82.7 yıl. Saygın bir sağlık dergisi olan The Lancet’a göre, İtalyanların uzun yaşamasının nedeni, ülkede yoksullar ile zenginlerin milli gelirden aldığı payın başka ülkelerin aksine daha dengeli olması. Bu, nüfusun çoğunluğunun, yoksullar için lüks olarak algılanan sağlıklı ve taze gıdalara ulaşabilmesine olanak tanıyor.

Singapur: 82.6 yıl. Ülkede son 30 yılda önleyici ve tedavi edici sağlık hizmetlerindeki iyileşme nedeniyle yaşam süresi beklentisi yüksek düzeyde.

Fransa: 82.4 yıl. OECD ülkeleri arasında obezite oranının en düşük olduğu Fransa’da, bu nedenle yaşam süresi beklentisi de yüksek düzeyde.

Avustralya: 82.3 yıl. Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına göre, Avustralya’da sağlıklı yaşam tarzının yaygınlaşması ve sağlık hizmetlerinin gelişmesi yaşam süresinde de önemli bir oranda artış olarak yansıdı vatandaşlarına.

Lüksemburg, yaşam süresi

Lüksemburg: 82.2 yıl. Küçük nüfuslu ülke Avrupa’nın geri kalanıyla karşılaştırıldığında kişi başına düşen gelir açısından daha yüksek bir düzeye sahip. Bu da iyi bir sağlık hizmeti ve sağlıklı beslenme anlamına geliyor. Karşılaştırmaya göre, Lüksemburg Avrupa’nın en sağlıklı ülkesi.

Güney Kore: 82.2 yıl. Ülkede hava kirliliği halen yüksek ve tehlikeli boyutlarda olsa da, ekonomik iyileşmenin sonucunda saon bir kaç yılda ülkede yaşam kalitesi artmış olarak gözükmekte.

İzlanda: 82.1 yıl Sağlıklı bir beslenme ve muhteşem bir doğa İzlanda vatandaşlarına uzun bir ömür olarak yansımakta.

Buraya küçük bir de dip not düşelim. Türkiye ise beklenen yaşam süresi 78 yıl. Ancak çalışma hayatına erken başlayanlar için bu, 64.2 yıla kadar düşebiliyor…

http://www.independent.co.uk/news/world/the-13-countries-where-people-live-the-longest-in-the-world-a7335321.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu