KÜLTÜR

Yaşam Bilgeliği Taşıyan Ağaçlar

İnsanlar kısacık ömürleri boyunca birbirini yerken, bu ağaçlar yaşadıkları ormanlarda neredeyse zamansız bir şekilde yaşamın döngüsüne tanıklık ediyor.

BAŞKAN: THE PRESIDENT 

Dünyanın en büyük sekoya ağaçlarından 3200 yıllık “Başkan Ağacı” ve “General Sherman”, Kaliforniya’daki Sekoya Ulusal Parkı’nda bulunuyor. Ağaçlardan ilkinin ismi, bulunduğu dönem itibarıyla ABD’de başkanlık görevini yürüten Warren G. Harding’e (B: 1921-1923) ithaf edilirken, diğeri ismini Amerikan İç Savası generallerinden William Tecumseh Sherman’dan almış.

JOMON SUGI 

Yakusima Adası’ndaki en yaşlı Japon çamı olduğu belirlenen Jomon Sugi’nin yaşı, kimi uzmanlara göre beş binin üzerinde. Eğer bu teori doğruysa, bu ağaç dünyanın en yaşlı ağacı olabilir. Ağacın ismi, Japonya’nın MÖ 16.500 ila 300 yılları arasındaki “Jomon” dönemine atfen verilmiş. 1968 yılında keşfedilen ağaç, çektiği turist sayısı sebebiyle Yakushima Adası’nın en önemli gelir kaynakları arasında gösteriliyor.

VOUVES’NİN ZEYTİN AĞACI: ELIA VOUVON

Girit’teki bu ağacın, Akdeniz’de bulunup yaşı iki binin üzerinde olan yedi zeytin ağacından en yaşlısı olduğu düşünülüyor. Bölgede dayanıklılık ve sağlığın simgesi hâline gelen ağaç, hâlâ zeytin vermeye devam ediyor. Bu ağaçtan elde edilen ürünlerin de hayli yüksek fiyatlarla satıldığı belirtiliyor. Ağaç estetik, ekolojik ve tarihi değeri sebebiyle 1997 yılından bu yana “tabiat anıtı” olarak anılıyor.

ORMANIN PATRİĞİ: PATRIARCA DA FLORESTA

İki bini asan yaşıyla Brezilya’nın Santa Rita do Passa Quatro bölgesindeki ormanlarda bulunuyor. Benzerleri Kolombiya ve Venezuela’da da bulunan bu tür, ormansızlastırma politikaları yüzünden yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

METHUSELAH

Kaliforniya’daki Beyaz Dağlar’da bulunan bir Bristlecone camı olan bu ağacın yaklaşık beş bin yasında olduğu düşünülüyor. Kendi türünden diğer ağaçlara yapılan kesme girişimlerine, kötü bir koku yayarak karsılık verdiği söylenen ağacı koruma altında tutmak amacıyla tam olarak nerede bulunduğu açıklanmıyor. Methuselah’ın ilk yaş tespiti 1957 yılında yapılmış ve net 4789 yasında olduğu sonucuna varılmış.

ZOROASTRIAN SARV

İran’ın en eski yerleşim alanlarından biri olan Yezd Eyaleti’nde, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Zoroastrian Sarv isimli ağaç, dört bin yıldan bu yana insanın medeniyet tarihine de tanıklık ediyor. “Asya’da yasayan en yaşlı canlı” olduğu öne sürülen ağaç, İran’ın “Ulusal Doğa Anıtı” olarak kabul ediliyor.

YÜZ AT KESTANESİ CASTAGNU: DÊ CENTU CAVADDI

Sicilya’daki Etna Yanardağı’na sekiz kilometre mesafede bulunan ağaç, ilginç ismini yerel bir efsaneden alıyor. Efsaneye göre Aragonlu 100 atlı şövalye Etna yolunda şiddetli bir fırtınaya yakalanmış ve korunmak için bu ağacın altına sığınmışlar. Yaklaşık 58 metrelik dairesel çevresi ile “Gelmiş Geçmiş En Geniş Ağaç Çevresi” unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ağaçla ilgili anlatılan efsane pek de inanılmaz türden sayılmaz, değil mi?

ULU PORSUK

Listedeki son ağaç ise Türkiye’den. Anadolu topraklarında Bronz Çağı’ndan günümüze değin yaşamını sürdüren tek canlı olarak nitelendirilen ağaç; bölgede yaşayan bir kişinin, bu ağacın diğerlerinden daha büyük göründüğünü fark edip durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Zonguldak İl Şube Müdürlüğü’ne haber vermesiyle keşfedilmiş. Yapılan bilimsel çalışmaların ardından bu ağaç, dünyanın en yaşlı ağaçları sıralamasında ilk beşe girmiş. Zonguldak’taki Gümeli Tabiat Anıtı’nda bulunan bu ağaç, kimi otoritelerce dünya üzerinde yaş tespiti yapılan en yaşlı ağaç olarak kabul ediliyor. Söz konusu ağacın dört bin yıl daha yaşayabileceği tahmin ediliyor. Gümeli Tabiat Anıtı sadece bu ağaca değil, yaşları 1988 ve 1165’i bulan iki bilge ağaca daha ev sahipliği yapmakta bu arada.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu