Yaşam Ağacı: Boabab

Size bu yazıda bahsedeceğimiz bu ağaç, sadece yetiştiği yer olan Madagaskar için değil, tüm insanlık için oldukça ilginç bir ağaç. Adı Baobab, yaygın adıyla yaşam ağacı. Böyle denmesinin belli sebepleri var elbette.

Gövdelerinin içi suyla dolu olduğundan baobablar, ateşe karşı çok dayanıklı. Orman yangını esnasında bile tüm bitkiler yok olurken baobablar, alevlere direniyor ve sağ kalmayı başarıyorlar. Bu özellikleri sayesinde baobablar, yok olmaktan kurtuluyorlar. Bilimsel araştırmalara göre kimi baobabların yaşı, 5 bini geçiyor.

Farklı isimleri var bu ağaçların. Madagaskar halkı ‘‘şişe ağacı’’ ya da ‘‘fil ağacı’’ gibi isimler kullanıyor bu ağaç için. Kimi yerlerde ona ‘‘ters dönmüş ağaç’’ da deniyor. Bunun nedeni, gövde dallarının kökler gibi çok kısa olması. Bu ağaçlara bakıldığında sanki ağacın kökleri yapraklar yerine dışarıda gibi gözükmekte. Bu nedenle, şeytanın onu topraktan söküp, kökleri gökyüzüne gelecek biçimde ters çevirdiği söylenceleri dolanıyor adada.

Madagaskar Adası’nda 8 tür baobab yaşıyor ve bazı türleri, 35 metreye kadar boylanabiliyor. Baobabların en ilginç yanlarından biri de gövdelerinde topladıkları suyla bir su deposuna dönmeleri. Örneğin gövde çapı 15 metreyi bulan bir tür, 115 bin litre su alıyor. Az evvel söylediğimiz gibi, onları ölümsüz kılan da bu su elbette.

Babobablar, son derece fakir olan ada halkının ekonomik bir güvencesi aynı zamanda. Gövde kabuklarının altından çıkarılan liflerle ip, sepet, müzik aleti ve şapka gibi ihtiyaçlar yapılıyor. Baobabların dış kabuğunun soyulması, diğer ağaçların tersine, ağacı öldürmüyor. Baobab, yaralı kısmı, kısa sürede onarıyor.

Her yıl yüzlerce doğasever ve turist, bu ağaçları görmek için adaya turist olarak geliyor. Bu ada halkı için oldukça eğlenceli bir durum olsa gerek…

Biz gidip göremezsek de, dünyamızdaki güzelliklerden haberdar olalım en azından….

Bunlara da Göz Atın

Çölleşmeye Karşı Büyük Yeşil Duvar Projesi

Büyük Yeşil Duvar, Afrika’nın bir ucundan diğerine uzanarak çölün güneye doğru ilerleyişini durduracak geniş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir