‘Yaşa ve yaşat’: Liberland

Kural az, özgürlük çok. Orada yepyeni bir ülke var Balkanlarda. Adı Liberland.

Hırvatistan ve Sırbistan sınırındaki 7 kilometre karelik bir alana sahip olan bu minik ülke, 3 yıldır resmi şekilde faaliyet gösteren bir mikro devlet. Balkan ve bazı doğu Avrupa ülkeleri 1991 yılından itibaren Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlıklarını ilan ederken, arada kalan bu küçük bölge tamamen unutulmuş ve ne Hırvatistan ne de Sırbistan hak iddia etmiş üzerinde zamanında. Böylece bu bölge “terra nullius” diğer bir adıyla sahipsiz toprak olarak kalmış.

Ve 13 Nisan 2015’te Çek cumhuriyeti vatandaşı Vit Jedlicka ve iki arkadaşı Sırbistan ve Hırvatistan arasındaki tartışmalı 7 kilometre karelik sahipsiz topraklarda “yaşa ve yaşat” sloganı ile özgür ülkeyi kurduğunu ilan etti.

Liberland’ın ideal vatandaşlık tanımı ise şöyle: “Irk, etnik köken, yönelim ve din farkı gözetmeksizin başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygılı olan, özel mülkiyete saygı gösteren, komünist, Nazi ya da başka aşırı uç geçmişi olmayan, suç işlememiş kişiler.”

Liberland arazi yasasından faydalanılarak kuruldu. Bu yasaya göre herhangi bir grup tarafsız ve ortada bırakılmış toprak üzerinde yasal olarak hak iddia edebilir. Bazı uzmanlara göre bölge sahipsiz olsa bile büyük ihtimalle Sırbistan’a dahil.

Teoride herşey kusursuz ama bir sorun var, ülkeye şimdilik kimse ayak basamıyor.  çiçeği burnunda lider vatanım dediği topraklara giremiyor. Bölgede yerleşim yok. Giriş yapmaya çalışanlar Hırvat polisler tarafından tutuklanıyor. Fakat, bu durum Liberland Yerleşimcileri Birliği (Liberland Settlers Association) üyelerini yıldırmıyor.

Şu ana kadar bu küçük ülkeye 600 binin üzerinde kişi vatandaşlık için başvurmuş durumda. Bu başvuruların 60 bin kadarı da Türkiye’den.

Liberland, uluslararası düzeyde tanınmış değil. Vatandaşlık başvurusu internet üzerinden yapılıyor. Özel mülke ve özel yaşamlara saygısı olan, aktivist ve ülkenin tanıtımına katkısı olacak kişilerin başvurusu değerlendirmeye alınıyor. Onay alınırsa 5 bin “merit” yani 5 bin dolar  ödeyerek vatandaşlık hakkı kazanılabiliyor.

Daha fazla bilgi için: liberland.org adlı internet sitesini inceleyebilirsiniz.

YolveMacera

Bunlara da Göz Atın

Stonehenge’i Yapanların Anadolu’dan Göç Eden Kişiler Olduğu Bulundu

Şüphesiz ki Stonehenge, dünyadaki en ünlü megalitik yapıdır. Yapımından binlerce yıl sonra bile büyülü çekiciliğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir