Yaş 35 Yolun Gerçekten Yarısı mı?

Cahit Sıtkı Tarancı’nın dediği gibi 35 yaş gerçekten yolun yarısı mı ediyor acaba? Ya da soruyu şöyle soralım. İnsanın kendisini en iyi hissettiği yaş nedir ve hangi yaştan sonra bu iyimser duygular kaybolmaya başlar? Birçoğumuz üniversite yıllarını en iyi yılları olarak görmeye eğimli olsa da, araştırmalar gösteriyor ki gerçekten 35 yaş hem kişisel hem de mesleki açıdan bir dönüm noktası…

İngiltere’deki Kent Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin kendilerini “en yalnız”, kadınların ise “sıkılmış” hissettikleri yaş 35. Bu yetmiyormuş gibi, 35 yaş aynı zamanda işimizden de nefret etmeye başladığımız yaş. Araştırmalar, 30’lu yaşların ortalarında aile sorumluluklarımızın arttığını ve daha fazla mali yük altına girdiğimizi gösteriyor. Bu ise hem evde hem de işyerinde sorunlara neden oluyor.

35 yaş ayrıca yaş gruplandırmalarında 20’li yaşlarla birlikte değil, daha yaşlı kuşaklarla anılmanın da başlangıcı sayıl farklı hislerin oluşmasında etkili oluyor. Araştırma anketlerinin yaş aralıklarını anımsamak gerekli bu noktada: 18-24 , 25-34  ve 35-54. Sadece bu bile  35 yaşa önemli bir dönüm noktası işlevi yükleniyor.

Günümüzde eğitim ve kariyer nedeniyle ilk gebeliklerini 30’lu yaşlara erteleyen kadınların sayısı giderek artıyor. Her ne kadar araştırmalar bunun yanlış bir bilgi olduğunu açıklasa da, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar da 35 yaş sonrası gebe kalma ihtimalinin azalması nedeniyle kaygılı bir döneme dahil oluyor. Araştırmacılar 20’li ve 30’lu yaşların hayatımızın en iyi yılları olduğuna ve sonrasında sürekli inişe geçildiğine dair yanlış bir inanç olduğunu belirtiyor.

Artık daha geç yaşta evleniliyor, daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olunuyor. Bu streslerin çoğu eskiden daha erken yaşta yaşanırken bugün 30’lu yaşlarda oluyor. Kısacası hem iş yaşamı hem aile kurma bakımından önemli kararların alındığı bu yıllar bu nedenle daha fazla stres ve kaygıyla dolu. Peki hiç mi iyi haber yok derseniz?

Yaşlanmak fiziksel olarak olumlu bir süreç olmasa da ruh sağlığı yaşla birlikte iyileşiyor. Kendimizi daha iyi tanıyor, daha doğru kararlar alıyor ve daha az bencil oluyoruz. Tecrübeyle daha mantıklı oluyoruz, tecrübe ise yaşla geliyor. Dante gibi ömrün ortasında olsak da, bunun doğal bir süreç olduğunu kabullenmek ve yaşamdan keyif almaya çalışmak yapılacak en doğru şey…

Kaynak: Is it all downhill from 35?; http://www.bbc.com

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?