Neden Yalnız ve Yanlış Anlaşılmış Hissederiz?

Sık sık yalnızlık hissine kapılıp yanlış anlaşıldığınızı mı düşünüyorsunuz? İnanın, böyle düşünen tek kişi siz değilsiniz.

Sizin dışınızda da, bazı kişisel özellikleri nedeniyle, yanlış anlaşılan ve hatta küçümsenen birçok insan var. Bir paradoks olarak, bu kişiler genellikle daha yetenekli, zeki ve derindirler. Buna ek olarak, sıkılgan, kendinizi dinleyen bir yapıdaysanız ve popüler şeyleri pek ilgi çekici bulmuyorsanız, sıradan insanlar sizi garip biri olarak görebilir. Bu tamamen çoğunluğun, farklı yaşayan, düşünen ve davranan insanlara karşı, ihtiyatlı olmasıyla ve eleştirisel yaklaşımıyla ilgilidir. Dolayısıyla, eğer çoğu insanla aynı inançları ve düşünceleri paylaşmıyorsanız, muhtemelen siz de yanlış anlaşılmayla ve reddedilmeyle karşı karşıya kalacaksınız.

Bazı kimseler sizi, çok sessiz  ve soğuk olduğunuz için bazısı ise kendilerinin anlamadığı şeyler hakkında hevesli olduğunuzdan, sizi garip bir tip olarak tanımlayabilirler. Hatta aileniz yada eşiniz gibi size en yakın olanların bile, sizi ve ilgi çekici bulduğunuz şeyleri hoş karşılamaması pek görülmeyen bir durum değildir. Hele de en yakınlarınız tarafından anlaşılmamanın daha bir üzücü olduğunu sanırım söylemeye gerek bile yok.

Yanlış anlaşıldığımızda ve yalnız hissettiğimizde neler yapılabiliriz ?

  • Derin insanların çok nadiren doğru anlaşıldığı gerçeğini kabul etmeliyiz.

Bunun belki de en iyi yolu, yanlış anlaşılmaktan dolayı endişelenmeyi bırakıp, bunun değiştirilmesi zor bir gerçek olduğunu kabul etmektir. İnsanların doğruyu, yanlışı, ilgi çekici olanı veya olmayanı belirlemede farklı bakış açılarına sahip olduğunu bilmeliyiz. Belki de tanımadan bilmeden hüküm vermek kolay olduğundan, çoğumuz bir diğerini anlamaya dahi çalışmıyoruz. Bu yüzden kin tutmaya yada kızmaya gerek yok, hele ki popüler kültürden uzak insanların anlaşılmamayı bir gerçek olarak kabul etmesi, belki de onlar için en doğrusudur. James Blanchard Cisneros’ un şu sözünü unutmayın,

Uyandıktan sonra uyuyanları eleştirmek onların umurlarında olmaz.

  • Yanlış kimselerin hoşuna gitmeye çalışmak yerine doğru insanlarla bağlantı kurmaya çalışmalıyız.

Öncelikle zihninizin ve kişiliğinizin derinliklerini anlamayan insanlarla bağlantı kurmaya çalışmak anlamsızdır. Bu durumda yanlış anlaşılıp, yalnız hissetmeniz ve hayal kırıklığına uğramanız, kaçınılmaz olacaktır. Gerçek şu ki, yalnızca derin bir kişi bir diğer derin kişiyi kolayca anlayabilir. Bu yüzden bağlantı kurmak için aynı bilinç düzeyinde insanları tercih etmelisiniz.

Sizinle benzer ilgi alanları olan insanları tanımak iyi bir başlangıç olabilir. Diyelim ki edebiyata meraklısınız, neden bir edebiyat kulübüne katılmıyorsunuz ? Asosyal biri iseniz belki bu biraz zor olacaktır. Ama unutmayın ki, kulüpteki bazı insanlarla aynı nedenlerden dolayı oradasınız,  bu durumda bu insanlarla ilişki kurmanız kolaylaşacaktır.

  • Başkalarının ne düşündüğünü umursamadan, isteklerimizin peşinden gitmeliyiz.

Aslında hayatta en önemli şey, amacınızı bulmanız ve hayatınızı bu amaç çevresinde inşa etmenizdir. Tutkularınız ve ilgi alanlarınız popüler olmasa da, bunların peşinden gitmeniz doğru yerde olmanızı sağlayacaktır ve varlığınız anlam kazanacaktır. Hayalleriniz ve öncelikleriniz başkalarına hoş görünmüyor olabilir, endişelenmeyin çünkü onların onayına ihtiyacınız yok. Burada önemli olan, kendinizi tanımanız ve tanıdığınız bu kişiliğe uygun bir amaç belirleyip, yaşamda size ayrılan ve sizinle tam uyumlu olan o boşluğu, mükemmel bir biçimde doldurmanızdır.

Biliyorum, bunu söylemek yaşamaktan çok daha kolay ama, kendinizi ve hayattaki amacınızı bulduğunuzda, diğer insanların düşüncelerinin, sizi rahatsız eden en son şey olduğunu göreceksiniz. Temel olarak, çoğumuzun(özellikle derin insanların) mutsuz olmasının önemli bir nedeni, diğer insanların kendileri ile ilgili ne düşündüğünü umursamalarıdır.

Son olarak aklınızda bulunsun, zaman zaman insanlardan ve dünyadan kopmanız ve yalnız hissetmeniz gayet normaldir. Özellikle derin ve hassas karakterli kimseler bu durumla karşı karşıyadır. Çünkü günümüzde modern toplumlar maalesef cahilce ve yüzeysel olarak hareket etmektedir. Bu çerçevede çoğu kimsenin sizi anlamamasını ve takdir etmemesini dert etmemelisiniz. Ayrıca doğru kişilerin sizi en iyi biçimde anlayacağından ve olduğunuz kişi olduğunuzdan dolayı size teşekkür edeceklerinden de emin olabilirsiniz.

Mücahit Çifci

Kaynak : http://www.learning-mind.com/feel-alone-and-misunderstood/

YolveMacera

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın

Çingenelerin Hıdırellez Duası

Bu yeni zamanda sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil…  Sağlığı iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir