YAŞAMIN İÇİNDEN

Walden İle Ormanda Yaşam

Walden, sivil itaatsizlik felsefesinin en önemli isimlerinden Henry David Thoreau’nun Walden Gölü kıyısında geçirdiği zamanları ve kurduğu yaşamı temel alan kitaptır. Thoreau bu kitapta Walden Gölü kıyısında dostu Ralph Waldo Emerson’a ait olan kulübede geçirdiği iki yılın birini ayrıntılı tasvirler ve olağanüstü bir anlatımla okuyucuya yansıtır.

… evlerimiz sığınmaktan çok, içine hapsolduğumuz işe yaramaz mülkiyetlerdir..

Hiçbir modern imkan kullanmadan, toplumsal hayattan uzaklaşarak yaşadığı yıllarını yazdığı bu eser önemli toplum eleştirilerinden biridir aynı zamanda. Kendisiyle ve yaşamıyla da bir yüzleşme niteliğinde olan bu kitap Thoreau’dan sonra birçok yazara kaçmak ve kaçışını kaleme dökmek konusunda ilham vermiştir. Oldukça derin ve gerçekçi doğa tasvirleri içeren kitap, aynı zamanda Thoreau’nun felsefesini de net ve doyurucu bir biçimde ortaya koyduğu birçok pasaj içermekte.

“İnsanlar, zaruri değil lüks ihtiyaçların yoksunluğundan acı çekiyorlar. Oğlunun içecek olarak sadece su içtiği için hayatını kaybettiğini düşünen iyi bir anne tanıyorum.”

“Beni gerçekten büyük bir güçle çeken şeyleri tartıp zihnimde oturtmayı severim. Bir durum varsaymam, durumu olduğu gibi alırım. Takip edebileceğim tek yolu takip ederim, hiçbir gücün bana direnemeyeceği yolu.”

Yukarıda geçen pasajlar, yazarın iç dünyasındaki hesaplaşmalarının ve zihin dünyasının kitaba döküldüğü noktalardan yalnızca bazıları. Bunların yanında, doğayla uyum ve doğada yaşamanın kuralları hakkında da ipuçları içeren kitap natüralist yaklaşımıyla daha o günlerden günümüz insanının modern yaşamın sorunlarını oldukça iyi tahlil ediyor ve tedaviyi de sunuyor. İyi bir çevre manifestosu niteliğinde olan kitap her bölümünde yazarın doğa yaşamının farklı bir yönünü ele almasıyla ve tüm yaşamın özünü içine çekmesiyle de saygıyı ve dikkati hak ediyor.

Bu kitaba atıflar yapılan, hayatın döngüsünün metaforik ve sembolik bir dille anlatıldığı Shane Carruth filmi “Upstream Color”ın (Türkçe adıyla “Gizli Kimya”)  filmini de izlemek isteyebilirsiniz. Fragmanına göz atmak isterseniz…

Fatih Bildirici

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu