Üretken Filozofların Günlük Alışkanlıkları

Öne çıkan bir kaç filozofun günlük alışkanlıklarına bir göz atalım. Göreceğiniz gibi, kendilerine ayırdıkları boş zaman pek de az değil…

Friedrich Nietzsche

Nietzsche, her sabah gün daha yeni doğarken ve gökyüzü daha gri iken kalkar, soğuk su ile yıkandıktan ve ılık sütünü içtikten sonra, baş ağrısı veya kusma gibi şikayetleri yoksa, kesintisiz olarak öğlen 11’e kadar çalışırdı. Sonra da 2 saatlik bir yürüyüşe çıkardı.

Yürüyüşleri sırasında kafasına gelen düşüncelerini her zaman yanında taşıdığı defterine yazmak için kısa aralar verirdi. Geç bir öğlen yemeği için döndüğünde, yemeği kalın biftek ve meyveden oluşurdu. Yemekten sonra, tel tel olmuş uzun kahverengi montunu giyer, defterini kuşanır, bir kez daha, bu sefer daha uzun bir yürüyüşe çıkardı.

Öğleden sonra 4 ila 5 arası evine döndüğünde, hemen çalışmasına geri döner, kendini bisküvi, ekmek, bal, meyveler ve kendi demlediği çayları ile idare ederdi. Akşam 11 gibi yorulur ve mumu söndürerek uykuya dalardı.

Her ne kadar hayatı yalnızlıkla geçse de Nietzsche’nin, dünyayı sallayan felsefi metinlere temel olmuştur bu yalnızlığı. Belki de 19. yüzyılda sadece Karl Marx’ın çalışmaları onunkiler ile boy ölçüşebilir.

Karl Marx

Marx’ın hayatı Biritish Museum okuma köşesine yaptığı günlük ziyaretleri (sabah dokuzdan kapanışı olan akşam yediye kadar), sonrasında uzun gece çalışmaları ve aralıksız tütün tüketiminden oluşurdu.

Tütün tüketimi sağlığını etkiliyordu; karaciğer hastalıklarına yatkın bir hale gelmiş, bazen bu duruma çıban ve göz inflamasyonları da eşlik ediyordu. Sağlık durumu ise çalışmasını bazen kötü yönde etkiliyor, onu yoruyor ve sinirlerini bozuyor, aynı zamanda asla emin olamadığı hayat şartlarını daha da belirsiz kılıyordu. 

Marx’ın finansal endişeleri şüphesiz ki onun fiziksel şikayetlerine katkıda bulunuyordu, neredeyse Nietzsche’nin sosyal anksiyetesinin sağlığına olan etkisi kadar. Fakat tüm filozofların bu kadar dramatik duygusal hayatları yoktu.

Immanuel Kant

Tütün tüketimi, iyi ya da kötü de olsa, birçok filozofun hayatında günlük destek olarak önemli bir role sahip. 18. Yüzyıl düşünürü Immanuel Kant gibi. Fakat Kant, para sıkıntısı veya karşılıksız bir aşktan dolayı acı çekmiyordu. 

Kant saat sabahın 5’inde, uşağı Martin Lampe tarafından uyandırılıyordu; Kant, asla yarım saat bile geç kalkmamış olması ile gurur duyuyordu, erken kalkmak onun için zor olmasına rağmen. Uyandıktan sonra, bir veya iki fincan hafif demli çay, beraberinde ise piposu ile bir ölçü tütün içiyordu.

Kant kendisine günlük sadece bir pipo ölçüsü tütün içme kuralını koyduysa da, söylenenlere göre yıllar geçtikçe tütün tüketimi dikkate değer şekilde artış gösterdi. Sonra sabah 7’ye kadar dersleri için hazırlanır ve kitapları üzerinde çalışırdı. Dersleri sabah 7’de başlar, öğlen 11’e kadar sürerdi.

Sonrasında öğlen yemeği için dışarı çıkar, yürüyüş yapar ve öğleden sonrasının kalanını arkadaşı ile geçirirdi. Eve gittikten sonra, biraz daha hafif çalışma yapar ve kitap okurdu.

Hepsinin değişik sorunlarına ve hafif rahatsızlıklarına rağmen, en etkin ve yaratıcı oldukları yıllar boyunca bu kişilerin şu kuralı benimsediklerini söylemek yanlış olmaz;

“Hayatınızda sıradan olun ki çalışmalarınızda yaratıcı olabilesiniz.”

Çeviren: Ahmet Fırat Kestekoğlu

http://www.openculture.com/2013/10/the-daily-habits-of-highly-productive-philosophers.html

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?