KESFET

Unutulmuş Cennet: Kovada

Çevresindeki büyük göller arasında kaybolup gitmiş, minicik bir göl Kovada. Özellikle Eğirdir Gölü gelenlerin tüm ilgisini üzerine topladığı için Kovada pek de göze çarpmamış uzun süre, bu da iyi olmuş elbette Çünkü nispeten sessiz, bakir topraklar kalmış bugüne kadar.

Kovada tarihle doğanın bir arada yaşadığı saklı bir cennet. Lidyalıların Efes’ten Babil’e giderken izledikleri Kral Yolu buradan geçiyor çünkü. Bölge doğal güzelliklerin korunması amacıyla 1970 yılında milli park ilan edilmiş. 

Kovada Gölü Milli Parkı, Batı Akdeniz Bölgesinde, Isparta İli Eğirdir ve Sütçüler ilçeleri sınırları içerisinde yer almakta. Kırıntı Köyü yerleşiminin tamamı, Yuvalı Köyü, Serpil Köyü, Yukarı Gökdere Köyü, Karadiken Köyü ve Akbelenli Köyü’nün bir kısmı Milli Park sınırları içerisinde bulunmakta. 

Milli Park alanının 790 hektarlık kısmı göl yüzeyi. Kovada Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği 908 metre, kıyı uzunluğu 18.800 metre ve derinliği 7 metre.

Kovada’nın çevresi bitki türleri ve yabanıl hayat açısından oldukça zengin. Bünyesinde barındırdığı Kasnak Ormanları Türkiye’de kasnak meşesinin en geniş yayılım alanı. Bölge karasal iklimden Akdeniz iklimine geçiş çizgisinde bulunduğu için bitki türleri çok çeşitli.

Kovada Gölü çevresi çadırla kamp yapmak için de son derece uygun. Dupduru bir göl, kışın bile yeşil kalan çayırlar ve çam, defne kekik kokulu bir orman.

Bu bölge doğal güzelliklerinin yanısıra tarihsel süreçte de oldukça önemli. En önemli tarihi kalıntılar Sütçüler kasabası yakınlarındaki Adada harabeleri. Bir Pisidia kenti olan Adada’da MÖ 1. yüzyılda para basılmaya başlanmış. Bu bilgi elbette define arayıcılarının da ilgisini çektiği için bir çok yeri yerle bir edilmiş son dönemlerde. Yani binlerce yıl ayakta kalmayı başarmış olan kent, doymaz insana yenil düşmüş durumda son dönemde.

Kovada’ya Eğirdir’den gidiliyor. Kovada Gölü Milli Parkı girişi Eğirdir’e yaklaşık 30 km mesafede. Burası öyle bir yer ki ayak bastığınızda her yer sizi şaşırtabiliyor. Sürprizlere hazır olmak, doğanın bize sunduğu güzellikleri yakalayabilmek adına fotograf makinelerini de hazırda tutmak gerekli. Türkiye’nin her yerinde bir başka cennet saklı iş onu bulabilmekte ve koruyabilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu