Umut Verici Bir Yasa: Filipinler’de Her Öğrenci Mezun Olmak İçin 10 Ağaç Dikmek Zorunda

1990 ve 2005 arasında, kentleşme ve palmiye yağının üretimi için yapılan ormansızlaşma yüzünden Filipinler orman örtüsünün yüzde 32,3’ünü kaybetti.

Yaklaşan tehlikenin farkına varan Filipinli yetkililer geniş çapta ağaçlandırma projeleri başlattı. 2012’de Filipinler’de 200 yüz bin hektardan fazla ağaç ekildi. Ancak bu orman kaybı sorununun çözümüne yeterli olmadı.

Ancak şimdi Filipinler Temsilciler Meclisi sorunla başa çıkmanın yeni bir yolunu ortaya koydu: öğrencilerin mezun olmadan önce her birine 10 ağaç dikmesini gerektiren bir tasarı.

Filipinlerde her yıl, 12 milyon ilkokul, 5 milyon lise ve yaklaşık 500 bin üniversiteli öğrenci okullardan mezun oluyor. Bu proje kapsamında her yıl yaklaşık 175 milyon ağaç dikilebilecek.

Bu hesaba göre bir nesil boyunca yaklaşık 525 milyar ağaç dikilebilecek.

Yasa kapsamında Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğrenim Komisyonu, öğrencilerin 10 ağacı diktiğini kontrol edecek. Öğrencilerin bölgenin iklimi açısından uyumlu ağaçları seçmesi gerekecek. Bu projenin diğer bir hedefi de gelecek nesilleri doğanın korunmasına daha duyarlı hale getirmek.

Darısı bizim başımıza…

Kaynak ve İleri Okumalar: https://www.sciencealert.com/philippines-passes-bill-requiring-graduating-students-to-plant-10-trees-before-graduating

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı