Base Jumping: Uçmaya Bir Alternatif

Ekstrem spor meraklılarının çok yakından tanıdıkları bir spor dalından bahsedelim: Base Jumping. Base Jumping gökdelen, köprü, kule, vadi gibi yüksek yerlerden serbest atlayış yapmaya ve belirli yükseklikten sonra paraşüt ile iniş yapmaya dayanan bir spordur. Building (bina), Antenna (anten), Span (köprü veya kemer) ve Earth (kanyon veya uçurum gibi doğal yapılar) kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek bu spora “BASE” adı verilmiştir.

Basit olarak açıklamak gerekirse yüksek bir noktadan başlayan serbest atlayıştan sonra paraşütle yere inilerek tamamlanır. Bu sporun çıkış noktası da Amerika. 1978 yılında serbest paraşütçü Carl Boenish Yosemite Ulusal parkında bir kaya kütlesi üzerinden atlamasıyla tarihin ilk base jumping atlayışı da gerçekleşmiş oldu. Ölümle yaşamı ayıran çizginin kenarında dolanan bu spor, adrenalin açısından insanı farklı boyuta taşısa da, herkes için uygun değildir. Deneyimlemeden önce, iyi bir eğitim ve disiplin gerektirir. Yani base jumping için sadece istekli olmanız yeterli değildir.

Base Jumping

Elbette gökyüzünde serbestçe süzülebilmek eşsiz bir deneyim. Ancak bu sporu yapabilmek bilgi birikimi, sağlam ekipmanlar ve güçlü bir bünye işin temel koşulları. Türkiye’de base jumbing açısından son derece uygun lokasyonlar var. Örneğin Erzincan Kemaliye’deki Karanlık Kanyon. Buradaki ilk base jumping denemesi ise 2009 yılında Arif Kemal Buhara tarafından gerçekleştirilmiş. Ayrıca Fethiye’de bulunan Babadağ da en az Karanlık Kanyon kadar ilgi gören bir yer atlayış sevenler açısından.

Base Jumping

Peki, bu spor şu an dünyada ne durumda derseniz elbette ilk olarak Jeb Corliss ile tanışmalısınız. Eyfel Kulesi, Seattle’daki Space Needle ve Rio de Janerio’daki İsa heykeli üzerinden yaptığı atlayışlar ile gündeme gelen Jeb yeni rekor denemeleri ile dikkat çekiyor.

Pek çok kişi tarafından bilen bir diğer isim de Felix Baumgartner. En alçaktan yapılan base jumbing rekoru şu an ona ait. Onu uzaydan dünyaya atlayışı ile tanıdık.

Son olarak ekstrem sporların hemen hemen her alanında ismi geçen Zak Tessier var elbette. Kendisini ve maceralarını YouTube üzerinden takip edebilirsiniz.

Oldukça ürkütücü gözükse de, Base Jumping hayatı uçlarda yaşamayı tercih edenlerin vazgeçilmezi olabilir.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?