Uçmaya bir alternatif: Base Jump

Hazerfan Ahmet Çelebi’nin izinde gidenlerin sayısı giderek artıyor…

Base Jumping gökdelen, köprü, kule, vadi gibi yüksek yerlerden serbest atlayış yapmaya ve belirli yükseklikten sonra paraşüt ile iniş yapmaya dayanan bir spordur. Building (bina), Antenna (anten), Span (köprü veya kemer) ve Earth (kanyon veya uçurum gibi doğal yapılar) kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek bu spora “BASE” adı verilmiştir. Basit olarak açıklamak gerekirse yüksek bir noktadan başlayan serbest atlayıştan sonra paraşütle yere inilerek tamamlanır.

Ölümle yaşamı ayıran çizginin kenarında dolanan bu spor, adrenalin açısından insanı farklı boyuta taşısa da, herkes için uygun değildir. Deneyimlemeden önce, iyi bir eğitim ve disiplin gerektirir. Yani base jumping için sadece istekli olmanız yeterli değildir.

Yavaş yavaş Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan bu spor için en ideal nokta ise Erzincan Kemaliye’deki Karanlık Kanyon. Fethiye’de bulunan Babadağ da en az Karanlık Kanyon kadar ilgi gören bir yer atlayış sevenler açısından.

Base Jumping esnasında, kullanılan malzemeler atlayışa göre değişiyor. Yüksek bir yerden atlarken tracksuit veya wingsuit gibi havada süzülmeyi kolaylaştıran kanatlı kıyafetler kullanılırken, diğer atlayışlarda sadece paraşüt yeterli olabiliyor.

Oldukça ürkütücü gözükse de, Base Jumping hayatı uçlarda yaşamayı tercih edenlerin vazgeçilmezi olabilir.

YolveMacera

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın!

Backpacker Kültürüne Giriş

Backpackerlık bir yaşam felsefesidir, hiçbir yere ait olmadığını hissetmektir, sahip olduğun her şeyi geride bırakarak özgürleşmektir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir