Turizmde son durum: Yolunacak kazlar bitti!

Yeni Türkiye’de değişen sadece insanlar ve sistemler değil; ülkedeki resimler ve sesler de değişti. Doğada yeşil alanlar geriye dönerken, turistik yerlerdeki renkli insan görüntüleri de yerini siyaha bırakıyor. Çünkü bunca yıldır Türk esnafının tüm abes muamelelerine rağmen Türkiye’ye gelmekten vazgeçmeyen Batılı turist, artık demokrasisine güvenmediği ve en önemli hava alanını bile korumaktan aciz olan Türkiye’ye gelmek istemiyor.turizm

Şimdiye kadar esnafın yolunacak kaz olarak gördüğü, malını en fazla kar ile satmaya çalıştığı, satış yapana kadar taciz ettiği, mini etek giymiş turiste hayat kadını muamelesi yaptığı, taksicinin anlamaz diye taksimetreyle oynayıp, fazladan tur attırdığı, ama tüm bunlara rağmen ülkeden koparamadığı Batılı turist, artık Türkiye’yi tercih etmiyor. Çünkü gideceği ülkedeki son durum hakkında sürekli kendini güncelleyen bilinçli turistin güvendiği kaynaklardan Türkiye hakkında edindiği bilgiler hiç de iç açıcı değil. Dünyada birçok ülke ne Türkiye’nin ne de Türk adalet sisteminin güvenilir olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de turistin istediği her şey hala var aslında: tarih, kültür, deniz, güneş, manzara, tesis, ucuzluk, misafirperverlik vs. Lakin demokrasi işlemiyorsa tüm bunların turist için bir önemi kalmıyor. Müslüman olmasına rağmen şimdiye kadar İslam ve Arap ülkelerinden farklı bir yerde tutulan Türkiye, artık bu ülkelerle aynı kategoriye konuluyor. Çünkü bikinisiyle rahatça denize giremeyeceği, sokakta sevgilisiyle sarılıp dolaşamayacağı, istediği vakitte içki içemeyeceği bir yerde tatilin anlamı kalmıyor turist için.

Her an karşılaştıkları protesto yürüyüşleri, biber gazlı polis saldırıları, binlerce IŞİD militanlarının ve destekçilerinin ülkede rahatça hareket edebiliyor olması, ülkenin tüm komşularıyla kavgalı olması, art arda patlayan canlı bombalar ve muhafazakarlaşan halk, Batılı turistin ayağının Türkiye’den kesilmesinin sebeplerinden bazıları…turkey-tourism-map

Yani; Türkiye’nin çoktan beri yaşayıp idrak ettiğini artık yabancılar da açıkça görebiliyor: Türkiye’de iktidar değilsen tehlikedesin. Art arda temelini attığı devasa büyüklükte havalimanı inşaatlarıyla övünen Türkiye’nin en büyük ve en önemli havalimanına kalaşnikoflu canlı bombalar ellerini kollarını sallayarak girebiliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı‘nda yaşanan katliamı çözünülürlüğü en düşük ve miadı çoktan dolmuş havaalanı güvenlik kameralarından izleyen turist, muhtemelen bu havaalanına bir daha ayak basmamaya yemin ediyor.

Terör sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın sorunu. Canlı bombalar her yerde patlıyor. Buna rağmen insanlar seyahat ve tatil yapmaya devam ediyor. Terör konusunda turistin dikkat ettiği şey nedeni değil, olayın akabinde neler yapıldığı…

Paris’teki son katliamdan sonra Fransız yetkililer, yayın yasağı getirmek yerine, sınırlarını ve Eyfel Kulesi gibi saldırı yapılma potansiyeli olan diğer yerlerin girişini kapattı. Fransız politikacılar tüm halkı sakinleştirecek kapsayıcı mesajlar verdi. Saldırının hemen akabinde IŞİD’e baskınlar yapıldı. Paris birçok terör örgütünün hedefi olmasına rağmen bu şehri görmeye gidenlerin  sayısında bir azalma olmadı.

Türkiye’de turistlere yönelik terör saldırıları ülkeyi zayıflatarak parçalamak isteyen terör örgütlerinin bilinçli olarak yaptığı aşikar. Ama Türkiye’ye artık daha az turistin gelmesinin sebebi tek başına terör değil. Saldırıların sıklıkla tekrar edilebiliyor olması, devletin aldığı önlemlerin acizliği ve politikacıların verdiği mesajların anlamsızlığı asıl sebep. Muhalefetin “terör saldırıları araştırılsın” önergelerinin AKP oylarıyla reddedilmesi, durumumuzu net bir şekilde açıklıyor aslında…

Türkiye’yi “gidilecek yerler listesi“nden çıkaranlar sadece turistler değil. Erasmus öğrencileri, akademisyenler ve uluslararası firmalar da Türkiye planlarını askıya almış durumda. Önceden Türkiye’deki üniversiteler Avrupalı öğrenciler tarafından oldukça talep görürken, şimdi daha ziyade Ortadoğu’dan öğrenci geliyor. Bunun dışında Türkiye’de bulunan yabancı akademisyenler ve uluslararası firmaların temsilcileri, duydukları ya da şahit oldukları terör olaylarını anında bağlı oldukları kurumun internet sitesine bilgi olarak geçiyor ve son dakika iptallerine sebep oluyorlar. Çünkü yabancılar artık, ne kadar güncel olsa da turistik rehber kitaplarına güvenmiyor, Türkiye’yi öncelikle internetten takip ediyor. Zira o kitaplarda gördükleri İstanbul siluetini İstanbul’a geldiklerinde göremiyorlar.

Küreselleşme, çağımızın inkar edemeyeceği bir olgu. Tüm dünya yavaş yavaş aynı değerler altında birleşmeye doğru gidiyor. Türkiye’deki mevcut iktidarın çaba ve icraatlarıyla kazanmış olduğumuz uluslararası itibar, ülkemizi hızla küreselleşmenin dışına itiyor. Türkiye daha da muhafazakarlaşarak renklerini kaybediyor. Hükümetimiz pembe tablolar çizilmeye devam etse de Türkiye’nin turizm krizi kısa vadede çözülecekmiş gibi durmuyor.

Türk insanı aslında ünlü misafirperverliği ve sıcakkanlılığıyla bile turist çekebilirdi. Ama Türk halkının daha mutsuz ve sinirli olması da yabancıların gözünden kaçmıyor. Ülkenin şu durumunda ekonomisi çökmüş, yaşama sevincini çoktan kaybetmiş esnafı ya da işletmecisi ve hoşgörüyü kendi komşusuna göstermeyen yorgun halkı turiste ne kadar misafirperverlik gösterebilir? Asıl sorun bu aslında.

Deniz Alan Held

Bu yazı asla sadık kalınıp, kısaltılarak eklenmiştir.

Yazının orjinali: https:https://indigodergisi.com/2016/07/turizm-son-durum-yolunacak-turist-kazlar-bitti

 

Paylaşmak İsterseniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir