YAŞAMIN İÇİNDEN

Turistlerin Zarar Verdiği 7 Popüler Destinasyon

Akıllı cihazlarımızı elimize her aldığımızda birbirinden güzel doğa manzaraları ve yeni seyahat rotaları ile karşılaşıyor, biraz imrenmekten biraz da meraktan biz de biran önce o manzaranın içinde olabilmek için planlamalar yapmaya başlıyoruz. Artık seyahat acentalarının yerini sosyal medya almış durumda.

Ancak hatırlamamız gereken bir durum var, o destinasyonlara gittiğimizde onlarca selfie çubuğu ve bir yığın kalabalıkla birlikte bulunma ihtimalimiz oldukça yüksek.

Sosyal medya sayesinde bilinirliğin artmasının yerel ekonomiye katkı sağladığı doğru ancak birçok turistik nokta onca insanla baş edebilecek altyapıya sahip değil ve bunun için önlemler almaya çalışmakta. İşte onlardan bazıları…

İzlanda

Bu kuzeydeki ada ülkesi, son birkaç yıldır ucuz uçuşlar ve etkili pazarlama kampanyaları nedeniyle ziyaretçi sayısında endişe verici bir artış yaşıyor. Bir de işin içinde popüler bir dizi olan “’Game of Thrones’un burada çekilmesi var elbette.

Verilere göre, turist sayısı 2011-2015 yılları arasında ikiye katlanmış durumda.  2016 yılında, ülkeyi ziyaret eden Amerikalıların sayısı, İzlandalı nüfusa oranla çok daha fazla.

Geçtiğimiz günlerde İzlandalı bir siyasetçi ülkeyi Disneyland’e benzeterek ülkenin turistlerle dolup taşmasından şikayet etti. Bu turist akını ülkedeki ekonomik durgunluğa canlılık getirse de ülkede fiyatların artmasına sebep oldu İzlandalılar turistlerin özellikle hassas ekosistemi tahrip etmesinden ve dokunulmamış bölgelerde arkalarında çöp bırakmasından şikayetçi.

Küba

Küba Turizm Bakanlığının verilerine göre, 2016 yılında dört milyon ziyaretçi Küba’ya gitti ve bu rakam bir önceki yıla göre% 13 arttı. The New York Times gazetesinin Aralık 2016 tarihli raporuna göre, turizm patlamasının ülke sakinleri için bazı sakıncalı sonuçları var.

Ziyaretçi sayısındaki artış, ülkede yiyecek kıtlığına neden oldu ve temel gıda maddeleri Kübalılar için satın alınamaz hale geldi. Yerel otel ve restoranların toplu gıda alımları fiyatları yükseltmenin yanısıra kaynakları da tüketmeye başladı. Küba hükümeti fiyatlara bir üst sınır getirse de bu olay ülkede karaborsacılığın artmasına temel sebep.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da el değmemiş doğasıyla dikkat çeken popüler lokasyonlardan bir diğeri. Popülerliğini aslında biraz da ülkede çekilen “Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit”gibi filmlerin yanı sıra, yürütülen reklam kampanyalarına da borçlu.

Ekonomisinin çok önemli bir parçası olan turizm, her yıl gayri safi yurtiçi hasılaya 9.7 milyar dolar kazandırıyor ve iş gücünün  yüzde 7.5’ine istihdam sağlıyor.

Ancak ülke sakinleri, neredeyse istedikleri her yerde kamp yapan turistlerin çevreye saygı duymamasından şikayetçi.  ediyorlar. Yeni Zelanda turistlerin sıklıkla geride bıraktığı atıklarla baş edebilecek altyapıya sahip değil. Ülkede otel, otopark ve halka açık tuvaletlerin sayısı da hayli yetersiz.

Tulum, Meksika

Tulum turkuaz renkli denizi ve bembeyaz sahilleri ile etkileyici bir coğrafya. Bu güzelliğinde günümüzde bakir kalması elbette artık kolay değil. Bir zamanların sakin sessiz kasabası günümüzde pahalı restorant ve otellere ev sahipliği yapar hale geldi.

Newsweek tarafından yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki, kasaba bu popülerliğe ayak uydurmakta zorlanıyor. Oteller ekosistemi kirletiyor ve kanalizasyonlarını nehirlere akıtıyorlar. Yerli bir aktivist bu durumu saatli bombaya benzeterek vahşi doğanın ortasına bırakılan çöplerle başa çıkabilecek etkili bir yöntem olmadığını söylüyor.

Macchu Pichu, Peru

Normal koşullarda UNESCO ve Peru hükümeti, Machu Picchu’yu bir günde en fazla 2.500 kişinin ziyaret etmesine izin veriyor. Fakat Peru Dış Ticaret ve Turizm Bakanlığı verilerine göre bu sayı 2011’den beri gittikçe arttı ve ziyaretçi sayısı sadece 2015’te yaklaşık 1.3 milyondu.

Aşırı kalabalıklaşmanın bu antik şehre önemli zararlar vermeye başlaması üzerine hükümet  ziyaretçi sayısına sınır getirmek için çalışmalar yapmaya başladı. 2019 yılına kadar uygulanacak olan yeni planda, turistlerin şehre rehber eşliğinde girmesi, sadece belirlenmiş rotalar içerisinde tutulması ve siteyi gezmek için zaman sınırlaması yapılması düşünülüyor.

Santorini, Yunanistan

Denize tepeden bakan mavi çatılı beyaz evleriyle ünlü olan Santorini’de Instagram kullanıcılarının ve blog yazarlarının ideal destinasyonu haline geldi.

2015’in yaz aylarında adaya gelen onlarca Cruise gemisi sonucunda günlük 10.000 ziyaretçi sayısına ulaşan bu ada üzücü bir rekora imza attı. Yetkililer adayı bu yaz günlük en fazla 8.000 kişinin ziyaret etmesine izin veriyor.

Domuz Plajı, Bahamalar

Tropikal Bahamalara ait Exuma adasının halk arasındaki adı Domuz Plajı. Bunun nedeni bir grup domuzun zamanında yüzerek gelip bu adaya yerleşmesi. Sosyal medya etkisi ile bu ada da son zamanlardaki en büyük cazibe merkezi haline geldi. Bahamalar İnsani Örgütü’nden bir denetimcinin söylediğine göre domuzlar insanların verdiği atıştırmalıklara o kadar çok alıştı ki, bu onların hayatını çoktan değiştirdi bile.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/places-struggling-too-popular-instagram-2017-8/#santorini-greece-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu