De Bangkok à Paris en tuk-tuk! from Facteurs du Mékong 2 on Vimeo.

Tuk-tuk üzerinde Bangkok’tan Paris’e

Mekong Çocukları derneği (Enfants du Mékong) Fransa’da kurulmuş, Tayland’daki çocukların okumaları için bağış toplayan bir dernek. İsmini Taylan’dan geçerek Çin denizi’ne dökülen Mekong Irmağı’ndan almış.

Derneğin okuttuğu çocuklar her sene Fransa’daki bağışçılarına mektup yolluyorlar. Videoda izleyeceğiniz gençler de Tuk-tuk ile bu mektupları sahiplerine ulaştırmak amacıyla Mekong Postacıları (les Facteurs du Mekong) oluşumunu kurmuşlar. Ayrıca her bir çocuğun mektubunun anlattığı hikayeden ilham alarak farklı animasyonlar hazırlamayı düşünüyorlar.

Tuk-tuk nedir?
Tuk-tuk Güneydoğu Asya ülkelerinde çok sık kullanılan üç tekerlekli bir ulaşım aracı.
Mekong Postacıları yolculuklarını bu küçük triportör üzerinde gerçekleştirerek, geçtikleri ülkelerdeki yerel halkların ilgisini çekmeyi ve Mekong Çocukları Derneği hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyorlar.
http://facteursdumekong2.com
http://www.enfantsdumekong.com/en

6 dakikalık video’da; Bangkok’tan başlayıp Himalayaları, Gobi Çölü’nü, İpek Yolu’nu ve İstanbul Boğazı’nı geçerek Paris’e uzanan, tuk-tuk üzerinde geçen 6 aylık yolculuk anlatılıyor. İzlemenizi öneririz.

Mehmet Esendal

YolveMacera

Paylaşmak İsterseniz...

Bunlara da Göz Atın

İnsanlık Kendini Nasıl Yok Etti?

Eğer bir gün insan uygarlığı kendini yok ederse, hayatta kalanlar gezegenimize bakacak ve “Ne oldu?” diye soracaklar. Cevaplar buna benzer bir şey olabilir… Yok oluşumuz temel sebebi belirli bir felaket, çatışma veya yıkım olmayacak; Sorunun başlangıcı insan beyninin  mimarisinde yatıyor olacak. Zihnimizde en baş döndürücü düşüncelerimizin açığa çıktığı, sinirbilimciler tarafından “neocortex” diye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir