KESFET

Terrakotta Ordusu: İmparatorun Ölümsüz Askerleri

Çin’in Xi’an şehrinde, farklı rütbelerde binlerce askerden oluşan Terrakotta Ordusu, taşlaşmış bir biçimde krallarının uyanmasını bekler. Pişmiş topraktan yapılan Terrakotta Ordusu şüphesiz dünyanın en ilginç tarihi eserlerinden biri.

MÖ 210 tarihinde yapılmış olan heykeller, 1974’te bir grup çiftçi tarafından bulundu. Köylüler buldukları toprak askerleri gördüklerinde şaşkınlıktan donakaldılar. Ancak asıl sürpriz, bölgede arkeolojik araştırmaların başlamasıyla yaşandı. Boyları 183-195 cm arasında değişen, her birinin yüz ifadesi farklı 8000 heykel asker yavaş yavaş yeniden gün ışığına çıktı. Kazı alanında çoğu hala toprak altındaki askerlerin yanı sıra, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor.

Askerlerin mezarı başında beklediği imparator Çin Şi Huang, tüm bu gizemin ana nedeni olarak görülür. Çin’deki tüm beylikleri yenip Savaşan Beylikler dönemine son veren Çin Şi Huang, Qin Hanedanı’ın kurarak kendini imparator ilan etti. Çin Şi Huang henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 yıldan fazla sürdü ve inşaatta 700 bin kişi çalıştırıldı.

Ordunun, Çin Şi Huang’ın öbür dünyadaki imparatorluğunu yönetirken kullanması için bu şekilde beklediğine inanılsa da, Terrakatta askerlerin hikayesi, bundan çok daha fazla sır taşır.

Binlerce askerden her birinin yüzü farklı ifadelerdedir ve saçlarını toplama şekillerinden farklı rütbelerde oldukları bile anlaşılabilir. Askerlerin tüm canlılıklarını yansıtan heykellerin her birinin giysileri, yüzleri için ayrı kalıplar üretilmiş, her biri ayrı boyanmıştır. Heykellerin tümü o kadar gerçekçidir ki; adeta atları, arabaları, hayvanlarıyla tüm bir ordunun, bir anda heykele dönüştüğü sanılabilir.

Çin Şi Huang’ın gerçek mezarıysa askerlerin bulunduğu alanın batısında bulunur ve günümüzde hala kazılmadan korunur. Bu durum, hem atalara duyulan saygı, hem de mezarla ilgili bir efsaneyle açıklanabilir. Efsaneye göre mezarın altında cıvadan oluşan, ölümcül nehirler akmaktadır. Mezar etrafında yapılan sondaj çalışmalarının sonucunda yüksek miktarda cıva oranına rastlanması da bu efsaneyi destekler.

Tarihçi Sima Qian’ın anlattıklarına göre mezarda, mezara giren ilk kişiyi vurmaya hazır arbaletler (kurmalı yay) bulunur. Şimdiye kadar kimsenin girmediği bu mezarın sırrı hala çözülememiştir.

Terrakatta askerlerin yapımının imparatorun ölüm korkusu ve ölümsüzlük düşüyle ilgili olduğıı düşünülür. Çin’de Qin Hanedanlığı döneminden önce bir hükümdar ölünce hizmetkarları, savaş malzemeleri, askerleri, özel eşyaları ve hatta eşleri ile birlikte gömülürdü. Bir rivayete göre Çin Şi Huang öldüğünde kendisi için askerlerinin ve hizmetkarlarının da öldürülmesini istemedi ve kendisine diğer dünyada eşlik etmek üzere toprak ve bronzdan askerler, savaş arabaları, hizmetkarlar ve daha ne ihtiyacı var ise yapılmasını emretti.

İmparatorun burada heykeli yapılan insanları yalnız kalmamak için öldürttüğü de, bu muhteşem tarihi eserle ilgili söylentilerden biridir.

1987’de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınan Terrakotta Ordusu’nun gizemi hala devam ediyor.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu