YAŞAMIN İÇİNDEN

Kaizen Felsefesi İle Tembelliğe Son Vermek Mümkün Olabilir

Herkesin hedefleri, emelleri ve özlemleri vardır. Ama onlara ulaşmak için çoğu zaman da çok çalışmak ve kendimizi bu işe adamak gerekir. Yeni bir projeye büyük bir hevesle, bizi motive edecek insanlarla başlasak da, zamanla şevkimizi ve tutkumuzu kaybederiz. Sonuçta insanız ve ertelemek gibi de kötü bir alışkanlığımız vardır. Üstelik yapılacak işleri erteleme, başka bir güne saklama isteği güçlü bir duygudur. Siz de bizim gibi bir görevi bitirmekte zorlanıyorsanız tembelliğin üstesinden gelmemize yardımcı olabilecek, Kaizen felsefesine göz atabilirsiniz.

Kaizen kelimesi, Japoncada değişim anlamına gelen KAİ ve iyileştirme anlamına gelen ZEN kelimelerinin birleşiminden oluşur. Kısaca, daha iyisi için değişim ya da sürekli gelişim olarak tanımlanabilir. Hem bir kişisel gelişim hem de iş geliştirme yöntemi olarak Kaizen, sürekli daha iyisini yapmak için çalışma ve kendini veya işi geliştirme felsefesidir. Batı dünyası Kaizen’i, 80’li yılların sonunda, Masaali Imai’nin kitabı ile bir iş geliştirme yöntemi olarak tanımıştır. İş dünyasına uyarlandıktan sonra tüm dünyaya yayılmıştır.

Birçoğumuz hayatta yeni adımlar atarken hedefler koyarız. Ancak her ne desense uygulama aşamasına geldiğimizde gereken çabayı göstermez bu hedeflerimizi erteler veya vazgeçeriz. Bunun temel nedeni de, çok fazla şeye çok hızlı ulaşma isteğidir.

Kaizen Felsefesi Nedir?

Japonya’da Kaizen, yönetim becerilerini geliştirmek ve kişisel gelişimi teşvik etmek için uygulanır. Imai’ye göre, “Kaizen stratejisinin mesajı, bir yerde bir tür iyileştirme yapılmadan bir gün geçmemesi gerektiğidir.”  Kaizen, küçük adımlarla, istikrarlı bir şekilde sürekliliğin sağlanarak başarıya ulaşılmasıdır. Kaizen’in arkasındaki temel felsefe basittir: Belirli bir anda iyi çalışıyor gibi görünseler bile, her zaman işleri daha iyi hale getirebilir veya yapabilirsiniz. Ayrıca, tüm sorunlar, bir şeyleri iyileştirme fırsatları olarak görülmelidir.

Kaizen hem bir felsefe hem de bir yöntemdir. Bir felsefe olarak, tüm çalışanları kişisel ve profesyonel olarak sürekli gelişmeye, olası iyileştirmeleri aramaya ve ardından bir organizasyonda olumlu bir değişim başlatmaya teşvik eder. Ayrıca, bir yöntem olarak Kaizen, belirli iyileştirmelerin uygulanması için somut bir eylem planı oluşturmak için bir dizi araç ve tavsiye sağlar. Önerilerinden ele alacağımız kısım sadece bir dakika prensibidir.

Değişim İçin Bir Dakika Yeter

Kaizen’de değişim ve gelişme için gösterilen çaba ve atılan adımlar o kadar küçüktür ki, sonuçta başarısız olmak imkansızdır. Normalde tüm değişimler, hatta olumlu olanlar bile korkutucudur. Değişiklik ister görünüşte önemsiz olsun isterse de yaşamı kökten değiştiren bir şey olsun bu insani etken göz ardı edilemez. Değişikliğe karşı duyulan korku, beynin psikolojisi içinde kök salmıştır ve korku ortaya çıktı mı değişikliği, yaratıcılığı ve başarıyı engelleyebilir. Radikal ya da devrimci yollarla amaçlara ulaşmaya çalışmak genellikle başarısızlık demektir; çünkü korkuyu arttırırlar. Fakat Kaizen’in küçük adımları, beynin korku dolu tepkisini etkisiz hale getirir, mantıklı düşünceyi ve yaratıcılığı uyarır.

Yenilik yapmak, ani ve radikal reformlar yapılmasını gerektirirken, Kaizen sizden iyileştirmeye yönelik küçük, rahat adımlar atmanızı ister. Örneğin, amacınız bir kitabı bitirmekse, o kitabı her gün aynı saatte bir dakika okumalısınız. Buradaki fikir, ne kadar tembel olursanız olun, verilen görevi en az bir dakika boyunca yapabilirsiniz. Bol zaman gerektiren bir şey yapmak zorunda kaldığımızda genellikle bahaneler buluruz, ancak 60 saniyelik bir şey yapmak için hiçbir bahaneniz olamaz.

Diğer bir örnekte spor yapmak ile ilgili olsun. Çoğu zaman çok istesek de spor yapmaya bir türlü zaman ayıramadığımızdan şikayet ederiz. Ancak, bu tekniğin çalışması için bir dakikaya ihtiyacınız var. Kaizen söz konusu olduğunda acele etmenize gerek yok. Elbette birkaç hafta içinde bu uygulamanın süresini kademeli olarak arttırmalısınız. Sonunda kabul edilebilir ve yararlı gördüğünüz bir süre boyunca bu alıştırmaya devam ettiğinizi görüyor olacaksınız. Kaizen herkesin yapmayı deneyebileceği ve yararlanabileceği bir yöntem. Tek yapmanız gereken bir plan yapmak ve onu takip etmek.


Göz atmak isterseniz

Kaynak ve ileri okumalar: Kaizen: The Japanese way to beat laziness; Bağlantı: https://timesofindia.indiatimes.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu