YAŞAMIN İÇİNDEN

Tembelliğe Son Veren Teknik: Kaizen

İddia edildiğine göre bu teknik sayesinde ertelemeye ve tembelliğe son vermek sanıldığı kadar zor değil.

Sürekli iyileştirme, sürekli geliştirmeyi amaçlayan Japonların kaizen felsefesi kelime anlamı olarak kai değişim, zen ise daha iyi anlamına gelmektedir. Japonya’nın 2. Dünya savaşı sonrasında gelişiminin yapıtaşı olarak yer alan bu kavramı ise yazdığı kitaplar ve konuşmaları ile dünyaya tanıtan Masaaki İmai oldu.

Birçoğumuz hayatta yeni adımlar atarken hedefler koyarız kendimize ancak her ne desense uygulama aşamasına geldiğimizde gereken çabayı göstermez bu hedeflerimizi erteler veya vazgeçeriz. Bu konu çoğunlukla canımızı sıksa da aslında altında yatan nedeni anlamak zor değil. Muhtemel çok fazla şeye, çok hızlı ulaşma isteği, bu arada elbette almamız gereken yeni sorumluluklar ve değişimin getirdiği zorluklar…

İşte Kaizen devreye girdiği noktada burası. Kaizen stratejisinin mesajı, herhangi bir yönde ilerleme kaydetmeden günü geçirmemektir.

Tüm değişimler, hatta olumlu olanlar bile korkutucudur. Değişiklik ister görünüşte önemsiz olsun isterse de yaşamı kökten değiştiren bir şey olsun bu insani etken göz ardı edilemez. Değişikliğe karşı duyulan korku, beynin psikolojisi içinde kök salmıştır ve korku ortaya çıktı mı değişikliği, yaratıcılığı ve başarıyı engelleyebilir. Radikal ya da devrimci yollarla amaçlara ulaşmaya çalışmak genellikle başarısızlık demektir; çünkü korkuyu arttırırlar. Fakat Kaizen’in küçük adımları, beynin korku dolu tepkisini etkisiz hale getirir, mantıklı düşünceyi ve yaratıcılığı uyarır.

Yenilik yapmak, ani ve radikal reformlar yapılmasını gerektirirken, Kaizen sizden iyileştirmeye yönelik küçük, rahat adımlar atmanızı ister. Başlangıçta anlamsız gibi gelen, saçma gözüken adımlardan…

Örneğin kendinizi tatmin etmeyen işi bırakmak yerine her gün birkaç saniyenizi rüyalarınızdaki işin ayrıntılarını hayal etmeye ayırmanız qibi…

Bu metodun altında yatan prensip bir kişinin bir şeyi başlangıçta tam bir dakika boyunca uygulaması ve bunu her gün aynı şekilde pratik etmesi. Gayet kolay gözüküyor, değil mi? Mekik çekmek gibi kolay ya da yabancı bir dilde okumak gibi daha zorlayıcı bir şey olsa da, yaptığınız şeyden keyif alıp buna her gün bir dakikanızı ayırın ancak yaptığınız şeyi keyif alarak yapın bu bir dakika içinde yoksa yapmayın.

Elbette birkaç hafta içinde bu uygulamanın süresini kademeli olarak arttırmalısınız. Sonunda kabul edilebilir ve yararlı gördüğünüz bir süre boyunca bu alıştırmaya devam ettiğinizi görüyor olacaksınız.

Kaizen herkesin yapmayı deneyebileceği ve yararlanabileceği bir yöntem.

Tek yapmanız gereken bir plan yapmak ve onu takip etmek.

Kaynak: https://truththeory.com/2016/12/12/amazing-japanese-technique-will-help-overcome-laziness/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu