MACERA

Tek Tekerle Dağ Cambazlığı: Muni

Ekstrem spor meraklılarının radarında olan yeni bir heyecan verici spor dalı mountain unicycling, kısaca muni var.

Bu tek tekerlekli bisiklet, çakıl ve toprak yollardan teknik tırmanışlara ve dik inişlere, her türlü engebeli veya düz zeminde seyir veya akrobatik hareketler yapmaya elverişli bir ortam oluşturuyor.

Bu spor dalında dengeli bir fiziğe sahip olmanın yanı sıra güçlü bir konsantrasyon da gerekiyor. Yani vücut ve zihin dengesinin uyum içinde olması büyük önem arz ediyor.

Bu sporun öncülerinden olan Kris Holm, en iyi offroad koşullarında tek tekerlekli bisiklet sürmesiyle tanınıyor.

Çin Seddi başta olmak üzere pek çok engebeli alanda tek tekerlekli bisikletiyle mükemmel sürüşler gerçekleştiren Kris Holm; Orta Amerika’daki en yüksek dağın zirvesinden, Kuzey Amerika’nın en yüksek üçüncü dağının zirvesinden ve 2006 yılında Bolivya’da 5 bin 950 metrelik Licancabur Yanardağı’ndan tek tekerlekli bisikletiyle iniş gerçekleştirdi.

Bir diğer ekstrem sporcu olan Lutz Eichholz ise tek tekerlekli bisikletiyle İran’daki 5 bin 600 metrelik Demavend Dağı’ndan inerek 6 kez Guinness Dünya Rekoru’nun sahibi oldu.

Dünya genelinde sıra dışı spor dallarına yönelen ve adrenalini en üst seviyede yaşamak için yeni deneyimlere yelken açan pek çok sporsever bulunuyor.

Siz de onlardan birisi iseniz muni, bir alternatif olabilir…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu