Tarım Romantik Değildir

Dönem dönem şehirden uzaklaşıp yüzünü doğaya ve toprağa dönmüş insanların öykülerini paylaşıyoruz sizlerle. Ancak tası tarağı toplamadan önce bir kere daha düşünmek gerekebilir. Siz istediğiniz kadar romantik olun, toprakla uğraşmak hiç de romantik değil.

Son yıllarda hepimizin dikkatini çeken bir eğilim, moda, trend oluştu. Plaza hayatını “başarıyla” sürdüren genç beyaz yakalı kişiler artık klişe haline gelen bir tepkiyle “Bu şehirde eriyip gidiyoruz. Alıp başımızı Ege’ye göçelim, birkaç dönüm toprak alıp çiftçilik yaparız” diyorlar. Demekle kalmıyorlar, yapıyorlar da.

Ancak, toprakla uğraşmak gazete eklerinde gösterildiği kadar kolay ve herkesin becerebileceği bir üretim biçimi değildir. Göz önüne alınması gereken o kadar çok faktör vardır ki işler yolunda giderse mucize demektir.

Bilgi ve donanım en temel gereksinimdir. Uzman desteğiyle bir yere kadar bu açığı kapatabilirsiniz. Üstlendiğiniz uğraş kendi fiziksel emeğinizden fazla güç gerektiriyorsa işçi çalıştırmak gerekecektir. Bu da dertli bir konudur. Ürettiğiniz ürünü bin bir emekle hasat ettikten sonra pazarlama veya depolama sorunlarınız olacaktır. Eğer geçiminizi ürünlerinizden sağlayacaksanız bir yıl yetecek kadar kazanç sağlamanız veya birkaç ürünü eş zamanlı veya dönüşümlü olarak üretmeniz gerekecektir. Tüm bu işleri yaparken içinizde “doğru mu yapıyorum acaba?” tedirginliği de cabası. Bu arada plaza yaşamından koparken arkada kaldığını umduğunuz pek çok tatsızlık da insan ilişkilerinde veya eş güdümle iş yaparken aynen ortaya çıkabilir.

Amaç yaptığı günlük uğraşta romantizm ögeleri arayıp bulmaksa insan bunu marangozluk yaparken de, öğretmenlik yaparken de ve hatta plazada emek harcarken de bulabilmeli. Ama insanları toprağa çeken şey özgür değil, özerk olmak, hesap vermeden yaşayabilmek ve kendi sistemini kurabilmektir.

Kaçıp gideyim şu şehirden bir daha şu gereksiz insanların suratlarını görmeyeyim hissi de hepimizde ortak.  Sıcaklığıyla kucakladığı tohumu yeşerten toprak anayla göz göze gelmek ruhumuzu besleyecek şeyler.

Ancak toprağa kaçarken nelerin bekliyor olabileceğini iyi araştırmak gerekli. Yoksa satılan evin parası bitip dikilen ürünler topraktan baş uzatmazsa geri dönmek acıklı olur. Siz istediğiniz kadar romantik olun, toprakla uğraşmak hiç de romantik değil.

Modern yaşamdaki içtenlikten uzak insan ilişkileri, mış gibi yaşamaklar, yüzeysellik ve buna benzer sahte formüller toprağın diretmesi karşısında gerçeklere yeniliyor. İyisi mi siz haritayı önünüze çekip yer bakmadan önce bir kez daha düşünün. Belki de terk etmek istediğiniz işiniz ve hayatınız o kadar da kötü değildir. Belki de önce balkonda bir saksıda maydanoz yetiştirmekle başlamak daha kolay olur.

Kaynak: http://apelasyon.com/

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın

Çingenelerin Hıdırellez Duası

Bu yeni zamanda sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil…  Sağlığı iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir