KESFET

Tarihte Yürümek: Evliya Çelebi Yolu

Kuzeybatı Anadolu’daki bir yürüyüp ve bisiklet güzergâhı olan Evliya Çelebi Yolu, Osmanlı seyyahı Evliya Çelebinin anısına yapılan bir rota. Yol, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde sözünü ettiği güzergâhlardan geçerek izlenimlerini takip etmek için 2011 yılında oluşturuldu.

Evliya Çelebinin izlerini takip eden rota, nüfusun yoğun olduğu merkezlere yakın, kolay erişilebilir bir konumda. Yaklaşık 650 kilometrelik güzergahta Osmanlı yolları, tarım alanları ve ormanlık bölgelerden geçilerek dağlar, ovalar, nehirler eşliğinde çeşitli manzaralara tanıklık ediliyor.

At üstünde veya bisikletle molalar hariç 25 günde yürüyerek ise yaklaşık 40 günde tamamlanabilen bir yol bu. Yürümeyi seçenler, biniciler için heyecan verici olan uzun ova güzergahını pas geçip, tavsiye edilen yürüyüş rotasını (330 kilometre civarında) yaklaşık 22 günde tamamlayabilir.

Evliya Çelebi Yoluna, güzergah üzerindeki bütün şehirlerden toplu taşıma ile ulaşılabilir. Rotaya erişimle ilgili bilgiler internet sitesinde yer alıyor.

Evliya Çelebi Yolu Üzerinde İlgi Çekici Noktalar

Hersek koyu: Eski adıyla Helenapolis şehri, İmparator Konstantin tarafından annesi onuruna inşa edildi, Bugünkü ismini II. Bayezid’ın veziriazamı Hersekzade Ahmed Paşa’dan alan yerleşimde cami ve mezar ziyaret edilebilir.

Çobankale: Derin bir vadinin yukarısındaki yüksek kayaların üzerinde bulunan kale, Osmanlının Bithynia‘yı fethinde stratejik öneme sahipti.

Dikilitaş: İznik’in zeytin bahçelerinin arasına gizlenmiş Roma dönemine ait dikilitaş.

Sungurpaşa ve Çavuşköy: Erken dönem Osmanlı kahramanlarının türbelerinin bulunduğu iki komşu köy.

Babasultan: Bursa’nın fethi sırasında Orhan Gazi’ye ilham verdiği söylenen Geyikli Babanın türbesi

Hacı kara: Domaniç Dağları’na çıkan bayırın başında bulunan köy

Altıntaş köyü: Antik Roma yolunu kullanarak girdiğiniz köyden, Selçuklu köprüsünü adımlayarak çıkıyorsunuz.

Boyalı Köyü: Uşak halısına kırmızı rengini veren kızıl kök bitkisi halen burada yetiştiriliyor. Ayrıca 13. yüzyıla ait kümbet ziyaret edilebilir.

Şaphane: Aynı adlı dağın tepesinde bulunan Şaphane’de, boya ticaretinde kullanılmak üzere şap üretiliyordu.

Simav; Yolculuk sonrası yorgunluğunuzu atabileceğiniz termal tesisleriyle ünlü yerleşim yeri.

Yol hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Kate Clow ve bir Osmalı tarihçisi olan Caroline Finkel tarafından hazırlanmış olan rehber kitabı inceleyebilirsiniz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu