Adlarını İlklere Yazdıran 12 Cesur Kadın

Geleneksel rollerinden sıyrılarak dünyayı bir kulpunu uydurup keşfeden, adını ilklere yazdıran, adı sanı pek bilinmeyen kadınlar var yüzyıllardır. Geçmişten günümüze 12 cesur kadın tanıyalım…

1-Annie Smith Peck

1850 yılında dünyaya gelen Annie Smith Peck, Yunanca lisans ve yüksek lisans eğitiminin devamında Michigan Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. Dersleri tırmanışlarının masraflarını karşılamak için veriyordu. Tutkusu dağlardı. İsviçre Apleri’ndeki Matterhorn dağına tırmandıktan sonra, Güney Amerika dağlarını hedef aldı. Bolivya’daki Huascarán’a tırmanıp Güney Yarımküre’de en yükseğe çıkan kişi oldu. Tırmandığı zirveye ondan esinle “Cumbre Ana Peck” denmeye başlandı. Kadınların oy kullanma hakkının büyük savunucularından olan Annie, Peru Coropuna’nın zirvesine “Kadınlar İçin Oy Hakkı” yazılı bir flama yerleştirdi. Ölümünden kısa bir süre önce 85 yaşında iken Atina’daki Akropolis’e tırmandı. Maceracı ruhu ve kararlılığıyla kadın dağcılara ilham oldu.

2-Alexandra David-Neel

24 Ocak 1868’de Fransa’da doğan Alexandra David-Neel, Beat kuşağı olarak adlandırılan akımın kurucuları Jack Kerouac ve Allen Ginsberg’ü en çok etkileyen kişidir. Sebebi Hindistan ve Nepal’e yaptığı geziler sonucunda edindiği felsefi ve ruhani fikirler hakkında yazdıklarıyla kendisinden sonra gelen kuşaklar üzerinde büyük etki yaratan 30’un üzerinde kitabıdır. Alexandra’yı ünlü yapan asıl sebepler ise Tibet yabancılara kapalıyken burada kalmasına izin verilen ilk Batılı olması ve 13. Dalai Lama ile bizzat yüz yüze görüşüp Budizm hakkında birebir tartışabilmiş olmasıdır. 8 Eylül 1969’da hayata veda etmiştir.

3-Osa Helen Johnson

14 Mart 1894’de dünyaya geldi. 1910’da Martin Johnson ile evlendi. Bu evlilik ikisinin de hayatını değiştirecekti. Macera tutkunu çift, 1917’de çıktıkları Solomon Adaları turunda karşılaştıkları Big Namba adlı kabileyle yaşadıklarını görüntüledi ve ilk belgesellerini yayınladılar. Sonra 13 belgesele daha imza attılar. Martin Johnson bir uçak kazasında 1937’de öldü. Osa Johnson aynı uçak kazasından kurtulanlar arasındaydı. 1940 yılında Osa Johnson’ın otobiyografik romanı Macerayla Evlendim yayımlandı. 1953’de ise Dünya’nın ilk vahşi doğa belgesel serisi olan Osa Johnson’ın Büyük Oyun Avı yayınlanmaya başladı. Osa ve Martin belgeselleriyle birçok insanın Dünya’yı algılayışını değiştirdiler. Osa 7 Ocak 1953’te kalp krizinden öldüğünde 58 yaşındaydı.

4-Octavie Coudreau

1870’de doğan Octavie Coudreau ünlü gezgin coğrafyacı Henri Coudreau’nun eşi ve asistanı olarak tanındı. Brezilya hükümetinden aldığı yetki ve görevle Amazon’u gezmekte olan Henri öldüğünde, Octavie ekibi yarı yolda bırakmamış ve liderliği eline alıp ekibin tüm görevlerini yerine getirmesini sağlamıştır. Memleketi Fransa’ya döndüğünde eşi Henri’nin görevini ona teklif ettiler. Böylelikle işvereni devlet olan ilk Fransız kadın gezgin oldu. Amazon bölgesi, Brezilya ve Fransız Guianası hakkında yazdığı dört kitabı mevcuttur. 1938’de ölmüştür.

5-Beryl Smeeton

1905’de doğan Beryl Smeeton askeri bir ailede büyüdü. Ailesinin işi gereği dünyayı genç yaşta dolaşma fırsatı buldu. Bu gezilerini anlattığı Yıldızlar Battaniyem ve Baharda Kış Ayakkabıları adlı kitabı 1930’da Beryl Miles adıyla yayımlandı. 1938’de Miles Smeeton ile evlendi. Ertesi yıl birlikte Himalayalarda bulunan Tirich Mir’e tırmanmayı denediler. Başarısız olsalar da, ulaştıkları yükseklik bir kadının tırmandığı en yüksek yer olarak tarihe geçti. 1951’de bir yelkenli satın aldılar. Horn Burnu’nu dolaşmak için yola çıktılar.

İlk denemelerinde burnu geçerlerken bir fırtına sonucu devrildiler ve acilen karaya çıktılar. Tamir ettirdikleri Tzu Hang ile ikinci denemeleri de kötü hava koşullarından dolayı başarısız oldu. Maceralarını kaleme aldıkları kitapları Bir Kere Yeter ile ün kazandılar. 1968’deki son denemelerinde geziyi tamamlayabildiler. 1972’yi soy tükenmesi tehlikesi altında olan canlıların çoğaltılması amacıyla kurdukları Cochrane Ekoloji Enstitüsü’nde geçirdiler. Enstitünün ilk başarısı ova tilkisi türünün doğadaki sayısını artırmak oldu. 1979’da Beryl Smeeton Cochrane’de hayata veda etti.

6-Annemarie Schwarzenbach

İsviçreli yazar, gazeteci, fotoğrafcı ve gezgin Annemarie Schwarzenbach 1908’de doğdu. Almanya’da Nazi’lerin yükselişi ile bulunduğu durumdan rahatsız olup Dünya’yı gezmeye karar verdi. Avrupa’nın birçok ülkesi, Kongo, Rusya ve Ortadoğu’ ya giden Annemarie 2. Dünya Savaşı öncesi faşizmin yükselişini fotoğrafladı. Faşizmin yıktığı hayatlar hakkında yazdı. Yaşadığı sıradışı hayatı nedeniyle ailesi tarafından sürekli olarak eleştirilen Annemarie’nin ölümünden sonra günlükleri, mektupları annesi tarafından yok edildi.

7-Gertrude Ederle

1905 doğumlu Amerikalı yüzücü Gertrude Ederle, İngiltere ile Fransa arasında bulunan “İngiliz Kanalı” olarak bilinen kanalı yüzerek geçen ilk kadındır. Dalgaların Kraliçesi olarak anılır. Doğuştan az duyan Gertrude, 35 yaşından sonra işitme yetisini tamamen kaybetmiştir. Ölümüne dek hayatını işitme engelli çocuklara yüzme öğreterek geçirmiştir. 1965’de Uluslararası Yüzme Onur Listesi’ne Onursal Yüzücü olarak dahil edilmiştir.

8-Wanda Rutkiewicz

K2’ye başarıyla tırmanan ilk kadın unvanlı Wanda Rutkiewicz, 1943’de doğdu. 8000 milin üzerinde yüksekliği olan dağların 14’üne birden tırmanmayı hedefleyen Wanda bunların 8’ini gerçekleştirdi. Son olarak, 1992’de, 9. dağ Kangchenjunga’ya tırmanış sırasında canlı görüldü. Dağın zirvesine ulaşıp ulaşmadığı bilinmeyen Wanda’nın bedeni hâlâ bulunamadı. Eğer Wanda Kangchenjunga’nın zirvesine ulaşmışsa, daha önce Everest’e de tırmandığından, en yüksek üç dağın da zirvesine ulaşmış ilk kadın olacak.

9- Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Temmuz 1936’da doğdu. 29 yaşında Kanarya Adaları’ndan botuyla tek başına yola çıkıp 401 gün sonra tekrar geri döndü. 57.719 km yol kat eden Krysyna, Joshua Slocum’un 1898’de gerçekleştirdiği dünya etrafında tek başına deniz yoluyla dolaşma başarısını gösteren ilk kadın oldu. Kendisini 2021 yılında kaybettik.

10-Junko Tabei

Everest’in zirvesine ulaşan ilk kadın Junko Tabei, 22 Eylül 1939’da dünyaya geldi. Yarı zamanlı dağcı, tam zamanlı anne Junko, 1975’de Everest dağına tırmanmaya başladı. Masraflardan kısmak için kendi yaptıkları uyku tulumlarında uyuyan ekip tırmanış sırasında kamplarının çığ altında kalmasıyla büyük darbe aldı. Kar altında kalan Junko altı dakika kadar bilinçsiz kaldı. Junko azmi ve kararlılığı ile yola devam edip zirveye ulaştı. Böylelikle Everest’in zirvesine ulaşan ilk kadın oldu.

11-Rosie Swale-Pope

2 Ocak 1946’da doğan Rosie Swale-Pope, önce 1983’de Atlantik Okyanusunu tek başına botla geçti. Daha sonra 1984’te başlayıp 1985’te sona eren 404 gün süren bir yolculukla Şili’yi at sırtında dolaştı. Galler, Londra, Sahara, Romanya, İzlanda, Ermenistan, Küba ve Nepal’de ülke boyu maraton koşuları gerçekleştirdi. 2002’de kocası prostat kanserinden dolayı öldüğünde, hastalığa dikkat çekmek ve bağış toplamak için dünya etrafında koşmaya karar verdi. Şu an Rosie hala çeşitli kurumlara bağış toplamak için koşuyor.

12-Kay Cottee

25 Ocak 1954’te dünyaya geldi. 1988’de dünya etrafında deniz yoluyla dolaştı. Yolculuğunun önemi, bunu tek başına, durmadan ve hiç yardım almadan gerçekleştirmiş olması ve bunu başaran ilk kadın olması. Kay Cottee’nin yolculuğunu ve hayatını anlattığı iki kitabı bulunuyor.

Göz atmak isterseniz:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?