YOLDA OLANLAR

Tarih Boyu Çığır Açan Efsane Yolculuklar

Tarih, yolculuk tutkusuna ve keşfetmeye meraklı nesillerin oluşmasına yardım eden inanılmaz maceralar ile doludur.

Fridtjof Nansen

Fridtjof Nansen, 10 Ekim 1861 – 13 Mayıs 1930 tarihleri arasında yaşamış, o zamanki adı Christiania olan Oslo doğumlu ünlü gezgin, bilim insanı ve diplomat. Milletler Cemiyeti’ndeki çalışmaları ile 1922’de Nobel Barış Ödülü’nü almıştır. Fridtjof Nansen, Grönland’ın örtüsünü aşan ilk kişidir. Ayrıca Nansen, Arktik Okyanusu (Kuzey Buz Okyanusu veya Kuzey Buz Denizi) ‘nun kuzeyine gemi ile yol alarak başka bir ilki daha gerçekleştirmiştir. Bu keşiflerinden sonra adı Kuzey Kutbu yakınlarındaki bir göktaşına verilmiştir.

Kristof Kolomb

Cenovalı denizci ve kaşiftir. 1492’de Atlantik Okyanusu’nu aşarak Kuzey Amerika’ya ulaşan ilk Avrupalıdır. Bu yolculuğunu İspanyol bayrağı altında yapmıştır. Hindistan’a ulaşmak amacıyla çıktığı ve yanlışlıkla yeni bir kıta keşfettiği bu yolculuğu sonucunda, Avrupa kıtası için yeni ve bereketli bir dünyanın kapıları aralanırken, mevcut bir uygarlık köleleştirmiş ve yok edilmiş oldu.

İbn-i Batuta

Orta Çağın en büyük seyyahı ve Rıhlet-ü İbn Battûta diye bilinen seyahatnâmenin yazarıdır. İbn-i Batuta, 1325’te Mekke’ye hacca giden zengin, Faslı bir Müslümandı. Bu esnada yaşadığı maceralar onu daha uzaklara yolculuk etmeye sevk etti. İbn Battuta, Avrupalılarca çok az bilinen Afrika, Ortadoğu ve Uzak Doğu’ya toplam 44 ülke ve 120 bin kilometreden daha fazla yol alarak  cesur yolculuklar yapmıştır.

Xuan Zang

Erken Tang döneminden tanınmış bir Çinli Budist rahip, bilgin, gezgin ve çevirmendir. Bu dönemde Hindistan ile Çin arasındaki etkileşime olumlu katkıları olmuştur. Birçok metinde ismine rastlanan Xuanzang ayrıca tanınmış Çin klasik romanı Batı’ya Yolculuk’ta da kurgusal bir figür olarak konu edilir ve romanın hikâyesinin başrolünü oynar. Xuanzang özellikle de Hindistan’a yaptığı 17 yıllık gezisiyle tanınmıştır.

Lewis ve Clark

Amerika’nın keşfinden sonra gözler batıya, Apalaş Dağları’nın ötesindeki bilinmeyen yerlere çevrilmişti. Bunun üzerine ABD başbakanı Thomas Jefferson, Mississippi’nin ötesindeki yerleri keşfetmek üzere hemen bir sefer başlattı. Asıl amaç, ABD’li kızılderililer ve Meksikalılar ile ticaret olanaklarını değerlendirmekti; ama Büyük Okyanus’a giden bir yol bulunması da isteniyordu. Yolculuğun liderleri, başkanın özel sekreteri olan Kaptan Meriwether Lewis ve Teğmen William Clark idi. 30 adamdan oluşan, “Keşif Kıtası” adı verilen ekip 1804’te yola çıktı. 2 yıl yaklaşık 12 bin kilometre yol aldı bu ekip, sayısız maceralar ve riskler yaşadı. Ancak her şeyin ötesinde  kıtanın kalan bölgelerine ve Büyük Okyanus’a geçiş olanağı veren, batıya giden bir yol keşfettiler.

Ernest Hemingway

Ernest Miller Hemingway ABD’li romancı, hikâye yazarı ve gazetecidir. Basit yazma tekniği ve sade üslubuyla 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkilemiştir. Nobel ve Pulitzer Ödülü sahibi yazarın çoğu eseri, bugün Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul edilir. Ancak kendisi aynı zamanda iyi de bir gezgindir. Yaptığı yolculuklar kendisine ilham kaynağı olmuştur.

Marco Polo

Bu efsane Venedikli 17 yaşındayken babası ve amcası ile birlikte Asya’yı keşfe çıkmışlardır. 24 yılda 15.000 km yol aldıktan sonra geri dönmüşlerdir. Kubilay Han İmparatorluğu, Uzak Doğu, İpek yolu ve Çin’e ait ilginç bakış açısıyla birçok gezgine ilham kaynağı olmuştur.

Ernest Shackleton

20. yüzyılın başlarında yaptığı Antarktika keşifleriyle tanınan İrlandalı-İngiliz kâşiftir. 1901’de kâşif Robert Falcon Scott ve doktor Edward Wilson ile ilk keşif seferine çıktı. Kasım 1902’de o güne dek ulaşılan en güneydeki nokta rekorunu 82°16′ enlemiyle kırdılar. 1908’de Antarktika’ya ikinci kez ayak bastı. Pek çok denemeden sonra kâşifler 88°23′ enlemine vararak bir güneye inme rekoru daha kırdılar, ama Güney Kutbu’na 180 km kala geri dönmek zorunda kaldılar. Shackleton Antarktika’da 3.000 km kadar yürüdükten sonra bir kez daha İngiltere’ye döndü. 14 Aralık 1911’de Roald Amundsen Güney Kutbu’na ilk ulaşan kişi oldu.

Neil Armstrong

Modern bir maceraperest. Ay’a giderek insanlık için dev bir sıçrama yapmıştır. Neil Armstrong aklımıza koyduğumuzda keşfedemeyeceğimiz yer olmadığını gösteren canlı bir örnektir bizlere.

Freya Stark

Seyahat yaşamı 1920’lerin sonlarında başlamış ve sonrasında ruhunda rahatlamaya ulaştığını belirtmiştir. İran’ın Luristan bölgesine giren ilk Avrupalı kadın ünvanına sahiptir. Dağlarda Haşhaşinlerin harabe kalesini görmüş ve batılılar için bu bölgeyi ilk haritalandıran kişi olmuştur. Masalları ve maceraları, diğer yolculara esin kaynağı olmuş ve bir kadının erkeklerin egemen olduğu bir çağda gezgin de olabileceğini dünyaya göstermiştir.

Dijle Baran

Most Legendary (And Infamous) Travelers In History; https://www.elevatedtrips.com/blog/10-most-legendary-and-infamous-travelers-in-history/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 7 =

Başa dön tuşu