KÜLTÜR

Tamamen Doğal ve Etkileyici Işık Gösterileri

Dünyanın en ilginç ışık gösterileri aslında doğada gözlemlenir. Bilinen ilginç ışık gösterilerini ve kısaca oluşum nedenlerini anlatalım…

1- Kutup ışıkları

Uzaydaki yüklü iyonlar ve elektron parçacıkları Güneş’in kûtleçekim alanından kopup Dünya’ya yüksek hızla gelir. Bunların büyük kısmı Dünya’nın manyetik alanına çarpıp seker ama bir kısmı, Güney ve Kuzey Kutuplarındaki zayıf noktalardan içeri süzülür. Burada; Dünya atmosferindeki oksijen ve azot atomlarıyla çarpışarak, foton adındaki ışık parçacıklarını etrafa saçar. Çarpışmanın atmosferin neresinde gerçekleştiğine bağlı olarak, fotonlar farklı renklerde gözükür.

2- Şimşek

Fırtına bulutlarındaki su damlacıklarıyla buz zerreleri arasındaki çarpışmalar güçlü bir elektriksel alan oluşturur, bu da atomları ayrıştırır. Artı yüklü protonlar bulutun üstüne, eksi yüklü elektronlar ise bulutun altına gider. En sonunda yük o kadar artar. Bu yük toprağa doğru bir anda akarak şimşek çakmasını oluşturur.

3- Fitoplankton

Fitoplanktonların farklı türleri ışık üretir ama bunlardan en yaygınları dinoflageliatlardır. Sudaki avcı hayvanların hareketi bir kimyasal tepkimeyi tetikler ve lusiferın adlı proteinin parlak mavi ışık saçmasına neden olur. Bu olayın, avcı hayvanlara karşı bir savunma yöntemi olduğu düşünülüyor.

4- Işık sütunları

ışık sütunları

Gün içinde, üst atmosferdeki düz buz kristalleri bazen Güneş’in ışınlarını yansıtarak “Güneş sütunu” denen görüntüyü oluşturur. Ne var kl sıcaklıklar sıfırın altına düşünce bu buz kristalleri bazen yeryüzüne daha yakın oluşur. Burada da evlerden ve sokak lambalarından gelen ışığı kırarak ışık sütunları oluştururlar. Daha fazla bilgi için: Büyüleyen Işık Sütunları

5- Ateşböcekleri

Ateşböceğinin karnındaki hücreler lusiferın ve adenozin trifosfat kimyasallarının yanı sıra lusiferaz enzimini barındırır. Bu maddeler, böceğin karnındaki bir tüpten hücrelere sağlanan oksijenle karışınca ışık yayar. Böcek, sınır hücrelerini ya da oksijen akışını kullanarak ışığını yakıp söndürebilir. Genç ateşböceği larvalarında bu ışık, avcı hayvanları böceğin toksik kimyasallar içerdiğine dair uyarır. Yetişkin ateşböcekleriyse eş seçerken bu ışıkları kullanır.

6- Kandil böceği

Kandil böcekleri de biyoışır böceklerdir ve tıpkı ateş böcekleri gibi ışık üretir. Türün yalnızca dişileri ışık saçabilir ve bunu, uçan erkeklerin İlgisini çekip onlarla çiftleşmek için kullanırlar.

YolveMacera

Başa dön tuşu