KESFET

Su Kenarı, Vadi Yamacı: Göynük

İki nehir, iki vadi ve vadileri seyreden yemyeşil yamaçlar…

Gubaylar Suyu’nun Sakara nehrini besleyen Göynük Çayı’na kavuştuğu yerdir burası. Bu iki suyun kıyısında ve yamaçlarında akan suyu seyreden ahşap evleri ile Göynük durur.

Sırt verdikleri yamaç nedeniyle zemin katları çoğunlukla taştan, ahşap dolgulu sistemle yapılmış, iki – üç katlı konaklardır bunlar. Her katı bir başka güzel, ara katlar günlük yaşam için ve mutfak, asıl yaşam katları ise üst katlar. Bütün geleneksel Anadolu evlerinde olduğu gibi, ahır ve kiler olmazsa olmazları çoğunun. Çoğu 150 yıllık olan bu evlere, rampalarla bazen de ahşap merdivenlerle ulaşılmakta.

Bir zamanlar Bizans ve Selçuklu yönetiminde kalan ilçe, 13. yüzyıldan itibaren Osmanlı topraklarına katılmış. Burası aslında Osmanlının ilk yerleşim yerlerinden birisi. Bu nedenle ilçe, özgün evlerinin yanısıra bünyesinde önemli tarihi yapıları da barındırmakta.

Kentin doğusundaki meydanda bulunan, Gazi Süleyman Paşa cami bunlardan birisi. Cami’nin avlusunda da Akşemseddin’in türbesi bulunmakta. Bitişiğindeki düzlükte de Süleyman Paşa Hamamı.

Bolu’nun Göynük ilçesi, tarihi İpek Yolu Koridoru olarak tanımlanan Geyve-Taraklı-Nallıhan-Beypazarı-Ayaş-Ankara güzergahında yer alıyor. Bu konumu nedeniyle bir zamanlar önemli bir yerleşim yeri olan Göynük, Cumhuriyet döneminden itibaren küçülmeye başlamış, ta ki barındırdıkları doğa ve tarih severler tarafından tekrardan keşfedilene kadar.

Göynük’e gelenlerin ilk işi ilçeyi tepeden kuş bakışı seyredecekleri bir yer aramak olur. Bunun için hemen meydanın devamından merdivenleri başlayan Saat Kulesi en uygun seçenektir. Aslında buranın adı, Zafer Kulesi. Cumhuriyet döneminde yapılan ilk tarihi yapı bu kule. Buradan görünen manzara, merdivenleri çıkarken sarf edilen yorgunluğa kesinlikle değecektir.

Göynük gezilecek yerler arasında anıt ağaçlar da var. Göynük’te Ankara Anıtlar Kurulu tarafından tescilli 5 adet Anıt Çınar Ağacı bulunuyor. O anıt ağaçlar arasındaki en yaşlı ağaç ise Göynük merkezdeki Çınarlar Köprüsü’nün hemen yanındaki ağaç.

Giderek artan turizm potansiyeli nedeniyle, hafta sonları tam olarak algılanamasa da Göynük, Türkiye’nin sakin şehirlerinden biri seçildi yakın zamanlarda. Geçmişin izlerini içinizde hissetmek isterseniz, Göynük size iyi gelecektir.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu