KÜLTÜR

Stonehenge’i Yapanların Anadolu’dan Göç Eden Kişiler Olduğu Bulundu

Şüphesiz ki Stonehenge, dünyadaki en ünlü megalitik yapıdır. Yapımından binlerce yıl sonra bile büyülü çekiciliğini korumaya devam etmiştir. Stonehenge, İngiltere’nin güneyinde bulunan Salisbury düzlüklerinde inşa edilmiş dev taşlardan oluşan bir çemberdir.

Çağlar boyunca Stonehenge ile ilgili farklı hipotezler ortaya atıldı. Kelt Uygarlığına atfedilen, dev megalitik yapının; astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilgili sırlar taşıdığı iddia edildi. Yapılışı Neolitik dönemlere uzanan bu muhteşem anıt, büyüleyici atmosferiyle hala her yıl binlerce insanı kendine çekiyor.

Yapı neolitik dönemde inşa edildiğinden ve o döneme ait yazılı herhangi bir kayıt olmadığından Stonehenge hakkında bilinenler taşların kendilerinden ve üzerinde bulunduklan topraklardan öğrenildi.

Ancak yeni yapılan bir araştırma bu yapıyı yapanlar hakkında bizi de ilgilendiren bir sonuca ulaştı.

Londra’da yapılan bir DNA araştırmasında uzmanlar, İngiltere’de neolitik çağda (M.Ö. 5500-800) yaşayanların kalıntılarından alınan DNA örnekleriyle, aynı dönemde Avrupa’da yaşayanların DNA örneklerini karşılaştırdı.

Araştırma sonucu, Britanya Adası’nda neolitik dönemde yerleşik olanların, Anadolu’dan yola çıkıp, İber Yarımadası üzerinden gelerek adaya yerleştikleri saptandı.

Araştırmada, İngiltere’ye göçün, Anadolu’dan M.Ö. 6000’de başlayan büyük nüfus hareketinin bir parçası olduğu ve bu halkların Avrupa’ya tarımı getirdiği kaydedildi.

Britanya’ya giren neolitik çağ göçmenlerinin tarımın yanı sıra, megalit olarak bilinen dev kayalarla inşa edilen anıtları da getirdiği belirtiliyor.

Stonehenge Anıtı da bu geleneğin bir parçası.

Anadolu’dan yola çıkan kavimler iki farklı yoldan ilerledi. Bir kısmı Tuna Nehri üzerinden ilerleyerek Orta Avrupa ve Balkanlar’a giderken, diğer kısmı sahili takip ederek bugün İspanya’nın üzerine kurulduğu İber yarımadasına gitti. Daha sonra kuzeye dönen bu halklar en sonunda kendilerini İngiltere’de buldu.

Bu biçimde daha önce küçük avcı toplayıcı grupların yaşadığı ada, tarımla tanışmış oldu. Bu halk ayrıca büyük taşlardan oluşan heykelleri de inşa eden topluluk olarak belirlendi.

Bilim ilerledikçe geçmişe ait sırlar aydınlanmaya başlıyor…

Detay için:
https://www.nature.com/articles/s41559-019-0871-9

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu